Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представиха сборник с творби за Белоградчик

Книгата "Белоградчик - градът поезия" бе представена в Младежкия дом в града под скалите. Литературният сборник съдържа четири части, в които са събрани творби за Белоградчик и Белоградчишките скали на местни и известни български поети.

Стихосбирката започва с 9 творби на известни български поети и видни белоградчичани, вдъхновили се от красотите на този край. Първото стихотворение е на Иван Вазов, който след посещение в града написва стихотворението "Белоградчишките скали". В тази част са и творбите на Георги Савчев, чието име днес носи литературния клуб, на Веселин Борисов, на Лъчезар Еленков - гост на първата Поетическа обсерватория, едно от знаковите културни събития за града. 

Във втората част са поместени 16 стихотворения на членовете на Литературен клуб "Георги Савчев" към читалище "Развитие 1893". Тя е със заглавие "Поетите за своя град". Сред тях са "Белоградчик" на Данка Анина, родом от с. Стакевци, със същото заглавие е и стихотворението на Яблена Будуланова - дългогодишен екскурзовод в крепостта Калето, "Белоградчишките скали“ на Васил Василев, "Белоградчишка импресия" на Валя Груева. В тази част може да се прочете и "Химн на Белоградчик". А стихотворението на Ангелина Йотова "Градът - поезия" е дало и името на сборника. 

Третата част е озаглавена "Родно съкровище" и съдържа творбите на шестима поети, посветили творби на града и негови известни скални образувания. Името на тази част е взето от едноименното стихотворение на Мими Димитрова от Видин. Литературният сборник завършва с "Творения на вечността". 

Заглавието на четвъртата част е взето от едноименното стихотворение на Божидар Йоцов - един от радетелите за културното развитие на Белоградчик.  Тази последна част е събрала произведения, посветени на Белоградчик и феномена Белоградчишки скали, написани от хора, които не са творци по професия, но които са вдъхновени от видяното и преживяното при посещението си тук. Такъв е примерът със стоматолога Михаил Михайлов, който нарича посещението в града на скалите "усещане в друго измерение". Стихосбирката завършва с две произведения на Марин Цейнски от с. Праужда - откъс от "Слава на бисера" и "Жилища върху скалите". 

Последното стихотворение разказва за най - западния скален масив на Белоградчишките скали - местността Збег. Там има открити следи от някогашни български жилища и манастирски стени. 

Съставители на сборника са членовете на местния литературен клуб Наташа Младенова и Васил Иванов. Редактори са Диана Сиракова и Ненчо Славчев. Издател е НЧ „Развитие 1893“ - Белоградчик. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мездра отбелязва празника си

6 май, Гергьовден, се отбелязва като Ден на Мездра. Днес ще стартират официално и 50-тите юбилейни Празници на културата „Мездра май”.  Програмата за деня ще започне в 9:00 часа с Празнична света литургия в Храм „Св. Георги Победоносец".  От 10:00 часа на площад България” ще е ритуалът по издигане знамената на Република България, Община..

публикувано на 06.05.24 в 08:53

НИМХ: Предимно слънчево време на Гергьовден

Днес ще бъде предимно слънчево, прогнозират от Националния институт по метеорология  и хидрология. След обяд над планинските райони в Западна България ще е с купеста облачност и на отделни места ще превали и прегърми. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще са предимно между 21 и 26 градуса. В планините ще бъде предимно слънчево...

публикувано на 06.05.24 в 08:36

Почитаме св. Георги Победоносец

На 6 май Българската православна църква почита паметта на св. Георги Победоносец. Той бил смел воин в редовете на славните римски полкове, обясни отец Илия от Видинска епархия. "Георги се отличил в много битки и Диоклециан, без да знае, че той е християнин, му дал управителска титла. Тогава Георги бил на 20 години. Императорът го взел в царските..

публикувано на 06.05.24 в 08:00

Започва Светлата седмица

Седмицата след Възкресение е наречена Светла, защото през цялата Седмица ние се радваме за Възкресението на Исус Христос. Това каза архимандрит Самуил от Видинска епархия и добави: "Ние сме в радостта на Възкресението. След като сме постили 40 дни, ние не постим, всички ядем блажна храна. Най-важното през тази Седмица е, че ние за пореден път..

публикувано на 06.05.24 в 07:28

Трибагреникът се развява гордо над Клисурския манастир

Българският трибагреник гордо се развява на метри от Клисурския манастир.  Идеята е на кмета на село Спанчевци Емил Димитров, разказа Архимандрит Антим, протосингел на Видинската митрополия.  Пилонът е висок към 18 метра, а знамето, с размери четири на два метра, е ушито от жена от Спанчевци. "Рядкост е това в дворовете на храмовете и..

публикувано на 05.05.24 в 14:55

Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" спира за планов ремонт

От днес пети блок на атомната централа е спрян за планов годишен ремонт и презареждане с ядрено гориво, съобщават от централата. В изпълнение на програмата на АЕЦ „Козлодуй” за диверсификация, в реактора на блока ще бъдат заредени касети тип RWFA, произведени от Уестингхаус, след получено разрешение от Агенцията за ядрено регулиране...

обновено на 05.05.24 в 13:50

Видинчани се помолиха на най-светлия християнски празник

Празнична литургия за Второ Възкресение беше отслужена във Видин.  Преди обед в първия ден на Великден за втори път, след отминалата нощ, се четат евангелските текстове, свързани с възкресението на Иисус Христос. В катедралния храм "Св. великомъченик Димитър Солунски" службата бе водена от Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит..

публикувано на 05.05.24 в 13:32