Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Дреновец - живо и съвременно, с желание да задържи младите хора

19
Снимка: радио Видин

Дреновец е най-голямото село в община Ружинци. То е красиво, съвременно, постоянно обновяващо се, с условия за спорт, култура и образование. 

Селото има плодородна земя, изобилие от водни запаси, железопътен и шосеен транспорт, и всичко това в миналото и днес привлича хората да живеят тук. Все по-често се възстановяват къщи и хората си идват за почивните дни. 

През селото минава река Лом, а край него е изграден язовир „Дреновец“, най-големият в областта. 

Общинските сгради и терени се поддържат в добър вид. Спортът е приоритетна дейност, която се финансира от Общината, има два футболни отбора - детски и мъжки. Общо 103 хиляди лева е финансовата издръжка на спортните клубове. 

"Арена Дреновец" е спортният комплекс, в който освен добре поддържан стадион, има и спортна зала.

В Дреновец са изградени три парка със соларно осветление, единият от тях е с нови пейки и площад.

Наскоро са ремонтирани читалището и киносалонът. Стойността на обновяването им е над 530 хиляди лева. В читалището се намира паметохранителница, с която местните хора се гордеят и постоянно я дообогатяват с експонати от миналото.

В Дреновец работи Дом за стари хора, който е с 24 легла. До него се намира детската градина, в която персоналът се грижи за 50 деца. Наскоро е направен ремонт и на двете сгради.

В СУ "Н. Й. Вапцаров" в селото учат 200 деца, които получават качествено образование. Младите хора имат желание да останат в Дреновец, но липсата на работа ги кара да заминават за големите градове и в чужбина. Това е основният проблем в селото, посочи кметът Надя Иванова. 

Главната улица в Дреновец е почти 5 км. Улицата е опасна, защото преминаващите тежкотоварни камиони и леки автомобили не се съобразяват с ограниченията в километража. Писта е, както казва кметицата Надя Иванова. Основна задача на общинското ръководство е да се създадат условия за сигурността на пешеходците. Два соларни пътни знака са поставени на главната улица, за да помагат на пешеходците при преминаването им. 

Общо 1 400 са жителите на Дреновец, в миналото достигали 4 000 души, които са работели в селското стопанство, шивашките предприятия и завода за военни боеприпаси. Имат две читалища, две църкви, всичко им е по две, шегува се кметът Надя Иванова. По образование тя е начален учител. Преди осем години се кандидатира за кмет на Дреновец и така продължава и до днес да се занимава с проблемите на хората, да се опитва да направи най-доброто за селото:

"Тръгнах от училището. Като сравнявам, и двете професии са трудни. Тук се работи с хора... Селото се състои то Чорлево и Дреновец... Хубаво ни е селото. Имаме училище с 200 деца, имаме си гара, имаме детска градина с 50 деца... Разчитаме на програмите за работа, но всичко е ограничено... В момента има младежка програма...

Хората днес не се занимават със земеделие и животновъдство. Нямаме биволи, кози, овце...."

Ръководството на село Дреновец работи по проекти, по които успява да създаде три парка, нови места за отдих и почивка. 

"Работим по проекти - така направихме фитнес площадка и един парк с вело алея. Направиха се много ремонти - на пенсионерския  клуб, на киносалона, поддържаме спорта, имаме два футболни отбора. Поддържат се общинските сгради и терени... Поддържаме и сградата на читалището, киносалона, ремонт им направихме на стойност над 530 хиляди лева... Имаше ремонт и на читалище "Здравец". Ремонтира се Домът за стари хора за 14 хиляди лева... Направи се нов площад. На него сложихме 24 пейки, три люлки, кошчета, осветителни тела..."

Над 100 хиляди лева са средствата за асфалтирането на улиците в село Дреновец. Ремонтирана е главната улица, тази до гробищния парк и още 5-6 улици в селото, като се очаква полагането на нова настилка да продължи. 

Основният проблем на Дреновец е напускането на млади хора. Младежите се задържат в селото докато завършат училище, след което заминават там, където има работа и финансова сигурност. И така Дреновец обезлюдява. Остава надеждата за промяна към по-добро, да има работа и млади хора, казва кметът Надя Иванова.

Народно читалище "Христо Ботев - 1926" е важна културна институция, която съхранява народните традиции и обичаи, казва секретарят Сашка Илиева.

В Дреновец работи и евангелска църква, която се посещава от местните хора. Пасторът е Георги Софрониев

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57