"Четенията са посветени още и на 175-ата годишнина от рождението на Христо Ботев", каза при откриването Стефан Стефанов, председател на Дружеството на краеведите в Монтана:
"Краеведите с огромни усилия сглобяват мозайката на миналото и разгадават пъзела на някои неосветени истини на местните, националните и общочовешките постижения."
Голям интерес към събитието проявиха ученици от Монтана. Те бяха приветствани от научния ръководител на четенията, началникът на Държавен архив-Монтана Ангелина Емилова:
"Особено ми е приятно днес в залата да видя млади хора, ученици от професионална гимназия по строителство, архитектура и компютърни науки в Монтана да присъстват на тези четения."
Четенията започнаха с изследването на Александър Лавов "Пътят на фамилия Делин до село Асеново, Плевенско".
"Подписът на Илия Делин, роденият в Желязна Никола Делин и присъствието на Делин в наше време в Чипровци, в банатската Винга и в плевенското село Асеново показва, че родът е кореняшки чипровечки отпреди 1688 година", посочи Александър Лавов.
"Електрификацията на Лом през първата половина на 20 век" бе темата на Мариан Замфиров. Петър Младенов разказа за 110-та годишнина от рождението на краевада Горан Ваков от Смоляновци. За Чипровските духова музика сподели изследването си Славко Григоров. Ангелина Емилова разказа за Дружеството на запасните подофицери в село Боровци 1924-1944 година. За военните паметници в област Монтана сподели инж. Димитър Тихолов. Летописни бележки и спомени на Георги Братоев за ТМТ "Юрий Гагарин" разказа синът му Георги Братоев. Темата на Лили Гигова бе "Помощ за югославските и румънски деца в селища на Михайловградска околия /1945-1947 г/". За краеведа от Владимиров инж. Петър Алексиев Спасов – Синигерски разказа Стефан Стефанов. "По пътя към светлото бъдеще" бе изследването на инж. Любомир Ангелов.
Четиридесет и седмите краеведски четения в Монтана преминаха под патронажа на кмета на община Монтана Златко Живков.
Общинските съветници в Макреш се събират на редовно заседание утре, 29 ноември и ще заседават по 8 точки. По-важните от тях са докладна записка, внесена от кмета на общината Митко Антов относно Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на община Макреш. Общинският съвет ще гласува и предложение относно Наредба за..
Паметникът на Христо Ботев да бъде ремонтиран до началото на Ботеви дни през май 2025 година, планират от Община Враца. За възстановяването на монумента и прилежащите паркови и композиционни елементи на площадното пространство през юни т. г. служебното правителство осигури сума от 780 хил. лв., след като стана ясно, че с ограничения си бюджет общината..
Учениците от клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“. Състезанията са част от подготовката за вътрешноучилищните кръгове по професии, които ще се..
Важно е да обезпечим най-спешните мерки, така че при позитивно решение за Шенген през декември всички институции и структури, които работят по граничния контрол, да реорганизират работата си безпроблемно. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев на работна среща в Министерския съвет, съобщават от правителствената пресслужба. Премиерът..
Учениците от клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“, съобщи директорът на училището Стефка Лалова : "Колегите, които подготвят..
Окръжна прокуратура – Враца ръководи разследване за смъртта на 21-годишния мъж , чието тяло е открито на брега на река Огоста на 25 ноември . Открит е труп на млад мъж в река Огоста, има задържан за убийство В рамките на разследването е задържан 24-годишен от село Бутан, който е бил с починалия на риболов в нощта на 15 ноември...
Резултати от проучванията на античния римски град Бонония във Видин ще бъдат представени утре, 28 ноември. Данните ще бъдат обявени от ръководителя на екипа от археолози доц. д-р Здравко Димитров и изтъкнатият български археолог и специалист по средновековна история проф. д-р Николай Овчаров. Има открития по хипотезата, че Видинското царство е..