Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митрополит Григорий става почетен гражданин на Враца

2
Снимка: https://bg-patriarshia.bg/

Врачанският митрополит Григорий ще бъде провъзгласен на 1 юни за почетен гражданин на Враца – това решиха почти единодушно общинските съветници на заседанието си днес. 34-ма души подкрепиха предложението, внесено на сесията от кмета Калин Каменов.


Освен това местният парламент реши да връчи тази година и 8 награди на Враца, като две от тях са за принос в културата и са за местната Симфониета и за директора ѝ Христо Павлов. Освен това плакети ще бъдат връчени още на: Венетка Начева и Мими Христова – за принос във водната топка и борбата, д-р Тодорка Манолова, местния "Ротари клуб", доц. д-р Йорданка Манкова и Ганка Пищикова.


Дебатите, предшествали присъждането на наградите, продължиха повече от час. Мнозинството в залата отхвърли предложението на групата на СДС, внесено от Румен Петков за посмъртно удостояване със званието "почетен гражданин" на Фило Пенов, дарил имота си за училище "Васил Левски". Мотивите на повечето съветници съвпадна с позицията на кмета Каменов, според когото номинациите трябва да извървят дългия път от предложения, през обсъждане в комисии и гласуване в зала, а да не бъдат внасяни по време на заседанието. Предложението на Петков подкрепиха 14 души от местния парламент, но то беше отхвърлено с въздържанието на 18 други (и нито един глас "против").


По време на заседанието Калин Каменов призова врачани да се обединят около предложението му да се събират пари за възстановяване на паметника на Христо Ботев. Той изрази увереност, че когато каузата си заслужава, усилията няма да бъдат напразни.


"Идеята е да накараме всеки да се включи в кампанията за събиране на средства, за да го мотивираме да пази после. Нито една забрана или глоба няма да е по-убедителна", заяви кметът Каменов.


Той обяви, че по време на приема, даван от него в чест на 1 юни, ще има урни и всеки поканен ще може да дари средства за монумента на Войводата.


"Смятам, че с дружни усилия ще успеем да съберем средства, необходими за обследване и ремонт на паметника и на плочите край него", допълни Каменов.


Апелът му беше подкрепен от Ирина Иванова, която призова колегите си да дадат своята лепта.


Темата беше поставена при обсъждане на промени в капиталовите разходи в община Враца през настоящата година. Съветникът от БСП Момчил Младенов поиска средствата за обследване – 25 000 лева, да се добавят към парите, нужни за реставриране на емблематичния за Враца паметник.


Кметът на Враца съобщи изключително добра новина за жителите на града в навечерието на празника – 1 юни, когато се чества и Денят на Враца. Общинската управа е спечелила дела за 8 600 000 лева, наложени като корекции по изпълнението на интегрирания план за воден цикъл на града. 


Кметът допълни, че става дума за отхвърлени финансови корекции, наложени за дейности по водния цикъл от 2013 г., които са били наложени на предишния екип на местната управа, с кмет Николай Иванов.


„Работим в посока да отвоюваме за врачани и едни 8 000 000 лева, за които претендира строителят „Понссстрой“, за които също нямаме вина, но бяха заведени дела срещу нас“, каза Каменов.


Във Враца ще правят индустриален парк, като той ще бъде управляван от общинското дружество „Индустриални зони-Враца“. Начело на компанията ще е Николай Ценков – това реши на заседанието си местният парламент, който одобри учредяването на новото дружество.


Главната му цел е да насърчава инвеститорите да правят бизнес в града под Околчица. Шефът на новото дружество е от Стара Загора, магистър е по право и социална философия. Той довери пред общинските съветници, че екипът му ще кандидатства и за средства по Плана за възстановяване и устойчивост.


Бъдещата индустриална зона ще е на мястото на затворническите общежития от отворен тип, които са край Враца. Очаква се държавата да прехвърли собствеността им на общинската управа и тя да реализира амбициозната си цел.


Новото общинско дружество ще е с капитал от 10 000 лева, стана ясно още на сесията.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 23 юли 2025 година

Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..

публикувано на 23.07.25 в 18:00

"Концерт на гарата" гостува на Северозапада

Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..

публикувано на 23.07.25 в 16:30

В Каленик ще залесяват изгорялата гора

Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване.  Целта е да се преодолеят щетите от   пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни   Габриела Георгиева , секретар на културното средище.   "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

Лидер на българите в Албания гостува в Мездра

Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..

публикувано на 23.07.25 в 14:59

С историята на светското образование у нас се запознаха мездренски деца

Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..

публикувано на 23.07.25 в 14:27

Видин е домакин на най-голямото модно събитие в региона

Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..

публикувано на 23.07.25 в 13:38
Снимката е илюстративна

Правителството отпусна пари за ремонт на военни паметници в Северозапада

Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..

публикувано на 23.07.25 в 13:18