Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гробът на Ботев е в местността Манастирски дол, твърди историк

Снимка: Жоро Александров

Учени се надяват, че са разкрили къде се намира гробът на Христо Ботев - това заяви Николай Иванов, който представи във Враца книгата си "Нови документи за гроба на Ботев". Авторът дойде във Враца, за да покаже къде според него се намират костите на Войводата. Иванов заяви, че науката повече не може да неглижира фактите и е задължена да им обърне внимание. 


"Очакваме държавата да отпусне средства за разкопки в района, в който твърдя, че са погребани тленните останки на Ботев. Изводите, които правя, са на базата на разкази на очевидци.", допълни Иванов.


Той разкрива разказа на Петър Мазнов, разпитан пред комисия, съставена през 1934 г. от врачанското читалище "Развитие". В комисията е и Димитър Бучински, който предал разказите в БАН, но там документите "потънали" и не били издадени. Така от 147 г. битува митът, че врачани не знаят къде почиват костите на Войводата.


Книгата на Николай Иванов е документален разказ, основан на разказа на Петър Мазнов, който е бил част от овчарите, арестувани в колибата от турците преди убийството на Войводата. Този разказ убедително разкрива, че убиецът на Ботев е турски разузнавач-стрелец, който докладвал на началника си Джамбаз Мустафет, че е успял да убие водачът на комитите.


На 4-ия ден след убийството към Йолковица потеглил дядо Вълко Очиндолски, който събрал костите на Ботев, свалил ги до бившата църква "Св. Троица" в Манастирски дол и ги погребял близо до зида на храма, разкри Иванов.


Заедно с него на брифинг говориха проф. Пламен Павлов, кметът на Сухиндол Пламен Чернев, който финансира издаването на книгата, и родственикът на поета-революционер - Боян Ботйов. Всички те се обединиха около тезата, че с книгата се слага край на лъжливото твърдение, че врачани не знаят къде са костите на Ботев, че не са искали да ги търсят.


Преди срещата с медиите, екипът от общественици бяха в Манастирски дол, където според тях е гробът на Ботев.


"Ние не искаме да слагаме пръст в раната, а да я излекуваме и да сложим край на спекулациите, че във Враца се сещат за Ботев само веднъж в годината – когато чуят сирените на 2 юни. Очакваме от държавата да отдели средства за археологически разкопки, за да докажем твърденията си". каза Николай Иванов.


Боян Ботйов, който е родственик на ген. Кирил Ботев, обеща съдействие със сравнителен ДНК-анализ с костите на майката и брата на поета-революционер, които почиват в Централните софийски гробища.


Според Николай Иванов във Враца са погребани главите на 7 четници, сред тях вероятно е и на Ботев. Но и затова се иска разрешение за проучване. В църквата "Св. Възнесение" пък са погребани телата на 7 въстаници.


Беше предложено, докато държавата обърне внимание на казуса, да бъде поставена паметна плоча в Манастирски дол, която да указва къде е гробът на Ботев.


По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите

Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..

публикувано на 19.07.25 в 11:30
Патриарх Даниил

Предлагат удостояване на патриарх Даниил с почетно звание на Видин

В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..

публикувано на 19.07.25 в 10:25

В Антимово посрещат чудотворна икона

Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..

публикувано на 19.07.25 в 08:29

Откриват официално събора на прохода "Кадъ Боаз"

Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

"Празник на село" организират в Ягодово

В козефермата в берковското село Ягодово подготвят традиционния  Фестивал "Празник на село". Идеята на празника е да се популяризират продукти, които се произвеждат в региона от малки местни производители и ферми. За фестивала са предвидени фермерски пазар, селско кабаре, музика на живо и танци. Главната идея на събитието е да запознаем..

публикувано на 19.07.25 в 07:30

Снимката на 18 юли 2025 година

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг" . В плановете за развитие на парка са заложени създаване на условия за осъществяване на производствени дейности с висока добавена стойност, икономическа ефективност и качествени условия за труд, които биха допринесли за подобряване на социалното и..

публикувано на 18.07.25 в 18:00

В Киреево имат нова чешма

Нова чешма изградиха в село Киреево, община Макреш. Идеята е на Димо Пантев и Мирослав Петров. Още на първия ден след пускането на новата чешма първите туристи, се възползваха от новата придобивка. Това е била и основната цел, каза Светлана Недкова секретар на читалището в селото: "Нашето село е на кръстопът, през който минават много..

публикувано на 18.07.25 в 15:00