Учени се надяват, че са разкрили къде се намира гробът на Христо Ботев - това заяви Николай Иванов, който представи във Враца книгата си "Нови документи за гроба на Ботев". Авторът дойде във Враца, за да покаже къде според него се намират костите на Войводата. Иванов заяви, че науката повече не може да неглижира фактите и е задължена да им обърне внимание.
"Очакваме държавата да отпусне средства за разкопки в района, в който твърдя, че са погребани тленните останки на Ботев. Изводите, които правя, са на базата на разкази на очевидци.", допълни Иванов.
Той разкрива разказа на Петър Мазнов, разпитан пред комисия, съставена през 1934 г. от врачанското читалище "Развитие". В комисията е и Димитър Бучински, който предал разказите в БАН, но там документите "потънали" и не били издадени. Така от 147 г. битува митът, че врачани не знаят къде почиват костите на Войводата.
Книгата на Николай Иванов е документален разказ, основан на разказа на Петър Мазнов, който е бил част от овчарите, арестувани в колибата от турците преди убийството на Войводата. Този разказ убедително разкрива, че убиецът на Ботев е турски разузнавач-стрелец, който докладвал на началника си Джамбаз Мустафет, че е успял да убие водачът на комитите.
На 4-ия ден след убийството към Йолковица потеглил дядо Вълко Очиндолски, който събрал костите на Ботев, свалил ги до бившата църква "Св. Троица" в Манастирски дол и ги погребял близо до зида на храма, разкри Иванов.
Заедно с него на брифинг говориха проф. Пламен Павлов, кметът на Сухиндол Пламен Чернев, който финансира издаването на книгата, и родственикът на поета-революционер - Боян Ботйов. Всички те се обединиха около тезата, че с книгата се слага край на лъжливото твърдение, че врачани не знаят къде са костите на Ботев, че не са искали да ги търсят.
Преди срещата с медиите, екипът от общественици бяха в Манастирски дол, където според тях е гробът на Ботев.
"Ние не искаме да слагаме пръст в раната, а да я излекуваме и да сложим край на спекулациите, че във Враца се сещат за Ботев само веднъж в годината – когато чуят сирените на 2 юни. Очакваме от държавата да отдели средства за археологически разкопки, за да докажем твърденията си". каза Николай Иванов.
Боян Ботйов, който е родственик на ген. Кирил Ботев, обеща съдействие със сравнителен ДНК-анализ с костите на майката и брата на поета-революционер, които почиват в Централните софийски гробища.
Според Николай Иванов във Враца са погребани главите на 7 четници, сред тях вероятно е и на Ботев. Но и затова се иска разрешение за проучване. В църквата "Св. Възнесение" пък са погребани телата на 7 въстаници.
Беше предложено, докато държавата обърне внимание на казуса, да бъде поставена паметна плоча в Манастирски дол, която да указва къде е гробът на Ботев.
Продължават ремонтните дейности в Дома за стари хора в село Дреновец . На финалния етап е изграждането на новото крило, каза кметът на община Ружинци Александър Александров: "Тази седмица се работи основно отвън, нищо че температурите бяха ниски, но се подравнява дворът, редят се павета за алеите. Пристройката е готова. Предстои само..
Приключват проверките за пожарна безопасност в храмовете в област Видин , извършвани в дните преди Великден. Над 30 са проверените до сега обекти, каза н ачалникът на сектор „Превантивна дейност и контрол“ в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Видин главен инспектор Георги Георгиев. "За по-големите храмове ще..
Всеки шести пътен участък с концентрация на катастрофи в България се намира в Северозападна България . Според данни нa Дъpжaвнaтa aгeнция „Бeзoпacнocт нa движeниeтo пo пътищaтa", в страната имa 36 пътни oтceчĸи c виcoĸa ĸoнцeнтpaция нa ĸaтacтpoфи, ĸaтo шест от тях са в района на Враца и Монтана. В т.нар. „черни участъци" се попада на база на годишна..
На днешния ден църквата отбелязва празника Вход Господен в Йерусалим – деня, в който Исус Христос е посрещнат в свещения град. По случай празника отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия отслужи света литургия в храм "Св. апостоли Петър и Павел". Според светото писание, след като възкресил свети Лазар, Божият син отишъл..
В последната неделя от Великия пост православната църква чества Вход Господен в Йерусалим . В българската традиция празникът е наричан Цветница. Отбелязва се седем дни преди Великден и непосредствено след Лазаровата събота. Възпоменава тържественото посрещане на Иисус Христос в Йерусалим. Вярващите носят в храма върбови клонки, символ на..
На тържествена церемония по обявяване и връчване на наградите в четиринадесетото издание на Конкурс Агора, което се състоя в Музей "Борис Христов" в София, Народно читалище " Развитие 2022" с. Ослен Криводол беше отличено в категорията " Общност в развитие" за инициативата "Сливи за смет". На председателя на Читалището Диана Иванова бяха връчени..
82-ама са личните лекари в област Враца , показват данните на районната здравно осигурителна каса. Според жителите на областта, средно на едно джипи се падат над 1 700 пациенти. Липсата на регистрирани практики обаче често води до дисбаланс. Така например в община Хайредин има регистриран един лекар, който обслужва над 3 500 пациенти. Най-малко..