Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от Видин участваха в симулативен съдебен процес

Снимка: Радио Видин

Ученици от 11 клас от хуманитарната паралелка в училище "Цар Симеон Велики" представиха в Административния съд- Видин симулативен съдебен процес по зададен казус. Занятието е последното по образователната програма "Съдебна власт - информиран избор и гражданско доверие" за настоящата учебна година. 


Симулативният процес беше по жалба против решение на Комисията защита от дискриминация. Съдията Ивана Богданова трябваше да се произнесе дали отказ да бъде направена ваксина срещу COVID-19 от определена фирма производител е проява на дискриминация.


Как избират казуса, по който Административният съд заседава, обясни говорителят на институцията Таня Кръстева.  


"Трябваше да е нещо, което те бяха учили наскоро, нещо, което щеше да им бъде интересно, което да разберат и да решат съответния казус".


Съдът трябваше да вземе решение дали е налице дискриминация на основата на признак "гражданство" по отношение на жалбоподателя Николай Ангелов. По време на COVID-пандемията, в точно определен ден, в медицинския център, където работела съпругата на Ангелов, било договорено с Регионална здравна инспекция, в рамките на деня да бъдат поставени ваксини за всички служители и пълнолетните членове на техните семейства. Било обявено, че при изчерпване на количеството ваксини от съответния производител, ще бъдат заявени нови такива за друга дата. В обявения ден почти всички желаещи били ваксинирани, освен двама от служителите, които отсъствали заради служебно пътуване. Те предупредили, че ще закъснеят и заявили запазването на ваксина от единия от производителите. Николай Ангелов, който е граждани на друга държава, поискал поставянето на ваксина точно от този производител, но това не било възможно, тъй като му обяснили, че тя се пази за колегите на съпругата му. На следващия ден му предстояло пътуване в чужбина, при възрастните му родители. Ангелов заявил, че не желае ваксина от друг производител, а като причина посочил хронично заболяване. Без поставена ваксина, той не би могъл да посети конкретната държава, въпреки това, отказал имунизация. Подал жалба до Комисията за защита от дискриминация, която я отхвърлила. Като мотив посочват, че служителите на медицинския център били с предимство. Това, че Ангелов не е български гражданин, не било основание за отказа от ваксиниране, а изчерпаното количество от съответния вид ваксина, изтъкват от Комисията за защита от дискриминация. Впоследствие той подал жалба срещу решението пред Административен съд. 


В ролята на вещото лице, което представи заключенията по случая, беше Биляна Димитрова. Въпроси към нея отправиха и страните по делото.


Съдия Ивана Богданова отхвърли като неоснователна жалбата на Николай Обренович Ангелов против решението на Комисията за защита от дискриминация. Участвайки в симулативния процес, Ивана разбира колко отговорна е работата на магистратите.


"Доста е отговорна, натоварена, вземаща важни решения и е интересна".


В симулативния процес Анастасия Стоянович беше защитник на една от страните.


"Моята роля беше да бъда адвокат на началника на РЗИ, да го защитавам в съдебното дело. Беше интересно, защото имаше и реплики. Научих как работят асдвокатите, разбарх каква е ролята им в съдебната система".


Целта на програмата е децата да разберат повече за съдебната система, каза административният ръководител на съда Антония Генадиева:


"Да се запознаят не само децата, а и възрастните посредством разговорите в семейството, с работата на съда, с отношенията, с мястото на съда в обществото и съответно повишаване на доверието в съдебната система".


Кирил Янев, който в съдебния процес беше адвокат на една от заинтересованите страни, обмисля да се насочи към правото след завършване на училище.


"Определено тази симулация ми помогна да се заинтересовам от правото".


Участието в образователната програма, по която се проведе симулативният процес, е по покана на Административен съд- Видин, каза преподавателят по гражданско образование на 11-класниците Галя Момчилова.


"Много въодушевено учениците посрещнаха участието в тази инициатива, която за първи път се случва. За тях беше  нещо ново. С огромно желание се проведоха всички репетиции и самото участие".


 Гражданското образование се изучава като специалност отскоро, в 11 и 12 клас в училище.


"Нейната роля е от огромно значение за младите хора за живота, който ги очаква след завършването на средното си образование".


За участието си в образователната програма всеки от учениците получи от името ва Висшия съдебен съвет грамота и Конституцията на Република България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00

Онлайн семинар помага на близки на зависими

Безплатен онлайн семинар за близки на зависими организира "Фондация За живота". Темата е "Как да мотивирам зависимия да се лекува". Участниците ще могат да разберат също какви са възможностите за лечение на зависими и самите те ще получат подкрепа как да се погрижат за себе си, защото всеки зависим засяга живота поне на четирима души, обясни..

публикувано на 01.10.24 в 12:22

Клубът на туристите-ветерани "Бдин" във Видин празнува

В Международния ден на възрастните хора гостуваме на видинския клуб на туристите-ветерани "Бдин" във Видин. 130 са членовете на организацията.   Всеки понеделник възрастните хора се събират в сградата на бившата детска градина на улица "Раковски". Идват с добро настроение, разговарят, правят планове за бъдещи мероприятия, посрещат гости от..

публикувано на 01.10.24 в 11:30

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30