Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Видин участваха в симулативен съдебен процес

Снимка: Радио Видин

Ученици от 11 клас от хуманитарната паралелка в училище "Цар Симеон Велики" представиха в Административния съд- Видин симулативен съдебен процес по зададен казус. Занятието е последното по образователната програма "Съдебна власт - информиран избор и гражданско доверие" за настоящата учебна година. 


Симулативният процес беше по жалба против решение на Комисията защита от дискриминация. Съдията Ивана Богданова трябваше да се произнесе дали отказ да бъде направена ваксина срещу COVID-19 от определена фирма производител е проява на дискриминация.


Как избират казуса, по който Административният съд заседава, обясни говорителят на институцията Таня Кръстева.  


"Трябваше да е нещо, което те бяха учили наскоро, нещо, което щеше да им бъде интересно, което да разберат и да решат съответния казус".


Съдът трябваше да вземе решение дали е налице дискриминация на основата на признак "гражданство" по отношение на жалбоподателя Николай Ангелов. По време на COVID-пандемията, в точно определен ден, в медицинския център, където работела съпругата на Ангелов, било договорено с Регионална здравна инспекция, в рамките на деня да бъдат поставени ваксини за всички служители и пълнолетните членове на техните семейства. Било обявено, че при изчерпване на количеството ваксини от съответния производител, ще бъдат заявени нови такива за друга дата. В обявения ден почти всички желаещи били ваксинирани, освен двама от служителите, които отсъствали заради служебно пътуване. Те предупредили, че ще закъснеят и заявили запазването на ваксина от единия от производителите. Николай Ангелов, който е граждани на друга държава, поискал поставянето на ваксина точно от този производител, но това не било възможно, тъй като му обяснили, че тя се пази за колегите на съпругата му. На следващия ден му предстояло пътуване в чужбина, при възрастните му родители. Ангелов заявил, че не желае ваксина от друг производител, а като причина посочил хронично заболяване. Без поставена ваксина, той не би могъл да посети конкретната държава, въпреки това, отказал имунизация. Подал жалба до Комисията за защита от дискриминация, която я отхвърлила. Като мотив посочват, че служителите на медицинския център били с предимство. Това, че Ангелов не е български гражданин, не било основание за отказа от ваксиниране, а изчерпаното количество от съответния вид ваксина, изтъкват от Комисията за защита от дискриминация. Впоследствие той подал жалба срещу решението пред Административен съд. 


В ролята на вещото лице, което представи заключенията по случая, беше Биляна Димитрова. Въпроси към нея отправиха и страните по делото.


Съдия Ивана Богданова отхвърли като неоснователна жалбата на Николай Обренович Ангелов против решението на Комисията за защита от дискриминация. Участвайки в симулативния процес, Ивана разбира колко отговорна е работата на магистратите.


"Доста е отговорна, натоварена, вземаща важни решения и е интересна".


В симулативния процес Анастасия Стоянович беше защитник на една от страните.


"Моята роля беше да бъда адвокат на началника на РЗИ, да го защитавам в съдебното дело. Беше интересно, защото имаше и реплики. Научих как работят асдвокатите, разбарх каква е ролята им в съдебната система".


Целта на програмата е децата да разберат повече за съдебната система, каза административният ръководител на съда Антония Генадиева:


"Да се запознаят не само децата, а и възрастните посредством разговорите в семейството, с работата на съда, с отношенията, с мястото на съда в обществото и съответно повишаване на доверието в съдебната система".


Кирил Янев, който в съдебния процес беше адвокат на една от заинтересованите страни, обмисля да се насочи към правото след завършване на училище.


"Определено тази симулация ми помогна да се заинтересовам от правото".


Участието в образователната програма, по която се проведе симулативният процес, е по покана на Административен съд- Видин, каза преподавателят по гражданско образование на 11-класниците Галя Момчилова.


"Много въодушевено учениците посрещнаха участието в тази инициатива, която за първи път се случва. За тях беше  нещо ново. С огромно желание се проведоха всички репетиции и самото участие".


 Гражданското образование се изучава като специалност отскоро, в 11 и 12 клас в училище.


"Нейната роля е от огромно значение за младите хора за живота, който ги очаква след завършването на средното си образование".


За участието си в образователната програма всеки от учениците получи от името ва Висшия съдебен съвет грамота и Конституцията на Република България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10