Близо 500 самодейци- певци, танцьори и инструменталисти от четири региона на България участваха в Шестия национален фолклорен фестивал "Змей Горянин" в мездренското село Зверино. Събитието бе част от празничната програма за Деня на селото, а организатори са кметството и читалище "Факел-1926", с подкрепата на Община Мездра.
Въпреки дъждовното време, при осезаем зрителски интерес на откритата сцена на обновения площад в центъра на селото се изявиха 35 читалищни, пенсионерски, училищни и детски танцови състави, фолклорни формации, народни хорове, вокални групи и дуети, както и 21 индивидуални изпълнители от 22 населени места в областите Враца, Монтана, Плевен и София.
Освен представители на 7 читалища от общината домакин - тези в Мездра, Зверино, Игнатица, Лик, Оселна, Ребърково и Типченица, магията на българския автентичен и обработен фолклор пресъздадоха самодейни колективи от Враца, София, Монтана, Бяла Слатина, Червен бряг, Алтимир, Борован, Буковец, Горник, Долно Белотинци, Долно Озирово, Михайлово, Соколаре, Спанчевци и Сухаче. Доайени сред тях бяха 91-годишният свирач на окарина полк. инж. Георги Димитров от с. Лик и 71-годишният изпълнител на дудуче, кларинет и саксофон Йордан Борисов от с. Оселна.
И тази година фестивалът беше без конкурсен характер. Всички участници във фестивала получиха грамоти и плакети за съхранение и популяризиране на българския фолклор, които им бяха връчени от Стиляна Стоянова, секретар-библиотекар на читалището в с. Зверино.
Гост изпълнители на фестивала бяха Ансамбъл "Мездра" и внучките на популярната народна певица от Македонската фолклорна област Гуна Иванова - Ива и Велислава Костадинови.
По време на фолклорния празник бе пресъздадено и посрещането от родолюбиви зверинчани на група Ботеви четници през бунтовната пролет на 1876 г., водени от военния командир Никола Войновски.
Снимки: Павел Петров/ Община Мездра/ и Борис Кръстев/ НЧ "Факел-1926" - с. Зверино/
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..