Днешното издание на "Калейдоскоп" е посветено на изкуството и на неговата катарзисна роля в живота на творците, а защо не и на обикновените хора. Защото изкуството се създава, за да ни докосва със своята красота и сила, да ни радва със своите цветове и багри.
Гостът ни днес е Радостин Иванов, художник, роден в град Лом през 1981 г., който и днес живее в родния си град.
Детството му е истинско, слънчево и безгрижно. Спомня си с любов баба и дядо, реката, приятелите. Училището не е оставило в него приятни спомени, но затова пък днес онази опитност от училищните бягства и неизвинени отсъствия му дава възможност да подхожда с разбиране и любов към децата, които идват в неговата школа по рисуване.
Започва да се занимава с маслена живопис през пролетта на 2015 година и оттогава, както той казва, пребивава в това измерение. Преди да стане вдъхновен от рисуването, експериментира в музиката, фотографията и киното. Определя творбите си в сферата между реалното и абстрактното. Твори с експресионистичен дух , като целта му е всяка картина да се откроява с неповторимост.
Създава свой ритъм на етапите в своето творчество, наречени "Сезони".
В периода 2018 – 2022 изучава "Педагогика на обучението по изобразително изкуство" в СУ "Свети Климент Охридски" София.
До момента има общо 18 самостоятелни изложби – в София, Пловдив, Стара Загора, Русе, Благоевград, Враца, Видин, Монтана, Козлодуй, Лом, Белоградчик. През пролетта на 2019 г. осъществява Северозападно художественото турне, наречено "Северозапад", с експозиции във Враца, Монтана, Козлодуй и Видин. Във Видин Радостин и директорът на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Десислава Иванова създават първата камерна зала за изложби в града. Залата се помещава в емблематичната сграда на бившата Турска поща, известна днес като Библиопоща, в която се провеждат културни събития.
През 2020 г. художникът печели първо място с живопис в конкурс на студентски съвет към Софийския университет, където изучава изобразително изкуство. През есента на същата година става носителят на първа награда с живопис от 13-тия национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград.
През пролетта на 2022 реализира второто си Северно турне в градските галерии на Варна, Русе и Плевен.
В момента продължава да учи, следва магистратура специалност "Философия".
С любов говори за града си, за реката, за хората, които живеят тук, осъзнал, че изкуството му помага да преодолее всички трудности, дава му сили и вдъхновение да продължи напред като творец, да работи и като творец и като учител по рисуване, прави погледа му по-проницателен и виждащ и най-дребните и важни детайли и претворяващ това в своите абстрактни картини.
"Alternate Spheres 2023" е най-новата изложба на художника Радостин Иванов. Авторът показва 16 абстрактни творби, на които е изобразена измислена планета и нейните осем фази. Идеята е чрез картините да се направи препратка към климатичните промени, каза Радостин Иванов:
"Самата изложба е част от голямо Северозападно турне, което ще трае шест месеца. Започвам от Видин, след това ще продължа март месец с Оряхово, Козлодуй, април месец с Белоградчик, май - Враца, юни - Лом, предполагам юли - Монтана... Ще представя новите си картини, които са с интересна концепция, така че всеки, който обича изкуството, да заповяда, да разгледа. Най-общо казано това е един цикъл от въображаеми планети. Аз ги наричам "алтернативни сфери". Всяка сфера е на различен етап климатичен, има си пейзаж към всяка планета."
"Рисувам общо взето в сферата на абстрактното изкуство, с техника масло. Изложбата е част от едно "Северозападно турне", което включва Враца, Монтана, Лом, Белоградчик, Оряхово, Козлодуй, като започвам именно от Видин“, добавя той и допълва:
"От 2015 година, когато започнах да рисувам, поемам сам всички разходи – както за материалите за рисуване, така и за самите изложби, които съм правил из страната. Единствено с лични средства осъществявам и настоящото приключение. Защото наистина е истинско приключение да представиш не само себе си, но и да допринесеш с нещо за развитието на културата в Северозапада.“
Това е третата изложба, която той представя във Видин. Освен в Северозапада, Радостин Иванов е показвал своите творби в галерии в повечето големи градове в България – София, Благоевград, Пловдив, Стара Загора, Плевен, Русе, Варна, Бургас.
ДЕТСТВОТО
"Аз имах едно слънчево детство, което от сегашна гледна точка оценявам това, че като дете бях меломан /страстен любител на музиката и пеенето/ и оценявам, че музиката ми е помогнала много. Докато слушах музика, мечтаех, и по този начин явно човек проектира разни неща в бъдещето. Баба и дядо са ме отгледали, а майка ми и баща ми са в София. Върнах се в Лом да живея през 2015 г., не съм го планирал– съдбовно беше. Хубаво детство имах в Лом.
От дете развих различно усещане спрямо другите, чувствах се далеч по-свободен, което имаше и своите негативи – в училище имах слаби оценки, сменял съм училища. Нямах въобще интерес да ходя на училище... Изкуството ме докосна и промени живота ми... 1997 г. излязох от Лом на 16 г., бях в Благоевград и после в София."
ПЕДАГОГИКА
"Знам колко е важно да се обърне внимание на онези деца, които са отхвърлени и да наблягам върху тях, защото във всеки човек се крие невероятен потенциал. Благодаря на хората, които ми помогнаха, това са: Миглена Андреева, на Кирил Апостолов, светла му памет, художник от Лом, на Елка Балачева, която много ми помогна..."
ЖИВОПИСТА
"През 2015 година бях в депресия, върнах се в Лом и влизайки в една книжарница, видях, че продават платна и маслени бои и така изведнъж, съвсем неочаквано навлязох в маслената живопис. ...Като дете рисувах , но никога не ми е хрумвало да стана художник, изведнъж стана... Преди това се занимавах с фотография, с кино, имам вътрешна нужда и жажда да се занимавам с изкуство... Самото ухание на маслената боя, терпентина – това ме завладя... След 1 седмица си купих 30 платна."
2015 – ПРЕЛОМНА
"В рамките на месец и половина нарисувах 30 картини и направих изложба с тях и с моите фотографии, правени от мен преди това... По този начин започна всичко... Изкуството ме докосна... То ме измъкна и реално смятам, че имам желание да посветя живота си в тази посока – да съм полезен, да бъда креативен. Приемам го като съдбовен момент, всичко се подреди така, както не съм и мечтал... Определям се като изключително щастлив човек."
РИСУВАНЕТО
"Държа процесът на рисуване при мен да е в пълна свобода, тотална неангажираност към правила и др. Защото това усещане за свобода дава възможност на нашата естетика и сетивност да се интерпретира по някакъв начин в картините. И моя процес на рисуване го обожавам затова, защото просто сядам пред бялото платно и не си намислям какво да рисувам, просто трябва вътрешно затишие, спокойствие, да си в мир със себе си. Картината ми всеки път е експеримент, нещо, което не си правил. При мен е жажда всеки път да се развивам в различна посока, да изненадам самия себе си от полученото.
За мен любовта ми към творчеството е, че една картина е хубаво да провокира въображението. От българските художници ме вдъхновява Георги Касабов, Ендо, изключителен творец, за мен той е един истински будител.
Рисуването на всяка картина е все едно, че изпращам писма с моите впечатления, с обич и позитивна енергия... без мрачни и тежки неща, плод на въображение..."
ЧОВЕКОЛЮБЕЦ
"Аз съм влюбен в човечеството като цяло, смятам се за човеколюбец, не знам дали това е правилната дума... Най-щастлив съм, когато виждам други вдъхновени хора, хора, които се замислят защо са тук на Земята... Вдъхновявам се от красотата на природата ни... Бих казал на хората да се радват на живота за това, че имат възможност да бъдат, просто правете нещата, които обичате, радвайте се на живота... Животът е нещо много вълнуващо..."
Повече може да чуете в интервюто с Радостин Иванов.
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..