Гостите бяха приветствани от Даниела Маринова, експерт в Регионално управление на образованието - Монтана:
"Да почерпите опит, който да прилагате във вашите училища. Радвам се, че тези мониторинги на мобилностите трябва да се правят, за да съм част от обстановката, от атмосферата."
Домакините представиха новия иновативен предмет "Визуално програмиране", който се изучава в пети и шести клас, уточни директорката на Седмо училище "Йордан Радичков" Станка Костова:
"Иновацията ни е за срок от четири години и през тези четири години пети и шести клас ще се обучават. Колегите, които го водят - Албена Иванова и Надежда Александрова, ще демонстрират материала, който са изучили и ще направят състезание между учениците."
Беше представен и бинарен урок по история и география, традиционен за училището. Бяха направени демонстрации на различни видове спорт
"Ние сме единственото училище в област Монтана, което приема ученици в профил "Физическо възпитание и спорт". Смятаме, че в това сме добри", обясни още директорът на училище "Йордан Радичков".
Един от възпитаниците на училището е бившият капитан на националния отбор на България по футбол Стилиян Петров, припомни Станка Костова.
Даринка Пулчева е от училището в Мартен, където спортът е на особена почит:
"Много дейности развиваме - имаме клуб по роботика. Спортен дух също имаме. Хандбалният ни отбор е вече на национално ниво на четвърто място - и девойки, и юноши, и, съответно, по-малките деца. Дейности по интереси имаме също. На клуба по роботика сега му предстои състезание."
Ралица Бенчева е от училището в Троян:
"Ще почерпим много добри практики, които ще успеем да внедрим в нашата преподавателска работа."
Директорката на Седмо училище в Монтана подари на колегите си избрани томове на писателя Йордан Радичков.
Заради пожар на изхода на Враца към Монтана край село Бели извор е ограничено движението по международния път Е79 в района, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". В продължение на няколко десетки метри горят дървета и храсти, а гъстият дим затруднява трафика. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния..
В белоградчишкото село Салаш утре ще се проведе второто издания на Фестивала на турлашката кухня . Ще има и фолклорна програма, каза секретарят на читалище "Развитие - 1896" Даниела Иванова . "Ще се покажат множество турлашки ястия от нашето село, от съседните села, Стакевци, от община Чупрене, Средогрив, Долни Лом и ще участват много..
Община Враца завърши подготовката за стартиране на дейността на Общинския кастрационен център с приют за кучета в местността „Джуджански поток". Решението за промяна на предназначението на общинския имот вече е прието от Общинския съвет, а теренът се разчиства и подготвя. През юли се проведе среща с жители на Лиляшка могила и Пламенка Калинкина, на..
Врачани се поклониха пред героите, свързали имената си със Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Церемонията по случай 140-годишнината от паметното събитие се проведе пред паметника на загиналите във войните за национално обединение. По време на тържеството бяха представени исторически факти за Съединението. Благодарствен молебен..
С поднасяне на цветя на Войнишкия паметник, Димитър Цанков, председател на местния парламент, представители на община Кула, общественици, гости и граждани почетоха 6 септември в Кула . „В празничния 6 септември сме се събрали да отбележим 140 години от С ъединението на Българи я. Преди 140 години България най-накрая достига заключителния..
Кулското село Старопатица отбелязва своя празник с фолклорен фестивал "Устурпатиче ". Програмата откри Корнелия Велкова, секретар на читалище "Пробуда-1925" в селото. Поздрав към всички гости и жители отправи Николай Николов, кмет на село Старопатица : „Този ден е специален, защото съвпада с една в елика дата в историята ни, 6..
Отбелязваме 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия . Във Видин честването по традиция се състоя пред Паметника на скърбящия воин, издигнат в знак на признателност към отдалите живота си в Сръбско-българската война, избухнала в защита на Съединението. Седемгодишният Павел Георгиев цитира манифеста на княз..