Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-скъп ток от 1 юли: Как да пестим електроенергия

Снимка: Радио ВИДИН

Възможно е цените на тока за бита да бъдат увеличени повече отколкото беше предварително обявеното поскъпване с 3.63%. Това стана ясно от изказване на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Причината е пусната на пазара електроенергия от ТЕЦ "Марица изток 2", която е по-скъпа, заради което цената ѝ ще влезе в общия микс.

Увеличение на тока с 3,44% беше заложено от дружеството, което обслужва Северозападна България, в доклада на Комисията за енергийно и водно регулиране, обсъден публично на 1 юни.

Това ще се отрази на поскъпналия вече живот, посочват видинчани:

"Разбрах, че се увеличава, макар да не разбрах на какво основание определят такива цени... Какво да кажа? Непоносимо е, защото доходите и пенсиите са ниски... Разбира се, че ще ми се отрази, аз съм безработен... Колкото повече минава времето, толкова по-ясно е, че никога няма да има ред в държавата, няма как да живеем адекватно... Колко още ще вдигат всичко? Когато вдигат енергийните източници, това значи скок на всички останали цени."

Поради използването на климатици през летните дни консумацията на електроенергия нараства с над 10%. Възможно ли е да се увеличи обаче нивото на енергийната ефективност през лятото без да се повишат и сметките с това? 

"Има много начини за пестене на енергия, но те зависят от нашето поведение. Уредите в готовност - всички ел. уреди, цялата електроника, знаем, винаги една малка червена лампичка, която показва, че уредът е изключен, но е на стендбай, така че харчи електроенергия, макар и малко. Ако съберете всички уреди и ги умножите по 365 дни, трябва да ви кажа, че се получават левове разлика. Добрата идея е тези уреди да са зад главен ключ, ако имаме разклонител, с едно копче да изключваме всички през нощта, когато не ги ползваме. Трябва да си изградим навик всяка вечер да пестим като не работят на такъв режим", обясни Богомил Николов, директор на "Активни потребители".

Боравенето с климатик също съдържа много потенциал за енергоспестяване, поясни още експертът. При избор на охлаждаща система от съществено значение е нивото на енергийна ефективност на продукта.

"По-добре да е по-голям, отколкото са нуждите на помещението, тогава той няма да се натоварва и няма да гори толкова ел. енергия, отколкото да е по-малък и да не може да достига тази температура. Тогава той ще работи на пълна пара и няма да спестява нищо. Другата важна особеност, която трябва да се знае е, че при по-ниски температури зимата, неговият коефициент на ефективност драстично спада. Климатикът е най-ефективен при положителни температури, когато навън е 35 градуса, тогава е и най-икономичен. Ако температурата е -15, климатикът няма да бъде толкова енергийно спестовен. Трябва да има редовна профилактика и почистване на климатика, на неговите елементи, филтри, за да може да работи максимално икономично. Дали трябва да бъде включен постоянно или да изключваме и включваме? Бих казал, че ако работи постоянно, това наистина е по-ефективно, защото климатикът има автоматизация в себе си."

От асоциацията започнаха кампания за колективна покупка на охлаждащите уреди. 

Пестенето на електрическата енергия спомага за икономии в семейния бюджет, отбелязаха още видинчани, които ги попитахме дали харчат по-малко ток през лятото.


"Стига да има желание, всеки може да пести... Климатикът работи постоянно... Зимата се харчи повече, тогава е студено... През лятото се ползват много климатици, но си мисля, че тях ги пускаме още повечко през зимата... Живея в блок, не ползвам отопление... Няма как да се пести, не харесваме жегата... Трябва да съчетаем да ни е хладно, хем да спестим някой друг лев."

Предстои комисията регулатор да изчисли колко ще е допълнителното оскъпяване, а след това да вземе допълнително решение. Окончателната цена на тока за бита ще бъде определена в края на месеца, ще влезе в сила от 1 юли и ще важи за едногодишен период.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Река Дунав при гр.Видин

Видинчанка с проект за почистване на река Дунав

Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..

публикувано на 12.12.24 в 16:47

Какви усилия полага WWF да подсили популациите на есетри

По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще.  От шестте..

публикувано на 12.12.24 в 16:41

"Нощ на прилепите" ще се проведе във Враца

На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа.  Събитието ще се проведе за 14-а поредна година.  Прилепите са характерен вид за "Врачански..

публикувано на 12.12.24 в 16:23

Името на Синаговци блесна в центъра на селото

Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..

публикувано на 12.12.24 в 15:55

Избират Мис и Мистър Северозапад за 2024 година

Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов:   "Конкурсът ще бъде..

публикувано на 12.12.24 в 13:23

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..

публикувано на 12.12.24 в 11:13

След сигнали за спукани гуми започна ремонт на пътя Козлодуй-Лом

Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти.  Людмила Лазарова..

публикувано на 12.12.24 в 10:47