Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-скъп ток от 1 юли: Как да пестим електроенергия

Снимка: Радио ВИДИН

Възможно е цените на тока за бита да бъдат увеличени повече отколкото беше предварително обявеното поскъпване с 3.63%. Това стана ясно от изказване на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Причината е пусната на пазара електроенергия от ТЕЦ "Марица изток 2", която е по-скъпа, заради което цената ѝ ще влезе в общия микс.

Увеличение на тока с 3,44% беше заложено от дружеството, което обслужва Северозападна България, в доклада на Комисията за енергийно и водно регулиране, обсъден публично на 1 юни.

Това ще се отрази на поскъпналия вече живот, посочват видинчани:

"Разбрах, че се увеличава, макар да не разбрах на какво основание определят такива цени... Какво да кажа? Непоносимо е, защото доходите и пенсиите са ниски... Разбира се, че ще ми се отрази, аз съм безработен... Колкото повече минава времето, толкова по-ясно е, че никога няма да има ред в държавата, няма как да живеем адекватно... Колко още ще вдигат всичко? Когато вдигат енергийните източници, това значи скок на всички останали цени."

Поради използването на климатици през летните дни консумацията на електроенергия нараства с над 10%. Възможно ли е да се увеличи обаче нивото на енергийната ефективност през лятото без да се повишат и сметките с това? 

"Има много начини за пестене на енергия, но те зависят от нашето поведение. Уредите в готовност - всички ел. уреди, цялата електроника, знаем, винаги една малка червена лампичка, която показва, че уредът е изключен, но е на стендбай, така че харчи електроенергия, макар и малко. Ако съберете всички уреди и ги умножите по 365 дни, трябва да ви кажа, че се получават левове разлика. Добрата идея е тези уреди да са зад главен ключ, ако имаме разклонител, с едно копче да изключваме всички през нощта, когато не ги ползваме. Трябва да си изградим навик всяка вечер да пестим като не работят на такъв режим", обясни Богомил Николов, директор на "Активни потребители".

Боравенето с климатик също съдържа много потенциал за енергоспестяване, поясни още експертът. При избор на охлаждаща система от съществено значение е нивото на енергийна ефективност на продукта.

"По-добре да е по-голям, отколкото са нуждите на помещението, тогава той няма да се натоварва и няма да гори толкова ел. енергия, отколкото да е по-малък и да не може да достига тази температура. Тогава той ще работи на пълна пара и няма да спестява нищо. Другата важна особеност, която трябва да се знае е, че при по-ниски температури зимата, неговият коефициент на ефективност драстично спада. Климатикът е най-ефективен при положителни температури, когато навън е 35 градуса, тогава е и най-икономичен. Ако температурата е -15, климатикът няма да бъде толкова енергийно спестовен. Трябва да има редовна профилактика и почистване на климатика, на неговите елементи, филтри, за да може да работи максимално икономично. Дали трябва да бъде включен постоянно или да изключваме и включваме? Бих казал, че ако работи постоянно, това наистина е по-ефективно, защото климатикът има автоматизация в себе си."

От асоциацията започнаха кампания за колективна покупка на охлаждащите уреди. 

Пестенето на електрическата енергия спомага за икономии в семейния бюджет, отбелязаха още видинчани, които ги попитахме дали харчат по-малко ток през лятото.


"Стига да има желание, всеки може да пести... Климатикът работи постоянно... Зимата се харчи повече, тогава е студено... През лятото се ползват много климатици, но си мисля, че тях ги пускаме още повечко през зимата... Живея в блок, не ползвам отопление... Няма как да се пести, не харесваме жегата... Трябва да съчетаем да ни е хладно, хем да спестим някой друг лев."

Предстои комисията регулатор да изчисли колко ще е допълнителното оскъпяване, а след това да вземе допълнително решение. Окончателната цена на тока за бита ще бъде определена в края на месеца, ще влезе в сила от 1 юли и ще важи за едногодишен период.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28