Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как времето влияе на настроението ни?

Снимка: БГНЕС

Науката има доказателства относно връзката между телата ни, емоциите и метеорологичното време. Основният начин, по който условията навън влияят на нашето настроение е чрез хормоните. Например при хубаво, слънчево и топло време, се повишават нивата на серотонин, тестостерон и ендорфини, което подобрява настроението ни, ставаме по-активни и имаме нужда от по-малко сън и почивка. При студено, мрачно време хормоналният отговор на тялото ни "връща" нивата на същите хормони, което ни кара да се чувстваме по-малко дейни, да искаме да спим и да почиваме повече, да сме тъжни.

Влиянието на времето върху психическото състояние на човека е известно от древни времена, казва психологът Кирил Кунчев:

"През пролетта, когато слънцето грее, ние обикновено искаме романтика, ще ни се да лудуваме, палави сме, изпълнени с енергия и обратно, когато е студено и облачно ни се иска да се завием в топло одеяло, изобщо да не излизаме от домовете си. Когато навън е ясно, хората говорят за слънчево настроение, а когато е мрачно или вали дъжд, тогава като правило в душата е "дъждовно". Да, вярно е твърдението, че настроението и поведението на хората имат зависимост от климатичните условия. Въздействието е наистина налице, има дори такъв термин, нарича се "метеочувствителни хора", посочи Кирил Кунчев. 

В резултат на милиони години биологична еволюция, човек е формирал механизъм за адаптация към влиянието на външните фактори или към околната среда.  

"Има автономна нервна система, която отговаря за работата на най-силния праг на настройка, на функционирането на нашето тяло. Тази система регулира пулса, кръвно налягане, метаболизма и други важни процеси. Тази уникална система позволява на човек при почти всякакви климатични условия да бъде в оптимум на своите физически и психически възможности. Известно е, че в облачно и дъждовно време, в студ хората са напрегнати, тревожни, изнервени, слабо комуникативни, защитни бих казал... Това е свързано с една уникална черта на човека, а именно, че той функционира едновременно в два свята. Първият свят е биологичният, в който властват физиологичните нужди - тук са потребностите от храна, от сигурност, от размножаване и т.н.... Вторият свят обаче е създаден от човека и той е социалният свят и тук можем да открием редица абстракти. Това е светът, в който човек всъщност остава през по-голямата част от времето. А тази реалност функционира по други закони, различни от биологичните. И често противоречи на тях."

Човек от раждането си до седмата година се намира в един особено сензитивен период, в който абсолютно приема картината на света от своите родители, казва още Кирил Кунчев. 

"С други думи, улавя дали модели на поведение, реакции към определени събития, емоционално отношение към света около тях и около самия себе си. В процеса на живота тази картина се подобрява, допълва се и формира определен житейски опит. В тази връзка се приема, че психичните реакции към времето в много случаи, колкото и парадоксално да изглежда, са продиктувани не от физическо влияние, а има едни социални модели на поведение, които човек е научил в този период на социално учене. Например, ако родителите са били тъжни през есента, тогава е много вероятно детето да направи същото и ако детето в детството си е уловило, че трябва да се радва на слънцето, тогава то прави това в зряла възраст. Ако родителите са били от категорията "зиморничави", то със сигурност те са развили цяла теория за опасностите на студеното време, която със сигурност са предали на децата. И тъй като те възприемат студа като някакво зло, напълно в реда на нещата е и настроението им да бъде неприповдигнато - да бъдат отстранени, тъжни, слабо комуникативни."

Някои хора обичат да се разхождат под дъжда, докато други не могат да бъдат извадени от домовете си в същото време. 

"Някои обичат топлината, други обичат прохладата. Някои харесват морския въздух, други мечтаят да живеят в гората. И ако имаше някаква линейна зависимост на състоянието на човешката психика от климатичните условия, то нямаше да има толкова различни реакции."

Повечето от анкетираните видинчани посочват, че са времето влияе на настроението им:

"Да, определено, много ми влияе времето. Чувствам се зле,  потиска ме лошото време, искам слънце, витамин Д, усмивките на лицата на хората. На настроението определено влияе времето... И аз съм по същия начин... Да се надяваме, че тия дъждове ще си отидат. ..Когато е по-слънчево аз се чувствам по-щастлива, подвига ми се настроението, а когато по-мрачно се чувстваш по-потиснат...Не ми влия по никакъв начин. Моето настроение не е зависимо от времето, независимо дали вали, дали е мрачно или има слънце- аз си имам цели и това ми определя деня и моето настроение... Аз живея в Англия и там ми влияе много зле времето на всичко, и физически, и ментално."

Макар на пръв поглед да звучи така, сякаш нямаме какво да направим, за да се справим с настроението си, когато времето е лошо, това не е вярно. На първо място можем да си създадем навици, които да гарантират, че промяната на времето няма да ни хване неподготвени. Излагането на достатъчно естествена светлина е основният такъв навик. Нужно е да го правим всеки ден, независимо от сезона, сутрин и следобед. Следва режимът на сън, физическите упражнения, редовното хранене с подходяща храна и поддържането на оптимална температура в помещенията, в които живеем. Времето навън в продължение на хилядолетия е било основен индикатор за това какво да правим и кога да го правим. Днес вече нямаме нужда от тази дълбока връзка, или поне не и на пръв поглед, но телата ни все още зависят от нея, така че най-доброто, което можем да направим за себе си е да се опитаме да намалим негативните ефекти и да подсилим позитивните. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви дадености има село Гюргич за развитие на селския туризъм

Село Гюргич има дадености за развитие на селски туризъм. До местните забележителности обаче не може да се стигне, защото няма указателни табели и не са изградени екопътеки. За това местните хора ще разчитат на общинския кмет Ружинци Александър Александров да помогне на селото за развитие на селския туризъм, обясни кметът на Гюргич Бойко Младенов...

публикувано на 03.07.25 в 17:04

Горско школо отваря врати в Горна Бела речка

Горско школо организира Мариана Асенова- създател на "Аха клуб за будни родители". Ще посрещне групата на 5 юли в село Горна Бела речка, община Вършец.  "Ние работим по концепцията на горската класна стая вече може би 5-6 години и натрупваме опит с правене, защото аз абсолютно вярвам категорично, че човек се учи докато прави нещо, а не..

публикувано на 03.07.25 в 17:01

След 6-годишна строителна сага отвориха Мездра - Ботевград

След няколко отлагания и 6 години строителство, днес бе пуснато движението по пътя Мездра - Ботевград. Този участък на път I-1 е модернизиран и разширен с по две ленти в посока. При реализацията на проекта са изградени нови обходи на селата Лютидол, Типченица, Новачене и Скравена. Министър Иванов: Вече е издаден Акт 16 за Лот 2 Мездра – Люти дол..

публикувано на 03.07.25 в 16:41

"Калето" в Мездра отбелязва 12 години

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще отбележи своята 12-годишнина този петък, 4 юли. Празничната програма по случай рождения ден на комплекса включва театрална постановка за деца, концерт на Стенли и на "Феномените" Ники и Цецо, победители в телевизионен реалити формат, обясни за Радио ВИДИН ръководителят на комплекса Павел Петров...

публикувано на 03.07.25 в 15:55

Възобновиха дейността на национална система за пътна безопасност

Възстановиха работата на Националния координационен център за безопасност на движението. След рестарт на системата, служителите в него вече имат достъп до камерите на тол системата, могат да се отзовават на пътно-транспортни произшествия, а ако засекат нарушител, вече имат възможност да сигнализират институциите, които имат отношение - Министерство..

публикувано на 03.07.25 в 13:51

В "Музикална зона" на 03 юли 2025 слушаме Кевин Кийт

Кевин Кийт е американски мултиинструменталист, продуцент и аудио инженер, известен с изпълненията си на чапманов стик. Разглеждаме характеристиките и разновидностите на инструмента, слушайки импровизации на Кийт. Музиката му е част от стотици телевизионни предавания, документални филми, игри и записи. Наслаждаваме се и на неговия "Електронен джаз..

публикувано на 03.07.25 в 09:00

Жители на видинско село протестираха заради поредното спиране на водата

Жителите на село Кутово излязоха днес на мирен протест пред сградата на ВиК-Видини заради поредното спиране на водата в населеното място.  От дружеството обявиха, че заради ремонтни и довършителни дейности на главния водопровод Сланотрън-Видин в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде прекъснато водоподаването за три дни, като..

публикувано на 02.07.25 в 15:25