Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасни ли са язовирите в Северозапада

Снимка: Община Монтана

Има ли опасни язовири в на територията на Северозападна България? Проверяват ли се те и какво се прави за обезопасяването им? Има ли необходимост от спешни ремонти на някои от тях на фона на случващото се през последните дни? Това попитахме представители на държавни и общински структури, които отговарят за предотвратяване на щетите.

"Язовир "Огоста" за последните два дни покачи водното си ниво с 1.5 метра и днес в 8:00 часа е с кота 192.29 или обем от 384 млн. кубически метра", коментира ситуацията с най-големият язовир в региона хидроинженерът Игор Репкин,  ръководител звено Хидротехнически район – Монтана към "Напоителни системи" ЕАД – клон Мизия.

"В момента от язовира се изпускат около 76 кубически метра /m³/ в секунда вода в река Огоста, поради това, че сме ограничени, тъй като има високи води в долното течение на река Огоста, а би трябвало да изпускаме още вода, за да спрем покачването на нивото на язовира. Така че, в момента, в който имаме успокояване на нивото на реката в долното течение, ще има отваряне за още водни маси от язовир "Огоста". 

Язовирът изпуска около 6.5 млн.m³ за денонощие и трябва поне около 10 млн.m³, за да можем да стабилизираме нещата. За последните 24 часа притокът към язовира определено намалява, но все още е значителен и ние трябва по най-бързия начин да го занулим, т.е. да не позволяваме ново покачване на водата в язовира.   

Другите два язовира, които са засегнати и имат водосбор в планинската част на област Монтана, това е язовир "Клисурица", който в момента се източва с помощта на хора от пожарната. Софийска е групата и сме много благодарни за това нещо. Нивото вече се е успокоило и е около преливника. Там обаче имаме аварийна ситуация, тъй като имаме разрушаване на основния изпускател в резултат на три последователни преливания на водни маси през него.   

Язовир "Смирненски"- вторият по големина язовир- при него също се работи на основния изпускател. Също изказвам своята благодарност на тези хора, които дълго време помагат и в момента преливането през него е почти е прекратено. Около 2 m³ в секунда сега изливат през преливното съоръжение. 

Другите два язовира са във Вълчедръмско и Ломско. При тях нямаме някакви проблеми. Те са в нормални граници. Там не е имало такива валежи и такива явления, каквито имаше в Балкана, където основният проблем бяха валежите между 4-ти и 5-и юни, както и между 16-и и 17-и юни. Тогава имаше над 100 литра на квадратен метър в почти целия водосбор. Това доведе до тези високи нива и до преливане на по-малките и напълването на язовир "Огоста". 

Моята оценка за обстановката е, че се подобрява. Очаквам до утре да занулим "Огоста", което е основният проблем и да спре преливането в другите два язовира, с което смятам, че първият етап сме го изпълнили. Това е превенцията и следва вторият етап - много внимателно, съгласно нормативните документи, спадане и на трите язовира, тъй като има условие, че не трябва нивото да се понижава повече от 10-12 см на денонощие. Което нас ни ограничава, тъй като ние получаваме от природата наведнъж 150 см, а после трябва по 10-12 да спадаме на денонощие, но няма как. Просто не трябва да се допускат никакви обрушавания или други повреди по язовирната стена и прилежащите скатове...

Това е вече 18-и ден откакто се борим тук и крайно време му е вече да спре. Защото твърде много се покачи водата в язовир "Огоста" и доста дълъг период ще ни е нужен за неговото източване. А това е много сложен процес, свързан с основния изпускател, с постоянно наблюдение, но аз съм убеден, че ще постигнем нужния резултат, защото имаме добри специалисти...", добави инж. Репкин.

Още информация за броя и състоянието на язовирите в Северозападна България, стопанисвани от клон "Видин" и клон "Мизия" на "Напоителни системи" ЕАД; състоянието на отводнителните помпени станции и дунавските диги, както и мнение за ситуацията с язовир "Христо Смирненски", на който съдия изпълнител продаде заради дългове част от защитните съоръжения преди години- целите интервюта с инж. Лилия Замфирова- управител на "Напоителни системи" ЕАД, клон "Видин",  инж. Людмила Тошева- управител на "Напоителни системи" ЕАД, клон "Мизия" и Димитър Димитров, кмет на село Смирненски /взети в аванс/ - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14