Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бреговски деца по стъпките на българските възрожденци в Букурещ (СНИМКИ)

| обновено на 06.07.23 в 13:34
20
Снимка: Радио ВИДИН

"Букурещ - Ерусалим на българското признание." Думите са на Иван Вазов, а с тях започва и книгата "Букурещ отблизо. По пътеките на българските възрожденци... и не само". Неин съавтор е 90-годишният проф. Лука Велчов. Банатски българин, посветил живота и делото си за съхраняване на българската памет и на българската общност в Румъния. Среща с неговата мъдрост бе подаръкът на родолюбеца проф. Иван Гаврилов за деца и учители от бреговското училище "Св. Св. Кирил и Методий". Благодарение на този жест групата от най-северозападната българска община имаше възможността да види редица сгради и места в румънската столица, в които са живели и творили личности като Васил Левски, Христо Ботев, Любен Каравелов, Иван Вазов, Георги Раковски, Софроний Врачански, братята Евлогий и Христо Георгиеви, братя Солакови и много други български революционери, дарители и възрожденци. 
Със сълзи в очите българската група бе посрещната и от генералния секретар на Демократичния съюз на българите в Румъния Любомир Николов:

"Ние се радваме много за вашата визита и най-вече, че тя идва от името на и нашия спонсор проф. Иван Гаврилов. Най-важното е, че можем да ви покажем нашите възрожденци къде са работили, къде са живели, творили. Това са Христо Ботев, Левски, Любен Каравелов, Георги Раковски... въобще основните наши революционери и възрожденци. Стараем се да запазим българското име и българския етнос тук. Много е трудно, особено в предишните времена. Нашите ръководители по онова време не са се старали да запазят това. Имало е процес да се асимилира българското в Румъния. Един интересен факт е, че Антон Панов от Сливен е автор на музиката за румънския химн. Той живее тук повече от 30 години. Но тук му казват Антон Панн и твърдят, че той си е румънец. Трябва да се гордеем. В най-старите гробища в Букурещ е криптата на Евлогий и Христо Георгиеви. Те са били най-богатите тук, помагали са на държавата. За довършването на Букурещкия университет са дали 250 000 златни швейцарски франка за онова време. И за тяхната филхармония, която е една от най-красивите сгради в Букурещ, също са дарили 250 000 златни швейцарски франка. Спомням си, че в лявата страна на университета бяха изписани дарителите. Те бяха на първо място. Обаче при ремонти на сградата изчезнаха тези спомени за нашите будители и дарители."



Срещата с реликвите от възрожденската ни история е неповторимо изживяване, сподели основателят на четата "Тимошки хайдути" към патриотичен клуб „Бдинци" Иво Иванов.

"Това е една прекрасна инициатива. Благодарение на един голям родолюбец, голям човек, будителят на новото време - проф. Иван Гаврилов. Този водещ български лекар отделя от личните си средства да реставрира паметници, да подпомага ученици и училища. Дойде на визита в училището в град Брегово и дари тази екскурзия за дечицата. Да посетим българските улици, българската следа в град Букурещ. Стигнах до заключението, че идеалният център на стария Букурещ е построен от българи - от Русе, Свищов, Габрово... Като самите улици са кръстени на тях. Имах щастието да видя с очите си къде е изпил първото си кафе тук Иван Вазов, хотела, в който е бил. Прекрасна инициатива с емоционален заряд, патриотичен, един родолюбив акт от страна на професора. Радвам се, че децата успяха не само да четат за това, а да го видят на живо. Надявам се това да стане традиция и за в бъдеще, защото има какво да се научи. Историята е за това - да се пази, да се изучава и да се препредава точно на младите. Защо на младите? Защото те са нашите нешлифовани диамантчета. От нашия труд - на възрастните, ще зависи техният блясък в бъдеще. А защо трябва да блестят като българи? От техния блясък ще зависят нашите старини, нашето българско самочувствие и ще знаем, че сме оставили наистина поколение българи, което ще предаде по-нататък идеята, която носим от нашите предци."



"Разгледахме с голям интерес местата в румънската столица, съхранили духа на Българското Възраждане, но и с малко болка и тъга, заради липсата на интерес от страна на нашата държава да стопанисва тази жива памет за българската история, обясни Илияна Кръстева, директор на СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Брегово.

"Успяхме да се срещнем с проф. Лука Велчов и да видим един наистина изконен български дух, който рядко вече може да бъде срещнат. Той е банатски българин. Човек на 90 години, но много сърцат, изглежда чудесно за възрастта си, великодушен, мил, приятен и мек човек. През улиците, по които минахме, той ни разчете табелките, че това е ул. "Габровска", ул. "На липите", "тази къща е построена от двама габровци", "този хотел е строен български търговци за гости от България"... Той много се гордее с това, че по малките тесни и сенчести калдаръмени улици са вървели и Левски, и Ботев, и Каравелов... В такава ситуация чувстваш, че си част от историята, чевстваш се по-особено, по-различно. Самият професор "живее" още в онова време и с онези емоции. Разказа ни за балканските войни, за капитулациите ни, за смъртта на Стефан Стамболов и за отрязаните му ръце. Че е станал на 25 години народен представител и е отдал целия си политически живот в името на България. За връзките му с румънския крал Карол и за това, че румънският крал се е разочаровал от българите именно заради смъртта на Стефан Стамболов. Разказа ни за това как Петър Богдан Бакшич е написал история на българите много преди Паисий, но нямаме никакъв негов портрет. Той обаче е успял да намери негов портрет, който сега е в един от кабинетите на Сдружението. Подари на всички ни по една книжка, която се казва "Букурещ отблизо. По пътеките на българските възрожденци... и не само". Това е история, която не всеки български ученик може да разбере, тъй като в часовете по история се прескачат много дати, много личности. Но ако човек има достатъчно време, би слушал с часове този мъдрец."



Децата от бреговското училище ще задълбочат знанията си за букурещката част от историята на Българското Възраждане, допълни Илияна Кръстева.

"Смятам да направя един малък кръжок или нещо подобно, където да прочета, защото повечето деца не успяха да видят професора. Ще им разкажа, ще ги накарам да рисуват и да пишат. В училищния вестник ще публикуваме. Букурещ е пълен с много българска история, но видяхме много заличени вече спомени, преиначени думи, преиначени улици, но духът, който излъчва този град, е уникален."

Уморителното пътуване не сломи настроението на децата, не сломи и вярата, че стъпките им по пътеките на български възрожденци ще посеят в тях незаличим патриотичен спомен. 

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30