Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В криводолското село Осен излизат на протест

ТИР на пътя през село Осен.
Снимка: Ива Антонова

В криводолското село Осен организират протест срещу натоварения трафик по републиканския път, който минава през селото. Още преди две години са изготвени проектите, които да ограничат скоростта през общинския център и село Осен, обясни кметът на Криводол Христо Доков:

"Проектите са изготвени за училището в град Криводол и по главната улица. Другата събота ще има протест и в града. Така че аз не смятам, че проблемът е за тези повдигнати пешеходни пътеки."

За да може Агенция "Пътна инфраструктура" да постави изкуствени неравности в селото, община Криводол трябва да организира оглед, за да се определи точното им местоположение, и да изготви проект, който да бъде съгласуван с пътното управление и с "Пътна полиция", съобщиха в свое становище от АПИ. 

Трафикът по пътя Криводол - Борован /път II-13/ трябва да бъде пренасочен през околовръстното шосе на Враца, смята Христо Доков:

"Проблемът е, че пътят не е направен за такова тежко натоварване и толкова тежък трафик през града и през село Осен. Имаме завои, в които два тежкотоварни камиона не могат да се разминат. Спокойно трафикът може да мине по околовръстното на град Враца, където няма населени места. От Монтана за Враца. Защо е отбит през град Криводол?"

Въпреки уверенията на Агенция "Пътна инфраструктура", че в максимално кратък срок ще бъдат поставени изкуствени неравности, жителите на село Осен ще излязат на пореден протест днес в 11:30 часа.

"Да, разговаряхме, но разговор по телефон не е разговор. Не е ли черно на бяло, за мен това не е сериозно. Обещаха, че ще направят легнали полицаи, пешеходни пътеки, ще има съдействие от полицията всеки ден за ограничаване на скоростта на тировете, но си остава стачката", каза кметският наместник на село Осен Петя Петрова.

Това е второто врачанско село, което излиза на протест поради тежкия трафик. Миналата събота жители на село Девене излязоха на пътя и го блокираха за 15 минути. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 7 август 2025 година

Средствата, предвидени тази година за изграждането на новия път Видин-Ботевград , са в пъти по-малко от отпуснатите с държавния бюджет за миналата година и заради това строителството буксува. Това каза в ефира на Радио Видин народният представител от "Продължаваме промяната" - Демократична България Любен Иванов. Ускорено е изграждането на..

публикувано на 07.08.25 в 18:00

Представят документално-поетичен проект във Видин

Документално-поетичния проект „Някой някога тук“ ще бъде представен тази вечер на сцената до Библиопощата във Видин . Организатори са Фондация "Син куб" в партньорство с Център за социална визия, а финансирането е с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и фестивал "Девет слона". Изпълнители на проекта са Мария Македонска и Никола Замбели, които..

публикувано на 07.08.25 в 16:54

Видин става сцена за "Табара Фолк"

Видин ще приеме финалната вечер на традиционния фестивал "Табара Фолк" , който се провежда в съседния румънски град Калафат. Това съобщи за Радио Видин барабанистът и участник в музикалния фест Росен Паскулов . "Всяка година в началото на август се провежда такъв фестивал, който се казва "Табара Фолк". То е 29-о издание, ако не се лъжа, а пък аз..

публикувано на 07.08.25 в 15:08

Среща в подкрепа на кърменето се проведе във Видин

Информационна среща по повод Световната седмица на кърменето на тема "Кърменето като приоритет: да изградим устойчива и подкрепяща среда" се проведе днес във видинската библиотека. На нея присъстваха бъдещи и настоящи майки. Гост-лектор беше доброволният консултант по кърмене Цветелина Йорданова. Това е третата подобна среща, която организира, а целта..

публикувано на 07.08.25 в 14:51

Язовир "Среченска бара" е почти пълен

Покачва се нивото на язовир "Среченска бара“ . Падналите валежи в началото на седмицата доведоха до положителната промяна. Няма опасност от режим на селищата, ползващи вода за пиене от водоема. Язовир "Среченска бара“ е на почти 90% пълен. Максималният му обем е 15.5 милиона кубически метра вода, а в момента има малко над 13 милиона и 800 хиляди...

публикувано на 07.08.25 в 14:27

Търси се решение за водната криза в Горна Вереница

От община Монтана търсят начин да решат проблема с осигуряване на питейна вода в Горна Вереница . Селото е на режим от началото на юли. Вече втори месец жителите на монтанското село Горна Вереница са на воден режим. В единия ден 24 часа вода се подава за долната част на селото, а на следващия ден 24 часа за горната част. Проблемът с осигуряване на..

публикувано на 07.08.25 в 14:23

Пътните инциденти във Врачанско бележат ръст през юли

Общо 49 са пътнотранспортните произшествия (ПТП), станали през юли по пътищата край Враца и областта. От Областната дирекция на МВР квалифицират 20 от тях като тежки. При катастрофите са ранени 28 души. В сравнение със същия месец на предходната година ПТП-тата са с 12 повече, няма загинали, а ранените са с 9 повече. През месеца за установени..

публикувано на 07.08.25 в 12:00