Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългият ковид засяга 10% от преболедувалите

Снимка: БГНЕС

Поне 10% от хората, инфектирани с коронавирус, са засегнати от така наречения "дълъг ковид". В световен мащаб броят им е около 65 млн. души, като се очаква той да продължи да се увеличава. Това показват последните проучвания по проблема, обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Според нея дългият ковид ще продължи да ни вълнува и в близко бъдеще. 

"Знаем, че така наричат онези случаи, в които симптоматиката продължава повече от 4 седмици, след първоначалното доказване на инфекцията. И между другото това е един проблем, с който в момента се срещаме доста сериозно и който очевидно, че в бъдеще ще продължи да ни вълнува. Колко дълго ще продължи това е трудно да се каже, но излезе една интересна публикация в списание "Nature", която обобщи познанията към момента в тази област. Което можем да кажем е, че такъв дълъг ковид се среща при поне 10% от хората, които са били инфектирани с вируса SARS-CoV-2."

Дългият ковид е едно мултисистемно заболяване, каза още проф. Александрова и посочи, че при над 27% от хората има увреждания на повече от един от орган.

Проф. Радостина Александрова"Проучвания, провеждани при различни групи хора, следи се какво се случва със сърцето, белия дроб, черния дроб, панкреаса, слезката и се оказва, че при 60-70% от хората с дълъг ковид има увреждания в един от тези органи, по при 27-29% - в повече от един, тоест виждаме, че нещата са сериозни... Може би защото вирусът продължава да се задържа в организма, може би защото повлиява в имунния отговор, защото предизвиква различни автоимунни реакции, защото взаимодейства с нашия микробиом и много други причини, може би една или комбинации от няколко."

До една година от първоначалната инфекция с COVID-19 рискът от някои проблеми е доста повишен, показват още последните медицински наблюдения. 

Вирусът промени не само нашия свят, но вероято и този на микроорганизмите. Затова трябва да бъдем готови за изненади, смята вирусологът проф. Радостина Александрова. Освен това тя припомни, че през лятото на сцената излизат ентеровирусите и посочи, че добрата хигиена може да ни помогне да се предпазим от тях. 

"Самите ентеровируси са поне 60 вида. Те биха могли да се предадат по въздушно-капков път, също така, чрез замърсени повърхности, при контакт между хората може също да се предаде, така че отново се връщаме до необходимостта от това да си мием често ръцете, да спазваме много добра лична и обществена хигиена. А също така е доста пъстра и картината от симптоми, които може да предизвика, освен като настинка, с драскане в гърло, хрема, но може да се стигне до по-висока температура. Това са вируси, които могат да засегнат и храносмилателната система."

По публикацията работи: Изабел Борисова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00