Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви мерки трябва да се взимат при работа на открито в горещините

Снимка: Радио ВИДИН



Едни от най-застрашените от горещините са хората, които работят на открито. Инспекцията по труда обръща внимание на работодателите, че трябва да предприемат мерки за минимизиране на риска при работа в жегите. Какви опасности крие горещото време за работниците навън и каква е превенцията разясни Димитър Петров, директор на Инспекцията по труда в Монтана.

"Ние всяка година, в тези месеци които са горещи, обръщаме внимание както на работодателите, така и на работещите, така и на всички участници в трудовия процес, че трябва да се вземат съответни мерки. Законодателството вменява отговорност и задължения на работодателя да предприеме тези мерки. В България има специална наредба, която регламентира какви изисквания има и какво трябва да се предприеме във връзка с неблагоприятен микроклимат на работното място. Най-общо казано, работите, които се извършват, са работа на открито и работа на закрито. И в двата случая работодателите трябва да предприемат мерки да минимизират рисковете за работещите. Като при работа на открито работодателят е длъжен да се съобразява с климатичните особености и когато има подадени оранжеви или червени кодове от метеорологичните служби, би следвало да прекрати работата на открито, освен ако не прецени, че тя няма да доведе до опасност за живота и здравето на работниците и може да гарантира това нещо, но тогава носи съответната отговорност." 

 Общинско предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство" във Видин работи по определен график от юни до септември, каза директорът на структурата Емилиян Евтимов: 

"80% от предприятието работи от 06:00 часа сутринта до 14:30. Това го правим не само в момента, в тези топли дни, а го правим ежегодно от 1 юни до 1 септември. Хората, които работят навън, работят по този график. Имат 30-минутна почивка и за този период предприятието им подсигурява безплатна вода, по литър и половина, за всеки работен ден. Опитваме се да работим, така че да прецизираме нещата и се опитваме да работим там, където имаме сянка."

Асен Асенов работи на открито. Той се грижи за озеленяването в града. 

"Свиква се. Спираш, почиваш...Зависи от човека, за някои е тежко, зависи - ако има хора със заболявания. Работиш малко, като ти стане много топло... По принцип на слънце е изморително... Отделно се потиш, като работиш. Топло е, но спираш, после пак и така... Вода и на сянка, седиш и почиваш малко и после пак, докато ти падне телесната температура. А и работим с намалено работно време. Сутринта от 06:00, а сега ни пускат и по-рано, към 13:00 часа."

Дългото излагане на слънце през жегата може да предизвика неразположение даже и при здрави хора, а за тези със сърдечно-съдови заболявания може да е и животозастрашаващо. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50