Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дизеловата електроцентрала във Видин с шанс за нов живот

Снимка: Стефка Павлова

Ще има ли шанс за нов живот бившата дизелова електроцентрала във Видин? Въпросът възникна, след като наскоро Енергийният системен оператор дари историческата сграда на Общината, а местният парламент гласува да приеме дарението. Всичко това стана възможно след подписка, инициирана от родения във Видин професор по физика Вили Лилков. По негово настояване дизеловата централа бе обявена и за културна ценност, като една от първите по рода си в България. Историята й започва преди близо век с един от първите местни референдуми, разказа професорът.

"Дизеловата централа е изградена преди около 100 години, по-точно през 1926 година и служи за електрифициране на града. Всъщност нейното изграждане е свързано с един от първите, ако не и първия местен референдум в България, при който над 2500 граждани участват в допитване с въпрос да се изтегли ли от Общината заем, с който да се построи електрическа централа, за да се купят стълбове, да се купят чашки, да се купят осветителни тела, съответно да се изгради и градска пералня и някои други благоустройствени мероприятия да се извършат и тогава над 95 процента от гражданите на Видин отговарят положително. Тоест, с общите пари на Общината, с общите пари, които градът изплаща е построена през 1926 година дизеловата централа по проект и оборудване на немска фирма, а български предпиремач изгражда централата и в 1926 година Видин грейва в светлини. До 1971 година, тоест 45 години, тази централа изпълняваше своите функции. Тя се намира на булевард "Цар Александър" и тогава се е намирала в периферията на града. Близо до нея минава и жп линия. Но от 1971 година е изведена от експлоатация и започна да запустява", посочи Вили Лилков.

В близките дни предстои да бъде подготвен договорът за дарение и сделката да бъде изповядана във видинския нотариат. Каква ще е съдбата ѝ след това ще решат гражданите, специалистите и Общината - идеи всякакви, възможности - също, каза Вили Лилков.

"Нека да се проведат обществени обсъждания. Най-различни идеи. Досега чух идея да бъде детски културен център. Има друга идея - да бъде музей на политехниката или поне да има някаква сбирка политехническа... Чух идея тя да се превърне в музей на Дунава, рибата и виното, което ще бъде много хубаво, ще бъде един уникален музей... Тя може също да се превърне в едно архитектурно и културно бижу, както Синагогата, и да влезе в системата от музеи и културни ценности на града. Много се радвам за това, което стана и искам да благодаря на всички граждани, които се подписаха в тази подписка."

Дизеловата електроцентрала разполага с просторни помещения, които биха могли да се използват за различни дейности. Ето какви са те според видинчани:

"Може би, ако бяхме в по-голям град, щеше да е супер сладурско да е ресторант или клуб и е на перфектно място... Аз дочух, че щяло да бъде галерия... Трябва да се ползва. Иначе, така да се остави, вижте в какво състояние е, запустява, пропада. Чух, че имало чужденци тук, французи и наши. Даже видях един дрон, който снимаше цялата, мереха тук тези прозорци, всичко. Вероятно ще я възстановят. Дай боже да я възстановят!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05