Днес се навършват 40 години от смъртта на една от бележитите мездренски личности – скулптора Иван Фунев. Роден е на 24 юли 1900 г. в село Горна Бешовица в семейството на земеделци. Завършва гимназия във Враца, известно време учителства в родното си село. През 1923 г. пристига в София, за да следва медицина, но вместо това се записва в Държавната художествена академия. През 1930 г. там завършва специалност „Скулптура“ в класа на проф. Жеко Спиридонов. Прави специализации в Рим (1939) и Париж (1940).
Между 1940 и 1944 г. работи в Националния археологически музей, преподава скулптура в Академията от 1945 г. Фунев е сред основателите на Дружеството на новите художници (1931). През 1956 г. заема поста председател на Съюза на българските художници. През същата година във Враца е открита художествена галерия на негово име, със сбирка от над 1500 художествени творби.
Твори основно скулптура и монументална пластика, но се изявява също и в портретния жанр. В Националната художествена галерия се пазят негови портрети на писателя Георги Караславов и поета Николай Хрелков. Рисува портрети и на Христо Смирненски, Людмил Стоянов, Орлин Василев, Константин Кисимов, Юри Буков и Иван Башев. Считан е за един от основоположниците на течението "социалистически реализъм" в българската скулптура.
Фунев е сред първите лауреати на Димитровска награда (1950). Той е носител 4 пъти на орден „Георги Димитров“ - през 1967, 1970, 1980 г.[2] Удостоен е с почетните звания „Народен художник“ (1961) и „Герой на социалистическия труд“ (1967).
Умира в София на 21 юли 1983 година.
Общо 1 429 972 лева ще бъдат отпуснати за реставрация и социализация на Стамбол капия във Видин. Законът за водоснабдяването и канализацията трябва да бъде приет, в противен случай страната ни подлежи на санкциониране от Европейската комисия и изплащането на средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Текстовете, свързани с така..
Видинският музей представи изложбата "Благословен е този, който дарява" . Традиционното вече изложение показва предметите, които през последната година са обогатили фонда на културната институция. Грамоти и дарения получиха голяма част от дарителите. Сред тях е и Марио Пантев, дарил ютии и пишеща машина. "И този прекрасен надслов отвън -..
Работна среща на координационното звено по Механизма за обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст се проведе днес във Видин. Образованието е национален приоритет, напомни заместник-областният управител Ирена Николова. "Да си пожелаем през новата учебна година децата в област..
Общо 1 429 972 лева ще бъдат отпуснати за реставрация и социализация на видинската Стамбол капия . Средствата са по проект "Стамбол капия - между миналото и настоящето" по програма "Развитие на регионите 2021-2027". Целта на дейностите е капията да се превърне в още по-привлекателна туристическа забележителност, информира заместник-кметът на община..
Безработните на 50 години и над тази възраст в общините Враца и Криводол са 590 – това показват данните на бюрото по труда в края на септември. По-голямата част от незаетите – 447, са в града под Околчица. В съседната община има още 143-има души, които си търсят препитание. В сравнение с регистрираните лица на трудовата борса през август, общата..
96 години от рождението на своя патрон Йордан Радичков отбеляза днес Гимназията с преподаване на чужди езици във Видин. Тържествената програма започна с празничен поздрав към учители и ученици от директора на учебното заведение Боянка Никова : "В ден като днешния е важно да си припомним за всичко това, което ни е завещал Радичков - да вярваме в..
Знаете ли какво свързва Вазовата героиня баба Илийца и маорите - коренното население на Нова Зеландия? Въпросът, макар и шеговит, не е приумица, а е част от колорита на една покана. Отговорът на въпроса е Челопек - първото българско село на книгата. През почивните дни там ще се проведе второто издание на Фестивала на книгата, добрините и традициите ,..