Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се предпазим при гръмотевична буря

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Предупреждение за гръмотевична активност обяви Националният институт по метеорология и хидрология днес за редица области, сред които са Видин, Враца и Монтана. Както знаем, за лятото е обичайно редуването на високи температури с кратки, но мощни гръмотевични бури. Знаем ли обаче какво да правим, ако сме навън и ни изненада гръмотевична буря?

Попитахме видинчани какви правила трябва да спазваме, за да се предпазим при гръмотевична буря: 

"Да не сме под дървета, да си изключваме телефоните - това е най-важното... Когато има гръмотевична буря, трябва да сме на закрито. Не трябва да бъдем близко до дърветата... Стоим си вкъщи. Ако сме навън - гледаме да се приберем някъде, да се скрием. В никакъв случай под дърво, в никакъв случай не с джиесема в ръка, без чадър, чадър не разпъваме, защото привлича гръмотевицата... Не трябва да сме под дървета, не трябва да сме до метални неща, защото може да ни удари...".

Ако сме навън и ни връхлети буря с гръмотевици, най-важното е да не стоим в открити пространства, както и да се отървем от всички метални предмети, които носим у себе си. Това е съветът на Сергей Рангелов- ръководител на отряда на Планинската спасителна служба в Берковица  

"По принцип през лятото винаги се очакват такива аномалии - да има гръмотевични бури. Особено във високата част на планината трябва да се има предвид, ако ви застигне такава буря, трябва по най-бързия начин да се слезе възможно най-ниско в планината... Ако не може да напуснете билото, да се стремите да сте в овраг - в едно седнало, свито положение. да сте се отървали от метални предмети - телефони, пикели, ножове и т.н., които могат да привлекат гръмотевицата. И да сте в ниско място. Трябва да се избягват самотни дървета - да не се стои под тях, защото самите дървета привличат гръмотевицата като гръмоотвод", обясни Сергей Рангелов.

Той допълни, че при буря по-безопасно е да влезем в гората, отколкото да стоим на билото. Съветва още да свалим раницата, защото по нея също има метални части. Както и да се отдалечим на разстояние поне 20-30 метра от всички метални предмети, от които сме се освободили. 

В случай на ударен от мълния човек важи правилото за "златния" час. Тоест, важно е възможно най-бързо пострадалият да получи медицинска помощ. Затова могат да помогнат както действията на околните, които да окажат първа помощ, така и възможността за бърза реакция на спасителните служби. Именно тук в голяма помощ на спасителите би било наличието на медицински хеликоптер.

"Един хеликоптер е от голямо значение - да може да помага и да бъде като въздушна линейка, които въздушни линейки са оборудвани със съответната апаратура за оказване на първа помощ... "Златният" час го казахме - времето е от най-голямо значение. Ако има група покрай поразения от мълния, другарската взаимопомощ е най-навременна. Може да се предприемат и изкуствено дишане, и сърдечни масажи - ако има загуба на дишане и пулс", посочи ръководителят на отряда на планинската спасителна служба в Берковица.

В своята дългогодишна практика Сергей Рангелов се сеща само за един случай на ударен от гръм. Преди много години на планинската застава "Сребърна" мълния поразила и убила войник. Причината била, че той носел автомат, имал по себе си и други метални предмети. 

"Иначе откакто аз съм началник на отряда, не сме имали поразен от мълния тук, в нашия район. Винаги обясняваме на хората какво трябва да правят, за да избегнат да бъдат поразени от мълния. В училища правим профилактични мероприятия", обясни спасителят.

Според него по-малка е опасността при гръмотевична буря, ако сме в града. Отново обаче има основни правила, които трябва да следваме- да се освободим от всички метални предмети, включително мобилния телефон. В града има високи сгради, има високи дървета, на някои от сградите има гръмоотводи, които биха могли да привлекат гръмотевиците. Ако обаче стоим на открито пространство, има опасност ние самите да се превърнем в своеобразен гръмоотвод и да привлечем мълнията към нас, какъвто е случаят и с детето, което беше поразено от мълния преди дни, докато е на плажа в Бургас, обясни Сергей Рангелов.

Изчисляването на разстоянието до приближаващата буря е лесно. Тъй като светлината е по-бърза от звука, винаги ще видите светкавици, преди да чуете гръмотевицата. Пребройте секундите между светкавицата и гръмотевицата, след което разделете числото на три, за да получите разстоянието в километри. Ако бурята е на по-малко от трийсет километра от вас, незабавно намерете подслон, е съветът на експертите. Ако сме в планината, подходящо място за подслоняване са дълбоките пещери, както и ровове, ями и др. Трябва да избягваме да сме до водни площи, тъй като мълнията особено "обича" мокрите чакълести брегове на езерата и реките. Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фестивали, изложби, спортни турнири и концерти за празника на Монтана

Изложби, фестивали, Алея на занаятите, фермерски пазар- това са само част от събитията в програмата на Община Монтана за отбелязване на празника на града "Свети Дух".  Програмата започва на 3 юни с изложба на Дружеството на художниците "Тенец" - "Етюди от Северозапада" и ще приключи на 12 юни с тържествена церемония по връчване на знамето на..

публикувано на 29.05.25 в 14:10
Диана Русинова

Диана Русинова, пътен експерт: Инфраструктурата в Северна България е в критично състояние

Поредица от тежки катастрофи възникнаха през последните дни по пътищата в Северозапада. Инцидентите бяха съсредоточени основно на второкласния път II-13, който преминава през Бяла Слатина и други населени места във Врачанско.  Лошото време и мократа настилка допринесоха за пътнотранспортните произшествия.  Заради серията от катастрофи..

публикувано на 29.05.25 в 14:04

В "Музикална зона" на 29 май 2025 слушаме Исак Албенис

Днес се навършват 165 г. от рождението на Исак Албенис. Той е сред най-талантливите испански композитори, пианист – виртуоз. Наричат го "Испанския Лист". Основа на композиторската му дейност е испанският фолклор, отразяващ испанския дух и начин на живот. Така се превръща в родоначалник на новата испанска композиторска школа. Дори самите имена на..

публикувано на 29.05.25 в 09:00

Започва кампания за безплатна кастрация на кучета и котки във Видин

Кампания за безплатна кастрация на бездомни и домашни животни започва във Видин. Кампанията е  организирана  от международната организация „Четири лапи“ в сътрудничество с Община Видин.  В периода от 2 до 13 юни ще се проведе кампания за безплатна кастрация, ваксинация срещу бяс и обезпаразитяване. Хора в затруднено финансово положение,..

публикувано на 28.05.25 в 17:05
отличниците на ПМГ - Враца и доброволци в Общинската академия по математика Тимон (вляво), Деница и Калоян (вдясно)

Математици - отличници дават безплатни уроци на петокласници във Враца

Във Враца вече два месеца Общинската академия по математика предоставя безплатни уроци за петокласници, които желаят да се усъвършенстват или да подобрят успеха си.  Трима от петимата възпитаници на Природо-математическата гимназия във Враца, които преподават безплатно в Общинската академия по математика, са дванайсетокласниците Деница Мариянова,..

публикувано на 28.05.25 в 15:33

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ организират в Бяла Слатина

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 31 май.  Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развиват актьорските умения на децата  и да се събуди интересът им към театъра.  Участие са заявили 10 учебни заведения от общината, детски градини, училища и..

публикувано на 28.05.25 в 13:10

Отбелязваме Деня на парковете в България

28 май е обявен за Ден на парковете в България.  Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна стойност.  В България има три Национални парка - "Централен Балкан", "Рила" и "Пирин". Природните паркове са 11. Най-старият природен парк у нас е "Витоша",..

публикувано на 28.05.25 в 13:06