Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Ставрев - един видинчанин в света на 3D мапинга

| обновено на 11.08.23 в 10:35
6
Снимка: Личен архив

Какво е да си саунд дизайнер и да си част от творчески колектив, създаващ 3D мапинг проекти по целия свят? Отговора ни дава Мартин Ставрев. Той е от Видин, живее в София, занимава се с музика и с всичко, свързано със звук. Основател е на групата "The Science", а от 6 години работи за независимото творческо студио "Hotaru visual Guerrilla" в Испания, което е фокусирано върху създаването на аудиовизуални преживявания. 

"3D мапингът по принцип се състои в това, че върху конкретна сграда, която предварително е зададена и по която е изработен проектът, се прожектират изображения, които биха могли дори да променят възприятието на зрителя, за да забрави, че наблюдава сграда, да се потопи в различни светове... Моята роля е чисто от аудио гледна точка. Може би 6 години вече минаха, в които работим с един колектив от Испания - "Hotaru visual Guerrilla". Те изготвят визуалната част, успоредно с тях аз се движа и създавам звуковите ефекти, музиката - изобщо аудио оформлението към това нещо. Може да се каже, че паралелно се движим, паралелно работим, всъщност - един много динамичен и интересен проект, в който и колегите, които се занимават с визуалното, имат глас относно аудиото, и обратното - човекът с аудиото има глас относно визията, и е  много интересно, много гъвкав процес."

Снимка: Личен архив

Без музиката въздействието на 3D мапинг проекта не би било толкова голямо, обясни още Мартин Ставрев. 

"Когато се комбинират звук и светлина или звук и визия въздействието е много по-силно, просто защото се ангажират повече сетива на човека, който е зрител. Макар че аз съм субективен, смятам, че дори за обективния човек това би било една сериозна липса. Смятам, че тепърва нови и нови повърхности и условия, в които да презентират изкуството си, така че има накъде да върви."

Мартин Ставрев и неговите партньори са представяли свои проекти във Великобритания, САЩ, Норвегия, Австралия, Германия и дори в Тромсьо - входната врата към Арктика. Оценка за работата им е признанието на публиката, но и това на специалистите.

"Миналата година в Карлсруе взехме втора награда за работата, която изработихме за тамошния светлинен фестивал. Той се провежда от доста време и е много реномиран в тези среди. Беше доста приятно усещане, че трудът ни беше оценен по този начин... В момента това изкуство се развива главоломно и натрупва много интерес. Появяват се нови и нови колективи, които работят в тази сфера. Ние не сме поставяли досега наш 3D мапинг проект в България. Надявам се това да се случи тази или следващата година..."

Снимка: Личен архив

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05