Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да сменим ли националния си празник - разни хора, разни мнения

Снимка: Радио ВИДИН


Да се промени датата на националния празник на България от 3 март на 24 май. Това е едно от предложенията на коалицията ПП-ДБ за промени в конституцията. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява, посочи при представянето на идеята премиерът Николай Денков: 

"От една страна той носи чувството за гордост от това, което сме постигнали в исторически план и това, което сме дали на света. От друга страна той е уникален празник с това, че той ни пренася от миналото в бъдещето. Това, което можем да дадем на света освен, че ни обединява всъщност е въплътено именно в този празник, като празник на българското слово, просвета и култура и на кирилицата." 

24 май е прекрасен български празник, всепризнат и обичан от всички, но България е достатъчно сериозна държава с международен авторитет, а сериозните държави не си менят според конюнктура националните празници, отбеляза за Радио ВИДИН Красимир Богданов- историк и учител от Враца. 

"24 е един прекрасен български празник на азбуката, просветата, културата и книжовността... Уникален празник,  в световен мащаб вероятно няма друга страна, която да отдава такава почит на култура и своята книжовност. Но този празник има съвсем друга насоченост... А преглеждайки световната съвременна действителност, болшинството държави, да не кажа 99 %, обикновено почитат дати, свързани с освобождение, с независимост, с революции, тоест с далече по-героични събития, които са дали основата на тяхната държавност. И от тази гледна точка може да се каже, че 3 март е точно отговарящият на тези наши представи за български национален празник... Не подкрепям такава промяна, то е очевидно и от публикуваните вече кратки социологически изследвания, където повече от 70 % не подкрепят такава промяна..."

Мненията на видинчани относно промяната на националния празник са контрастни, показа анкета на Радио ВИДИН:

"По-свещено от празника на славяните, на българите - писмеността няма...  Той е приет 3 март, но истината е, че тези, които са финландци, украинци, всички са дошли с една клетва, така, че да могат да се съберат всички българи в България, но не и да си мислят, че руснаците са ни освободили...На 100 процента съм за промяната... Твърдо трябва да се смени националния празник, защото е свързан с чужди влияния много години. Най-хубавия празник трябва да е 24 май, това е чисто български празник. Това е празникът, с който всички българи се гордеят. 3 март е празник ,който е за руснаците не за българите. Те не са имали цел да ни освободят, а да ни заробят... 3 март е една дата, която погрешно се смята, че някакви руснаци, такива, които са имали цел тук да завземат геополитически позиции, са дошли от голяма любов към братския български народ славянски да ни освобождават. Не е вярно, те ни освободиха, а в действителност ни заробиха. Затова 24 май пред 3 март"- споделиха привържениците на идеята за промяна на националния празник. 

"Не трябва да променяме национални празник и ако го нямаше 3 март, ние щяхме да пишем на турски. 3 март ни прави държава. Това предложение се прави сега по простата причина, че се правят големи промени в конституцията и да изтласкат истината настрани от релсите... Не съм съгласна за тази промяна. Защото това е било освобождението на България... " - посочват защитниците на тезата 3 март да остане национален празник. 


Според предложението на ПП ДБ празникът 24 май трябва да е с наименованието Ден на българското слово, просвета и култура и на кирилицата вместо Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Вчера в декларация от парламентарната трибуна депутатите от "Има такъв народ", "Възраждане" и БСП реагираха остро срещу идеята да бъде променен националния празник на страната ни - Трети март. А според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно това дали 24 май трябва да е официалния празник на България трябва да има дискусия в обществото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10