Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да сменим ли националния си празник - разни хора, разни мнения

Снимка: Радио ВИДИН


Да се промени датата на националния празник на България от 3 март на 24 май. Това е едно от предложенията на коалицията ПП-ДБ за промени в конституцията. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява, посочи при представянето на идеята премиерът Николай Денков: 

"От една страна той носи чувството за гордост от това, което сме постигнали в исторически план и това, което сме дали на света. От друга страна той е уникален празник с това, че той ни пренася от миналото в бъдещето. Това, което можем да дадем на света освен, че ни обединява всъщност е въплътено именно в този празник, като празник на българското слово, просвета и култура и на кирилицата." 

24 май е прекрасен български празник, всепризнат и обичан от всички, но България е достатъчно сериозна държава с международен авторитет, а сериозните държави не си менят според конюнктура националните празници, отбеляза за Радио ВИДИН Красимир Богданов- историк и учител от Враца. 

"24 е един прекрасен български празник на азбуката, просветата, културата и книжовността... Уникален празник,  в световен мащаб вероятно няма друга страна, която да отдава такава почит на култура и своята книжовност. Но този празник има съвсем друга насоченост... А преглеждайки световната съвременна действителност, болшинството държави, да не кажа 99 %, обикновено почитат дати, свързани с освобождение, с независимост, с революции, тоест с далече по-героични събития, които са дали основата на тяхната държавност. И от тази гледна точка може да се каже, че 3 март е точно отговарящият на тези наши представи за български национален празник... Не подкрепям такава промяна, то е очевидно и от публикуваните вече кратки социологически изследвания, където повече от 70 % не подкрепят такава промяна..."

Мненията на видинчани относно промяната на националния празник са контрастни, показа анкета на Радио ВИДИН:

"По-свещено от празника на славяните, на българите - писмеността няма...  Той е приет 3 март, но истината е, че тези, които са финландци, украинци, всички са дошли с една клетва, така, че да могат да се съберат всички българи в България, но не и да си мислят, че руснаците са ни освободили...На 100 процента съм за промяната... Твърдо трябва да се смени националния празник, защото е свързан с чужди влияния много години. Най-хубавия празник трябва да е 24 май, това е чисто български празник. Това е празникът, с който всички българи се гордеят. 3 март е празник ,който е за руснаците не за българите. Те не са имали цел да ни освободят, а да ни заробят... 3 март е една дата, която погрешно се смята, че някакви руснаци, такива, които са имали цел тук да завземат геополитически позиции, са дошли от голяма любов към братския български народ славянски да ни освобождават. Не е вярно, те ни освободиха, а в действителност ни заробиха. Затова 24 май пред 3 март"- споделиха привържениците на идеята за промяна на националния празник. 

"Не трябва да променяме национални празник и ако го нямаше 3 март, ние щяхме да пишем на турски. 3 март ни прави държава. Това предложение се прави сега по простата причина, че се правят големи промени в конституцията и да изтласкат истината настрани от релсите... Не съм съгласна за тази промяна. Защото това е било освобождението на България... " - посочват защитниците на тезата 3 март да остане национален празник. 


Според предложението на ПП ДБ празникът 24 май трябва да е с наименованието Ден на българското слово, просвета и култура и на кирилицата вместо Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Вчера в декларация от парламентарната трибуна депутатите от "Има такъв народ", "Възраждане" и БСП реагираха остро срещу идеята да бъде променен националния празник на страната ни - Трети март. А според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно това дали 24 май трябва да е официалния празник на България трябва да има дискусия в обществото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10