Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронните платформи в училище- в помощ на учители, ученици и родители

1800 училища у нас използват платформата Shkolo.bg

Снимка: архив



Над 60% от административните дейности в училище са дигитализирани през последните години, това спестява приблизително по 200 часа ценно време. 78 % от училищата в България използват електронната платформа Shkolo.bg, казва Любомир Ваньов. Той, заедно със свои приятели от Видин- компютърни специалисти, създават електронната платформа преди години.

"2016 година започва реализацията на идеята. Имахме два основни проблема да разрешим в българското образование: едното беше да намалим административната тежест върху учители и директори и другото - да направим родителите активна част от образователния процес посредством по-добра комуникация... Към 1800 училища в страната, което е над 75%  ползват Школо, защото е много по-лесно и по-бързо... Още два продукта на пазара предлагат дигитализация в училище. Всяка година правим анкета за удовлетвореност и се съобразяваме с предложенията... 80% от платформата е адаптирана от препоръки на директори и учители и ние сме постоянно до тях и сме отворени за всякаква обратна връзка..."

Комуникацията между училището и родителите става за секунди, което повишава ангажираността и участието на родителите в процеса на обучение. През годината в платформата са разменени над 111 млн. съобщения. Всички послания и важни събития в училищния живот достигат моментално до учители, родители и деца, независимо дали става дума за събития, екскурзии, състезания или промяна в часовете.


Видинската математическа гимназия е едно от училищата, които използват електронната платформа на Школо , ползите от нея са многобройни, казва Малинка Митова, заместник -директор:

"Мога да кажа, че ефектите от използването на електронния дневник са огромни... Като основен инструмент на 100% от 2019/20 година, променя се и начинът на управление на училището... Той е един от официалните канали за комуникация с родителите и учениците... Намалява работата с книжната документация, грешките се отстраняват по-бързо и лесно..."

Технологиите навлизат все повече и в процеса на обучение, като учителите създават все повече онлайн тестове. Учениците в платформата (84 % от всички ученици в страната) са изпълнили 1.2 млн. теста, с 400 хил. повече от 2021 г. 
Ученически документи като дипломи, свидетелства и удостоверения вече се генерират автоматично, като през 2023 г. са създадени рекордните 500 000 документа, казва Любомир Ваньов.


Повече може да чуете в двата прикачени файла. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра като основен елемент остава паметникът на  загиналите воини във Втората световна война. Оградата е запазена, но на някои места липсва, и това дава възможност вътре да се влиза и да се нарушава..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00

Подгответе автомобила за предстоящата зима

От 11-и до 15 ноември шофьорите ще могат да проверят напълно безплатно готовността на своя автомобил за зимата в пунктовете на Съюза на българските автомобилисти (СБА) във Видин и Белоградчик.  Прегледите са спомагателна част от традиционните полицейски операции и засилен контрол по пътищата - т.нар. акция "Зима". Тя ще протече в традиционните..

публикувано на 04.11.24 в 14:23

Лука Йоцов: Един по-малко познат будител от Северозапада

Днес си припомняме личността на проф. Лука Йоцов , който е родом от Враца . Поводът да ви разкажем за него е 145-годишнината от рождението му, която се навърши в края на миналия месец. За корените на неговото семейство научаваме от  Мая Антова от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца: "Той принадлежи от голямата..

публикувано на 04.11.24 в 14:00

Потребители получиха две сметки за ток заради промяна в отчитането

Слушатели сигнализираха в Радио ВИДИН, че за октомври са заплатили две сметки за ток.  Проверихме в анкета сред видинчани получили ли са две фактури за използваната електроенергия миналия месец и дали са информирани предварително за това: "Този месец съм платила две сметки за ток... Две платих... Не знам, не го плащам аз у дома... Получила съм..

публикувано на 04.11.24 в 13:00