Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронните платформи в училище- в помощ на учители, ученици и родители

1800 училища у нас използват платформата Shkolo.bg

Снимка: архив



Над 60% от административните дейности в училище са дигитализирани през последните години, това спестява приблизително по 200 часа ценно време. 78 % от училищата в България използват електронната платформа Shkolo.bg, казва Любомир Ваньов. Той, заедно със свои приятели от Видин- компютърни специалисти, създават електронната платформа преди години.

"2016 година започва реализацията на идеята. Имахме два основни проблема да разрешим в българското образование: едното беше да намалим административната тежест върху учители и директори и другото - да направим родителите активна част от образователния процес посредством по-добра комуникация... Към 1800 училища в страната, което е над 75%  ползват Школо, защото е много по-лесно и по-бързо... Още два продукта на пазара предлагат дигитализация в училище. Всяка година правим анкета за удовлетвореност и се съобразяваме с предложенията... 80% от платформата е адаптирана от препоръки на директори и учители и ние сме постоянно до тях и сме отворени за всякаква обратна връзка..."

Комуникацията между училището и родителите става за секунди, което повишава ангажираността и участието на родителите в процеса на обучение. През годината в платформата са разменени над 111 млн. съобщения. Всички послания и важни събития в училищния живот достигат моментално до учители, родители и деца, независимо дали става дума за събития, екскурзии, състезания или промяна в часовете.


Видинската математическа гимназия е едно от училищата, които използват електронната платформа на Школо , ползите от нея са многобройни, казва Малинка Митова, заместник -директор:

"Мога да кажа, че ефектите от използването на електронния дневник са огромни... Като основен инструмент на 100% от 2019/20 година, променя се и начинът на управление на училището... Той е един от официалните канали за комуникация с родителите и учениците... Намалява работата с книжната документация, грешките се отстраняват по-бързо и лесно..."

Технологиите навлизат все повече и в процеса на обучение, като учителите създават все повече онлайн тестове. Учениците в платформата (84 % от всички ученици в страната) са изпълнили 1.2 млн. теста, с 400 хил. повече от 2021 г. 
Ученически документи като дипломи, свидетелства и удостоверения вече се генерират автоматично, като през 2023 г. са създадени рекордните 500 000 документа, казва Любомир Ваньов.


Повече може да чуете в двата прикачени файла. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00