Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Автоинструктор от Видин: Определянето на маршрута от GPS при изпит е недомислена промяна

Снимка: БГНЕС

Специална система чрез GPS, на случаен принцип, определя маршрута на курсистите по време на практическия изпит за шофьорска книжка. За нововъведението в изпитния процес потърсихме мнението на Александър Трифонов, автоинструктор от Видин.

"Тази GPS система, тя е направена на база данни, от приложения примерно, като Google maps, върху нея е внедрена информацията, върху която да се изпитва, но тя не знае в реално време днес, къде какво задръстване има, къде се случват ремонтни дейности. Примерно дава на курсиста информация да завие на следващото кръстовище надясно, а сега както знаем, започват ремонтни дейности по булеварда. Много интересно тя как ще работи, примерно ще отчете ли, че ние сме в насрещното през цялото време, защото е затворено едното платно за движение? Малко е недомислено, но като цяло не е коренно различно. Преди изпитващият измисляше маршрута, като този маршрут винаги си имаше критерий, по който да бъде изпитван, определен брой леви, десни завои, и т.н. Това си е по нормативна система, ние не работим свободно, има си наредби в Министерство на транспорта."

Целта на Автомобилната администрация с нововъведенията е да се избегнат нагласените изпити и корупцията.

Как се отрази протестът на служителите от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" на учебните центрове попитахме още Александър Трифонов.

"Стачката във Видин продължи два дена някъде, като бяхме информирани, че ще се стигне до такива стачни действия. Реално от нашата школа само двама човека бяха потърпевши, не можаха да се явят в съответния ден на практически изпит, така нареченото - кормуване. Бяха прехвърлени за другата седмица. Самите курсисти заплащат държавна такса, за да отидат на изпит, като тези такси влизат в Министерство на транспорта, благодарение на тези такси са заплатите на всички служители, които са свързани в нашата система. Понеже имахме двама курсисти, които са заплатили тези такси и реално, като не са изпитани си губят таксите, но бяха възвърнати автоматично благодарение на Министерството. Директно ги бяха прехвърлили на дата, която е удобна за всичките страни, за повторно изпитване. Беше доста коректно от тяхна страна, но мисля, че вече са се получили нещата, защото продължиха само два дена стачните действия, от тази седмица всичките комисии са си налице." 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15