Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българин от Видин - емигрант с международен принос в развитието на глобалния бизнес и технологии

Лъчезар Камарашки споделя успехите, постиженията и приноса си към работата на световно известни организации в сферата на бизнеса и високите технологии

| обновено на 09.08.23 в 19:22
21
Снимка: Личен архив

Лъчезар Камарашки е от Видин, но по-голямата част от целия си съзнателен живот е прекарал в чужбина. Учил е във Виена, работил е за Европейската агенция за космически изследвания, после пак е учил в Щатите и то не къде да е, а в Сан Франциско, работил е към Apple в САЩ и Канада, бил е в програмата на ООН за развитие на България. За него през 2015 година списание "Икономика" писа, като го представи като един от четиримата българи, завършващи Академията за топ мениджъри във Виена. Днес Лъчезар е отново в родния град, за да разкаже кои са пътищата на успеха и трябва ли човек да има предел за мечтите си. 

Как започна всичко това за теб и кои са основните моменти от този доста дълъг, но успешен път на развитие. 

"През целия си съзнателен живот съм се стремял да постигам неща, които ме удовлетворяват. Лично и неща, които допринасят за работата на ключови организации. В момента работя в сферата на бизнес развитието и икономиката. Този интерес дойде донякъде от факта, че две поредни години бях златен медалист- първият път от Националния фолклорен фестивал от Копривщица за личен принос като лидер на група, а вторият път - във Видин също за личен принос в тогавашното фолклорно и читалищно развитие в региона. Това бе определено от държавните органи по това време като ключово и специално тези, които бяха допринесли за развитието на фолклора в региона, бяха поставени в първите редици на специалисти и експерти, които са допринесли за икономическия растеж на България по всякакви нормативни програми. 

В момента продължавам да работя за Apple и мога да кажа, че съм доста доволен от това, което постигнах в крайна сметка. Работата ми в Apple е в експертни екипи за поддръжката на информационни и бизнес системи, както за вътрешни, така и за външни клиенти. И моята работа там е доста добре приета от висшите етажи на управлението на компанията. В контекста на работата ми там- моята и на колегите, особено по време на пандемията, беше ключова за успеха на компанията. Ние се грижехме след като бяха приети новите мерки за справяне с пандемията, доходите при тези нови условия да не спаднат, както и бизнес показателите на фирмата да са на ниво...
  
От 10 години  компанията ни е марка №1 в света и това за мен е изключително удовлетворение. Мога да кажа, че проектите и продуктите, които съм разработил са от изключително важно значение както на местно, така и на международно ниво... "

В кариерното ти развитие виждам, че си работил само за престижни международни правителствени и обществени организации, както и частни корпорации, повечето от които американски. Как стигна дотук? 

"Аз имам две различни насоки в работата си в Apple. Тъй като съм бил в компанията още докато бях студент в САЩ  в периода 2007 - 2012 година. Работил съм в нея както в САЩ, така и в Англия, където съм бил в различни отдели. Но най- големите ми пстижения бяха в отдела за информационно обслужване вътре в компанията... Това, което мога да кажа е, че работата беше изключително важна и за самата компания. Ето защо, това беше високо оценено както от моите колеги, така и от мениджънта. 

Откъде тръгнах реално. Ами - от Видин. Това е родният ми град, където съм научил всичко. Имал съм контакти с американци още в началото на кариерното ми развитие, реално още като ученик във видинската езикова гимназия, специалност френски и английски. Тогава имах щастието да работя с доброволци от Американския корпус на мира, които работеха за икономическото развитие на Видинския регион. Те бяха поставени в ключови организации във Видин. Аз бях доброволец, който играеше ключова роля за адаптирането им тук. Моят принос тогава бше забелязан от ключови фигури в Американския корпус на мира, който е американска правителствена агенция. Това е и агенцията, която реално създаде навремето Българо-американския бизнес център, прераснал по-късно в Агенция за регионално развитие. Тя вече дълги години играе ключова роля за ефективното икономическо и бизнес развитие както на регионално, така и на национално ниво. Това е  една от най-престижните организации, които продължават да съществуват и до момента." 

Сподели за приноса ти към ключови проекти на Агенцията?

"В Агенцията съм работел за създаване на различни инициативи като Бизнес инкубатор Видин, който беше финансиран отново от програмата на ООН за развитие в България, Американската агенция за международно развитие и Световната банка. Работили сме и по програми за побратимяване американски градове с такива, на територията на област Видин. Доста голям принос имам към Корпуса на мира като сътрудник на служители от организацията и като служител на самия Корпус на мира. Едно от най-големите ми постижения е издаването на компактдиск и видеокасета на ансамбъл "Дунав", който тогава бе избран от нашия екип да представя Видинския регион в сферата на културата и туризма..."

В България Лъчезар Камарашки работи от 1999 до 2003 по регионални, национални и международни проекти за бизнес и икономическо развитие от изключителна важност за региона и България в процеса на пред-присъединяване към Европейския съюз. Заемал е ключови роли в качеството си на международно признат експерт.

"Доста голям проект, който завърши с успех и служеше като модел и за други проекти в държави, подпомагани от Програмата на ООН, беше проекта за подкрепа на бизнеса, който се казваше "Джобс". Реално по този проект бяха създадени 44 Агробизнес центъра и Бизнес инкубартори за подпомагане на местен бизнес. Тези модели, по които аз съм работил лично, бяха използвани и в други части на органиазцията, като не изпускам и работата на колегите. Аз специално тогава специализирах в сферата на информационните технологии- специално бизнес системи за информационни технологии и подпомагане на бизнеса...

Като заключителна част на работата ми във Видин едно от най-големит ми постижения е, че бях избран от Американската агенция за международно развитие тогава в България, от общо 95 специализанти в различни области от цялата страна. Ние получихме признание в управлението на организации, подкрепящи други организации, което беше един уникален модел за подпомагане на бизнеса в региона и този модел беше разработен изцяло от американски програми. Аз и още двама колеги получихме това признание в Будапеща през 2001 година...

Видин е мястото, откъдето тръгнах реално и по това време не съм мислел още да уча в университет и като погледна тези 4 години, в които активно съм работил по програми, нещата, които съм научил и продуктите, които съм разработил и все още някъде се ползват, мога да кажа, че това ми даде абсолютен стимул да продължа напред. 

След Видин започнах да се реализирам навън. Това беше първото ми излизане и мога да кажа, че бях подготвен за САЩ, тъй като вече бях свикнал с работата като служител на Корпуса на мира. Вече обучавах и оценявах работата на американските бизнес доброволци по програмата за  Местно стопанско развитие в България. Това бе в периода 2002 - 2003 година. Вече бях готов и за реализация в университети и колежи, където съм вземал различни курсове за специализация и винаги съм бил в такива среди, в които съм се чувствал комфортно и не съм имал никакви ограничения за това, какво ще работя, както и за моите постижения. И това ме мотивираше да бъда абсолютно продуктивен в тази сфера. 

САЩ ми даде друга перспектива за живот. Там бях забелязан от Apple и така започнах да работя за тях." 

Разбирам, че преди това си работил като ключов експерт по бизнес и технологично развитие в Европейската Космическа Агенция за период от три години 2013-2016. Как стигна дотам и как беше приета и оценена работата ти?

Получих предложение от Европейската агенция за космически изследвания в периода 2013- 2016 година да разработя специализирана бизнес система за контрол на информационни технологии към Директората по оперативно управление. Там имах щастието да работя с различни експерти. Аз бях единственият българин, поканен да разработи подобен продукт. Проектите, които разработих тогава , в момента се ползват от корпоративни отдели по информационни технологии, както и др. отдели на космическата агнция. Не мога да вляза в детайли по обективни причини, но мога да кажа , че работата ми бе високо оценена. Това бе важен етап от моето развитие и мога да кажа, че през тези 3 години не съм си загубил времето, както и това на самата агенция. 

Интересен факт от рабтата ми в агенцията е, че по това време работех доброволно и по един проект за медийна изява. Той беше в партньорство с компанията "Луфтханза". Агенцията разработваше цяла серия от кратки филми, които представят различни кадри от космоса на фона на релаксираща музика. Мой добър приятел - Борислав Борисов, който живее в Хелзинки , написа саундтрака и когато го промотирах на агенцията, той получи максимално бързо одобрение. Така че, тази музика вече е летяла на всички полети на дълги дистанции в продължение на година..." 

Постигнал си големи успехи в кариерата и си разработвал ключови проекти и програми за бизнес и икономическо развитие преди да учиш в университет. През 2015 си бил от малкото българи, приети в Бизнес Академията за Топ Мениджъри към Виенския икономически университет и Университета на Минесота. Как се отрази това на кариерата ти? 
           
"Абсолютно позитивно. В един момент реших, че ще съм по-конкурентен, за да изляза в горните слоеве на топ експертите на академично ниво. Така че, всичко върху което съм работил в различните сфери, да бъде признато от престижни университети. Това ще ме направи и по-конкурентен на трудовия пазар,както и за цялостното ми бъдещо развитие".   

Цялото интервю, както и подробности за това, в каква обстановка се работи в Apple, как прекарва свободното си време Лъчезар Камарашки и какво хоби има - в звуковия файл. 

Снимки- Личен архив от посещенията му в САЩ, Китай и Индия

*Това е индивидуално интервю със събеседника относно неговото лично кариерното развитие, разработки и постижения в качеството му на експерт в сферата на бизнеса и икономическото развитие с национално и международно признание. Това интервю не отразява по никакъв начин официалните позиции, становища и мнения на настоящи и предишни работодатели, фирми и организации, с които е бил и е свързан събеседника. Същите тези организации не носят никаква правна /юридическа/ отговорност относно съдържанието и разпространението на този материал.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00