Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болницата във Враца може да остане без детско отделение

Снимка: БГНЕС

Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца може да остане и без детско отделение. Причината е, че лекарите и някои от сестрите напускат отделението поради ниското заплащане и натоварения график. Заради недостиг на кадри в звеното, медиците работят много повече от предвиденото в здравните стандарти и трудовото законодателство. Заплатите също са далече от нормите в бранша. Например малко над 1400 лева е заплатата на педиатър с дългогодишен стаж и множество специализации. 

Сега на ход е собственикът на болницата - държавата. Очаква се днес здравният министър проф. д-р Христо Хинков да бъде във Враца за среща с ръководството на болницата, медици, областния управител и предтавители на здравните институции в града. Ще се стигне ли до благоприятно решение - засега няма положителен отговор, нито индикации какво може да е то. 

"В болницата цъка часовников механизъм - не е въпросът дали, а кога. До този момент в буквалния смисъл на думата ние сме спонсорирали с работата си детското отделение" - обратното броене, за което авторитетният врачански педиатър д-р Бисер Тодоров говори, вече е факт.

Здравеопазването в област Враца може да се взриви, казано в преносен смисъл, още следващата седмица. От 15-и до 31-ви август отделението по педиатрия на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" в града спира приема на деца. Лекарите излизат в отпуск, докато текат предизвестията им за напускане през септември. Д-р Тодоров обобщава причините с няколко думи: условия на работа, заплащане и отговорност. 

"Проблемът се корени от много години, не по-малко от 8 години, но в последните години става особено тежък. Намаляването на състава на отделението води до невъзможност за съставяне на 24-часов график. За да функционира едно такова отделение, са необходими минимум 6 лекари. Отделението за последните 5 години кара с трима на цяла и двама на половин длъжност, значи 4. Тези четирима работят за 6-ма. Графикът и проблемът със сестрите също е толкова наболял. Тези хора 2-3 години назад във времето не са излизали отпуск, ние работим непрекъснато. Вторият момент е финансовият. Трудовият договор, който ми беше даден да подпиша в началото на годината, е за 1430 лв. - на лекар със специалност, който има 30 години трудов стаж. Това не е така само в детско отделение, а във всички отделения в болницата е така. Не се оплакваме, ние не протестираме. Ние просто не сме съгласни с този начин на работа. Ние сме опитвали назад във времето да привлечем някой да работи, отказът е тотален, при тези условия. Ние сме работили досега, за да го има детското отделение."

Възможността областната болница да остане и без детско отделение възпали общественото мнение, особено на родителите.

Проблемът с детското отделение е поредната метастаза на отдавна боледуващата тежко врачанска болница. Основният тумор е финансовата ѝ задлъжнялост, която вече е над 17 мил. лв. Парадоксалното е, че колкото повече работи, толкова повече дългове трупа. Като гръбнак на общественото здравеопазване, каквато е и всяка друга областна болница, поема животоспасяващото лечение на неосигурените и поддържа високоразходните или пък нископлатените клинични пътеки, ловко заобикаляни от частните болници. Такива са и педиатричните пътеки.

Ще бъде ли пречупен гръбнакът на общественото здравеопазване в област Враца или ще бъде ще бъде подкрепен и оздравен - сега на ход е държавата. Чрез здравното министерство тя е основен собственик на врачанската болница. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Цолов ще представи в Мездра новата си книга

Читателски клуб „Book Hub“ и НЧ „Просвета-1925“ - Мездра организират среща с писателя Димитър Цолов – Доктора.  Димитър Цолов ще представи най-новата си книга „Смъртоносна събота“ – криминален роман, който е продължение на друга негова книга „Мъртвешко парти“.  Главен герой отново е Даниел Целов, инспектор от криминална полиция. Разследването в..

публикувано на 09.02.25 в 15:54

78 са практикуващите зъболекари във Видинско

На 9 февруари се отбелязва М еждународният ден на стоматолога . В област Видин празник имат 78 практикуващи зъболекари, най-младият от които - д-р Яна Валентинова, е завършила преди няколко месеца, каза председателят на районната колегия на Българския зъболекарски съюз д-р Нели Драгинова.  "Доста намаля колегията като членска маса. Имаме..

публикувано на 09.02.25 в 12:29

Митничари задържаха над 15 700 кутии цигари на пътя София-Видин

Над 15 700 кутии цигари, превозвани в нарушение на Закона за акцизите и данъчните складове са задържали митнически служители при проверки в района на главен път Е79,  в участъка София - Видин. Цигарите, които са били облепени с български бандерол, са открити в спрян за проверка товарен автомобил с български регистрационен номер, превозващ стока от..

публикувано на 09.02.25 в 12:10

В Монтанско измериха най-ниските температури за тази зима

Най-ниските температури в област Монтана за настоящата зима са измерени тези почивни дни. Вчера най-студено е било в село Долно Церовене , а днес във Вършец. От минус 11 до минус 3.5 достигнаха най-ниските температури отчетени за вчера и днес в Монтанско. В събота рекордът е за якимовското село Долно Церовене минус 11 градуса. С два градуса по-топло е..

публикувано на 09.02.25 в 11:58

Синодът избра епископ Пахомий за Видински митрополит

С пълно единодушие - 14 гласа Браницкият епископ Пахомий е избран за Видински митрополит. Каноническият избор се проведе след литургията в синодалния параклис, след като  епархийските избиратели миналата неделя определиха двама кандидати за овакантения митрополитски престол, между които да е изборът - Браницки епископ Пахомий и Мелнишки..

публикувано на 09.02.25 в 11:09

Над 5500 тона отпадъци депонирани във Врачанско през последните три месеца на миналата година

Над 5500 тона отпадъци са постъпили през последното тримесечие на миналата година в сепариращата инсталация за отпадъци в депото край врачанското село Костелево . Там се депонира боклука на общините Враца и Мездра. Общото количество боклук, постъпил за сепариране е почти 5527 тона. Около хиляда и двеста тона са от община Мездра, останалите от Враца и..

публикувано на 09.02.25 в 10:05

Над 103 000 000 евро са влезли в икономиката на Враца за една година

Според Националния статистически институт (НСИ) преките чуждестранни инвестиции в нефинансовия сектор в област Враца към края на 2023 г. са били в размер на 134.2 млн. евро. Най-голяма е стойността на направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността, където са налети 104.6 млн. евро. Следват ги секторите „Професионални дейности и научни..

публикувано на 09.02.25 в 09:14