Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин посреща участниците в ТИД 2023

11
Снимка: Радио ВИДИН

Международната гребна регата ТИД ( съкр. от англ. TID - Tour International Danubien) пристигна във Видин. Лагерът на участниците в 66-то издание на водния поход по цялото течение на Дунав е разположен край крепостта "Баба Вида". Ентусиастите ще останат във Видин и утре, когато е единственият предвиден почивен ден в България. Чуждестранните участници тази година са около 70. Един от тях е германецът Детлеф, който каза за Радио ВИДИН, че е пленен от красотата на българския участък в речния поход: 

"2014 година всъщност е първото ми включване официално в международната регата. От тогава всяка година вземам участие, без изключение. Наистина много ми харесва българската част и вече шеста година я правя. Самата природата тук е такава - първо имаме много бързо течение, което позволява на човек дори на вода да се отпусне малко. Другото, което е - ако човек иска да си почине, има много места с не рязък бряг, със стени и прочие и може човек да поспре, за да си почине, ако му се налага. И доколкото засягаме идеята за местата за лагери, които са съответно свързани с ТИД-а, винаги има нещо новичко. Засега, като изненада, съответно виждаме, че все още не са подготвени точно водата и душовете, но българите, както винаги, намират изход от ситуацията. Съответно аз много се забавлявам и се надявам всички, които присъстват и са се включили тази година, че ще прекарат страхотно време и ще бъдат в безопасност... След няколко дена в Дунав определено може да усетите, че сте много отпуснат."       

Красимир Павлов от Варна участва за 50-и път в регатата. Той казва, че за тези години, по време на приключението, е срещнал много приятели, имал е прекрасни моменти и не малко изпитания:

"Привлича ме водата, всичко е в лодката. Няма състезателен характер. Гребеш, гребеш, спираш, почиваш си, продължаваш, правиш си къпане. Приятели от цяла България се запознаваме. Произшествия, всичко. Един път имаше вълна и лодката ми се напълни до горе с вода, излязох на брега, преди Русе, изхвърлих водата, изхвърлих багажа, обадих се на ръководителя, той извика речния катер, дойдоха и ме взеха. Натоварихме и лодката. На другия ден, почивен ден имаше и продължих до Силистра... От Видин до Силистра е две седмици. Очаквам хубаво време. Дори и да е лошо време, пак си гребем, някои изчакват да спре и продължават... Аз имам 20-годишен каяк. Цяла година работя и дойдох тук да си почина..."

Българският участък официално приключва на 26 август в Силистра, като за него се очаква да се включват около 200 българи. Интересът към регатата с всяка година става все по-голям, това каза за Радио ВИДИН Стилиан Бонев, организатор на българския етап на най-голямата в света туристическа гребна регата.

"Регатата стартира на 26 юни в Инголщат и вчера пристигнаха на българския бряг. Пристигнаха около 77 чуждестранни участници плюс двама българи, бяхме заедно на откриването на регатата. Днес се понесоха от Ново село към Видин може би 120, може би 150 лодки. Постоянно се присъединяват участници от България. За българския етап има записани приблизително около 200 човека българи. Като обща бройка това бележи ръст. Всяка една година все по-голям интерес има към регатата, то е не само един масов спорт за здраве. Това е и опознаване на културите на тези народи, които участват в регатата. Тази година имаме участник от Австралия, освен от Германия, Австрия, Унгария, Словакия, Сърбия, имаме участници и от Испания, Канада, Швейцария, Холандия..."   

Участниците в българския етап на регатата ще изминат разстояние от 509 км по поречието на Дунав от Ново село до Силистра. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17