Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оценка за дисциплина в училище: Належаща или крайна е мярката?

Снимка: Радио Видин

Въвеждане на оценка за дисциплина - за това настояват от Синдикат "Образование". От организацията поставят и други искания, с въвеждането на които, според тях ще се ограничи насилието над деца и учители и ще се подобри дисциплината. Новите мерки срещу агресията в училище ще наложат стандарт на поведение и ще имат възпитателен характер, обясни за Радио ВИДИН председателят на Синдикат "Образование" във Враца Светла Димитрова:

"Получи се голяма дискусия напоследък заради предложението ни за въвеждане на оценка за дисциплината, така че имаме сериозни опоненти. Ръководителските организации, в лицето на директорите, например, както и колегите от другия синдикат, имат по-различно мнение от нас. Но ние смятаме, че въвеждането на оценката трябва да регулира личностното поведение - това е първият важен пункт и вторият е, че оценката трябва да има възпитателен характер... Ние сме правили опит да коригираме поведението на ученика чрез въвеждането на различни дейности, които се явяват като някакво наказание за ученика, но в крайна сметка той заобикаля правилата... Оценката малко или много, все още в българската народопсихология е важен компонент и би трябвало да коригира ученика, да му действа възпитателно и в училище би трябвало да се набляга много повече върху гражданското образование и върху възпитанието на различни ценности."

Освен оценка за дисциплина на учениците, Синдикат "Образование" предлага още няколко мерки за средното образование - да се спазва училищният правилник, който всеки родител подписва, да се забрани нерегламентираната комуникация между родител и учител, както и да се гарантира, че всеки сигнал, подаден от родители и деца, ще бъде разгледан от училищното ръководство.

От Асоциация "Родители" се обявиха против предложенията на Синдикат "Образование". Това заявиха и в становището си до министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. Мотивите посочи Яна Алексиева, председател на Асоциацията и психолог.

"Това, което изразихме и с позицията си като организация е силното ни притеснение по точката не само за оценките за дисциплина, а и за това предложение, да се ограничи комуникацията между семейството и училището, защото всъщност всички добри и работещи практики, навсякъде по света, както и в България са точно в обратната посока и то точно в тази, в която училището и семейството са заедно... Да, пред образованието ни и пред училището ни седят изключително много проблеми. Със сигурност училището има нужда от още повече експертиза, от още ресурс, от още хора, от това то да не бъде самотно в това, когато има казуси да ги разрешаваме и затова от години се застъпваме в това да има подкрепящи услуги, достъпност, възможност в едно училище да има повече психолози, паралелките да бъдат с по-малко деца... Вместо наказания, можем да учим децата на социално-емоционални умения, да развиват този вид отношения помежду си, вместо отново да заговаряме по темата как е по-лесно да ги накажем и че това ще реши някак си проблема. За нас това е една много сериозна разделителна линия, която не спира да върви и не виждаме до какво води и каква е дългосрочната цел... Аз досега не съм видяла на дете, което е системно наказвано, да има някакъв положителен ефект, но съм виждала много случаи, в които, когато към едно дете се подходи с разбиране, то разбира грешката си, продължава напред и разбира защо го е направило, защото не всичко е грешка. Понякога наистина си се чувствал по някакъв конкретен начин и това е последвало и в поведението ти. Но би трябвало децата да са тези, които не бива да са наказвани, а биват подкрепени, за да израснат по един друг начин."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39

Любители театрали се събраха на фестивал в Лом

Започна 17-ото издание на Фестивала на любителските театри на името на родоначалника на българския театър Кръстьо Пишурка в град Лом. Форумът е организиран от читалище "Постоянство 1856", съвместно с Община Лом и Съюза на народните читалища. Тази година в него ще участват 16 състава от Козлодуй, Белене, Берковица, Плевен. Има голям интерес от..

публикувано на 26.09.24 в 16:30