Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оценка за дисциплина в училище: Належаща или крайна е мярката?

Снимка: Радио Видин

Въвеждане на оценка за дисциплина - за това настояват от Синдикат "Образование". От организацията поставят и други искания, с въвеждането на които, според тях ще се ограничи насилието над деца и учители и ще се подобри дисциплината. Новите мерки срещу агресията в училище ще наложат стандарт на поведение и ще имат възпитателен характер, обясни за Радио ВИДИН председателят на Синдикат "Образование" във Враца Светла Димитрова:

"Получи се голяма дискусия напоследък заради предложението ни за въвеждане на оценка за дисциплината, така че имаме сериозни опоненти. Ръководителските организации, в лицето на директорите, например, както и колегите от другия синдикат, имат по-различно мнение от нас. Но ние смятаме, че въвеждането на оценката трябва да регулира личностното поведение - това е първият важен пункт и вторият е, че оценката трябва да има възпитателен характер... Ние сме правили опит да коригираме поведението на ученика чрез въвеждането на различни дейности, които се явяват като някакво наказание за ученика, но в крайна сметка той заобикаля правилата... Оценката малко или много, все още в българската народопсихология е важен компонент и би трябвало да коригира ученика, да му действа възпитателно и в училище би трябвало да се набляга много повече върху гражданското образование и върху възпитанието на различни ценности."

Освен оценка за дисциплина на учениците, Синдикат "Образование" предлага още няколко мерки за средното образование - да се спазва училищният правилник, който всеки родител подписва, да се забрани нерегламентираната комуникация между родител и учител, както и да се гарантира, че всеки сигнал, подаден от родители и деца, ще бъде разгледан от училищното ръководство.

От Асоциация "Родители" се обявиха против предложенията на Синдикат "Образование". Това заявиха и в становището си до министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. Мотивите посочи Яна Алексиева, председател на Асоциацията и психолог.

"Това, което изразихме и с позицията си като организация е силното ни притеснение по точката не само за оценките за дисциплина, а и за това предложение, да се ограничи комуникацията между семейството и училището, защото всъщност всички добри и работещи практики, навсякъде по света, както и в България са точно в обратната посока и то точно в тази, в която училището и семейството са заедно... Да, пред образованието ни и пред училището ни седят изключително много проблеми. Със сигурност училището има нужда от още повече експертиза, от още ресурс, от още хора, от това то да не бъде самотно в това, когато има казуси да ги разрешаваме и затова от години се застъпваме в това да има подкрепящи услуги, достъпност, възможност в едно училище да има повече психолози, паралелките да бъдат с по-малко деца... Вместо наказания, можем да учим децата на социално-емоционални умения, да развиват този вид отношения помежду си, вместо отново да заговаряме по темата как е по-лесно да ги накажем и че това ще реши някак си проблема. За нас това е една много сериозна разделителна линия, която не спира да върви и не виждаме до какво води и каква е дългосрочната цел... Аз досега не съм видяла на дете, което е системно наказвано, да има някакъв положителен ефект, но съм виждала много случаи, в които, когато към едно дете се подходи с разбиране, то разбира грешката си, продължава напред и разбира защо го е направило, защото не всичко е грешка. Понякога наистина си се чувствал по някакъв конкретен начин и това е последвало и в поведението ти. Но би трябвало децата да са тези, които не бива да са наказвани, а биват подкрепени, за да израснат по един друг начин."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04