За шести септември, когато е празникът на Чипровци, в историческия музей в града е уредена документална изложба "Памет за Чипровското въстание 1688 година".
Подготвена е от отдела на "Държавен архив"- Монтана през 2018 година по повод отбелязването на 330-годишнината от избухването на въстанието. Състои се от 15 табла, на които са експонирани копия на 91 документа, сред които 41 снимки, каза директорът на архива Ангелина Емилова.
"Документалната изложба "Памет за Чипровското въстание 1688 година" представлява една ретроспекция чрез документални свидетелства на честваните в миналото годишнини от избухването на въстанието, като се започва от 1938 година, когато е отбелязана 250-годишнината и стигнем до наши дни. Целта, която си поставихме с тази изложба е да покажем как през годините тачим паметта на всички знайни и незнайни участници в това въстание."
В експозицията могат да се видят и копия на документи, които са били включени в изложбата "България и българската история в архивите на Ватикана и Ватиканската апостолическа библиотека 15-18 век", която е била изготвена през 1988 година.
"Интерес за посетителите представлява писмо от Комитета по отбелязване на 250-годишнината на Чипровското въстание, който се обръща към ръководителите на държавни и общински управления и околийски управления за съдействие по събиране на средства за отбелязване на годишнината, като дори предлага за целта да се удържи един процент от брутната заплата на всички държавни и общински служители. Впоследствие различни учреждения, институции и отделни граждани откликват на този апел на Комитета по отпразнуване на годишнината и в изложбата сме показали част от писмата, с които учрежденията известяват на Комитета каква сума предоставят за отбелязване на годишнината."
За отбелязването на 280-годишнината от въстанието през 1968 година Чипровци получава статут на град. Документалната изложба представя сведения и снимки от този период. Включени са и материали от честването на 300-годишнината, която е ознаменувана с откриването на паметник, посветен на подвига и саможертвата на въстаниците.
Изложбата ще може да се види в музея в Чипровци в продължение на месец.
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..
В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов. Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..
Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година. Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..