Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 138 години от Съединението на България

Днес отбелязваме един от най-светлите национални празници на България - денят на Съединението от 1885 година. Точно 138 години ни делят от онези драматични събития, когато населението на редица възрожденски градове, водени от видни общественици и будители, с революционен дух, непримиримост и решителни действия вдигат бунтове и обръщат колелото на историята.


По силата на Берлинския договор, подписан на 13 юли 1878 г., от представители на Руската империя, Великобритания, Австро-Унгария, Франция, Германия, Италия и Османската империя, България е разделена, като Източна Румелия остава в пределите на Османската империя. По инициатива на Захари Стоянов през 1885 г. в Пловдив е организиран Български таен централен революционен комитет (БТЦРК), който си поставя за цел "окончателно освобождение на българския народ чрез революция морална и с оръжие". Според плана, утвърден на заседание на комитета на 23 август 1885 г., акцията трябвало да започне в средата на м. септември 1885 г., като главният удар е трябвало да бъде нанесен в Пловдив, срещу конака и представителните учреждения, местните отряди е трябвало да завземат Пазарджик и други по-големи селища в областта. 


На 6 септември 1885 г. българските войски, разположени в околностите на Пловдив, начело с майор Данаил Николаев и отрядите на Чардофон Велики (Продан Тишков), влизат в града, обкръжават конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Румелийското правителство е свалено. Провъзгласява се Съединението на Източна Румелия с Княжество България. В Пловдив е образувано временно правителство начело с Георги Странски, което поема управлението до пристигането на княз Александър т на 9 септември 1885 г. 


Ден преди това - на 8 септември 1885 г., княз Александър I с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. След продължителна дипломатическа борба, на 5 април 1886 г. в двореца Топхане, в Цариград, по време на Цариградската посланическа конференция (24 октомври 1885 - 5 април 1886), делегатите на Великите сили (Германия, Австро-Унгария, Франция, Великобритания, Италия, Русия) и Турция, подписват Българо-турска спогодба(Топханенски акт), с която се признава Съединението на Източна Румелия и Княжество България.


Денят е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 ноември 2024 година

Учениците от  клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“. Състезанията са част от подготовката за вътрешноучилищните кръгове по професии, които ще се..

публикувано на 27.11.24 в 18:00

Главчев: При позитивно решение за Шенген трябва да сме готови за реорганизацията по границата

Важно е да обезпечим най-спешните мерки, така че при позитивно решение за Шенген през декември всички институции и структури, които работят по граничния контрол, да реорганизират работата си безпроблемно. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев на работна среща в Министерския съвет, съобщават от правителствената пресслужба. Премиерът..

публикувано на 27.11.24 в 16:40

Ученици демонстрираха професионални умения във Видин (снимки)

Учениците от клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“, съобщи директорът на училището Стефка Лалова :  "Колегите, които подготвят..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

Прокуратурата разследва смъртта на младия мъж, открит край река Огоста

Окръжна прокуратура – Враца ръководи разследване за смъртта на 21-годишния мъж , чието тяло е открито на брега на река Огоста  на 25 ноември . Открит е труп на млад мъж в река Огоста, има задържан за убийство В рамките на разследването е задържан 24-годишен от село Бутан, който е бил с починалия на риболов в нощта на 15 ноември...

публикувано на 27.11.24 в 15:40

Археолози представят нови данни за Видинското царство

Резултати от проучванията на античния римски град Бонония във Видин ще бъдат представени утре, 28 ноември. Данните ще бъдат обявени от ръководителя на екипа от археолози доц. д-р Здравко Димитров и изтъкнатият български археолог и специалист по средновековна история проф. д-р Николай Овчаров. Има открития по хипотезата, че Видинското царство е..

публикувано на 27.11.24 в 15:19
Димитър Главчев

Димитър Главчев ще посети граничния пункт на Дунав мост 2

Премиерът Димитър Главчев ще посети граничния пункт на Дунав мост 2 при Видин утре, 28 ноември, около 14:00 часа. Визитата му е във връзка с организацията по граничните ни пунктове с Румъния и Гърция след евентуалното ни пълноправно приемане в Шенген, което предстои да бъде гласувано на срещата на министрите на вътрешните работи от Европейския съюз на..

публикувано на 27.11.24 в 11:48

Открит е труп на млад мъж в река Огоста, има задържан за убийство

Тялото на 21-годишен мъж е открито в река Огоста , съобщават от полицията във Враца. 24-годишен е обвинен за  убийството му . Младият мъж е обявен за издирване на 25 ноември, след като майка му, жителка на с. Бутан, е съобщила, че синът ѝ е в неизвестност от 15 ноември.  Криминалистите са установили, че съпричастен към престъплението е..

публикувано на 27.11.24 в 09:36