Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Александров: Продължава възстановяването на двата пътя към Черно поле

8
Снимка: Радио Видин

"Чакаме решението на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за довършване на пътя към Черно поле откъм Буковец. Що се отнася до другия път, който е към Е-79 и общинския център, то днес и утре довършваме полагането на банкета и от другата седмица започваме полагането на износващия асфалт. Така тези два километра и около 900 метра участък от пътя за Черно поле ще бъде изцяло готов. Иначе пътят беше пуснат в движение още 2-3 дни след аварията. Фирмата изпълнител на ремонта го оправи." Това обясни за Радио ВИДИН кметът на община Ружинци Пътят Черно поле- Буковец, 15.06 2023 г.Александър Александров във връзка с възстановяването на пътната инфраструктура към селото. 


Припомняме, че на 15 юни достъпът до Черно поле бе прекъснат изцяло заради пропадане на една от подпорните стени, която поддържаше пътя над близо 30-метровото дере към село Буковец. Другият път- към Е-79 и Ружинци, който тогава се ремонтираше, заради многото придошла вода от силния дъжд, също пропадна. 


Пътят Черно поле- Е-79, 15.06 2023 г.И докато за първия път се знаеше, че е опасен и предстои ремонт, дори същия ден там беше дошла и група от специалисти на оглед, то за втория път, поне нагледно, опасност от разрушаване нямаше. 


Крайният резултат - пътят от Ружинци към Черно поле бе прекъснат изцяло, а достъпът през Буковец се осъществяваше по тясна и опасна част от път, останала несрутила се след пороя. Това създаде доста неприятности, защото по него  минаваше училищният автобус, по нето се движеха и колите, които зареждаха селото с храни, включително и домашния патронаж. 


За ситуацията с пропадналия път от Черно поле към Буковец бе излъчен репортаж по една от националните телевизии и след него с общинския кмет се бе свързал преподавател от Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", където се преподава и за транспортната инфраструктура. Специалистът по инженерна геология и геотехника, доцент Кирил Ангелов, бе предложил група от университета да реши проблема. На място те се запознаха със ситуацията и не отрекоха, че решаването на проблема е предизвикателство и за тях:

"Проблемът е сложен, защото е засегнал съоръжение, което отвежда водите - това е т. нар. водосток. Водостокът обаче е едновременно активизиран встрани от основната тръба поради процеси на т. нар. суфозия, т.е. изнасяне на по-фините частици между чакълите, които са били около него положени и това е довело до скъсване на опорната стена, която е пред водостока. И тъй като тя е фундирана много високо, над дерето, се е скъсала. Това е един типичен случай на такава авария и за съжаление е много трудно за оправяне след това. Очевидно е, че трябва да бъде намерено решение такава стена да не мърда. Това се постига чрез укрепителни конструкции в непосредствена близост до самия път. Особено сложно е тук, че тези съоръжения, които ще крепят стената, ще трябва да преминат през целия скат на дерето, което е 20-30 метра. 


Това ще стане след като бъдат направени проекти. Какво следва? Правят се комплексни инженерно-геоложки проучвания, определят се какви са основните скали, върху които е изградена цялата тази конструкция и на базата на получените показатели се оразмерява онова, което искаме да укрепим. В случая ще трябва да се подмени целият водосток и основното тук е изграждането на пилотно-анкерна конструкция. Значи, такава стена трябва да се постави върху пилоти и тези пилоти, за да могат да държат, трябва да има хоризонтална компонента, която да премине под пътя. Трябва да се изградят такива конструкции и тук това ще бъде доста тежичко заради геоморфоложките условия, но не е първото това съоръжение, което укрепваме. Няма страшно, мисля че имаме достатъчно възможности - и теоретическа подготовка, и практическа...


Това е проект, който се прави, за да бъде изпълнен. Т.е., не се прави, за да се представи на някои строители и да се каже, гледайте си работата, това е достатъчно. Не, това е проект, който трябва да може самият проектант да го изпълнява. И затова сме тук...


Самото проучване и проектиране заема около 40 дни. Много е важно да се намерят средствата чрез Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане. Считам, че този участък по своята сложност и неотменимост ще е достатъчна гаранция да се отпуснат и получат тези средства на базата на количествено - стойностната сметка..." 


Докато Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане решава дали да отпусне средства за възстановяване на пътя към Буковец, той остава опасен за преминаване.


"Издал съм заповед пътят да не се ползва. Оттам не минават вече автобуси и тежки машини. За машините на земеделските стопани, които имат ниви наоколо, сме направили в съседство един черен обходен път, по който те преминават с тежката техника, за да може да си прибират продукцията. Няма друг начин освен този. Без проектиране, без специалисти, които да си кажат мнението и без средствата, няма как да стане. Ние като община, нямаме тези възможности...", допълни общинският кмет Александър Александров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона" на 23 януари 2025 слушаме 40 Fingers

Италианският китарен квартет гостува за втори път у нас миналата седмица, като отново препълни залите. Изпълнителите предизвикаха огромен интерес с атрактивните си изпълнения и уникална визия. Популярни мелодии от цял свят и от различини епохи оживяха по неповторим начин. Майсторските аранжименти и новият подход към музикалния материал синтезираха..

публикувано на 23.01.25 в 09:00
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57