Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да адаптираме към климатичните промени най-уязвимите гори у нас

Снимка: Радио ВИДИН

Климатичните промени оказват все по-силно влияние върху нашето ежедневие. Това се усеща ясно и в горскостопанския сектор, който се грижи за втория най-голям склад на въглероден диоксид на планетата - горите. В тази връзка тяхното адекватно управление е от съществено значение както за природата, така и за всички нас. Именно това е целта на WWF - България. Трябва да се адаптира управлението на горите заради климатичните промени, каза Яна Барзова- старши експерт "Гори" във WWF. В момента горите, които са изкуствено залесени са много уязвими към промените в климата и страдат от различни заболявания.

"Когато самите гори са увредени, ги нападат и различни патогени като например короядният бръмбар, който може да причини огромни щети върху горите. Това са тези гори, които са масово залесени преди около 50-60 години от нашите родители, баби и дядовци. За съжаление, понеже са били в огромни мащаби, не са отгледани всички те, когато е трябвало, т.е. на възраст около 30 години и в момента това е една от причините да страдат толкова много", каза Яна Барзова.

Има няколко подхода в промяната на стопанисването им. Първият е да бъдат разредени. Освен това са засадени като монокултури или само като един дървесен вид. За да бъде устойчива една горя, тя трябва да бъде от дървета на различна възраст и от различни видове дървета. Друго, което е много важно е горите да бъдат естествени и характерни за самото местообитание.

За да се адаптират към климатичните промени най-уязвимите гори у нас, е изключително важно да се запознаем с животинските видове, които обитават тези райони, както и с техните специфични навици, за да сме сигурни, че приложените мерки няма да променят техните местообитания и да попречат на развитието на популациите им, казва още Яна Барзова. За тази цел провеждат регулярен мониторинг на биоразнообразието с фокус върху птици, насекоми, земноводни и прилепи.

"В момента приключи вторият полеви сезон на проекта ни, в който правим мониторинг на биологичното разнообразие", посочи Яна Барзова и обясни, че целта на наблюдението на животинското разнообразие е експертите да видят дали с мерките за адаптация ще настъпят някакви промени.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51

Фолклорен фестивал организират в Галиче

Белослатинското село Галиче за поредна година ще е домакин на фолклорния фестивал "Данфорови ритми". Музикалното събитие със състезателен характер е част от Шампионатната система на Европейската асоциация на фолклорните фестивали с ранг на “Локален шампионат по фолклор” за региона на Северозападна България. Инициативата ще се проведе на 10 май,..

публикувано на 08.05.25 в 13:47

Каньонът на река Ботуня - забравената красота

Местността "Сопово" се намира край село Стояново, област Монтана. През местността минава река Ботуня, а над нея през 19 век е построен железен мост, наречен "Чудото на Северозападна България". Местността не е много известна, може би защото е труднодостъпна. В нея могат да се видят интересни дълбоки дупки, които според твърденията са били..

обновено на 08.05.25 в 12:47

Шерлок Холмс "оживява" в ученически спектакъл

Гениалният детектив Шерлок Холмс ще оживее в театрална постановка на видинското училище "Цар Симеон Велики" . Спектакълът "Загадката на долината Боскум" е по едноименния разказ на Артър Конан Дойл, публикуван за първи път през 1891 година. Поставен е от теа тралната трупа при учебното заведение, ръководена от преподавателя по български език и..

публикувано на 08.05.25 в 11:30

Камери следят за неплатени такси в Синята зона на Видин

Мобилни камери подпомагани от изкуствен интелект следят за неплатени такси в зоната за платено паркиране във Видин. Техническите средства са инсталирани върху автомобил на Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" и подпомагат за контрола. Камерите допринасят за повишаване на ефективността при засичането на автомобили без заплатена такса за..

публикувано на 08.05.25 в 11:11

В "Музикална зона" на 08 май 2025 слушаме шведския композитор Хюго Алфвен

Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..

публикувано на 08.05.25 в 09:00