Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмист: Развитието на технологиите е допринесло за благосъстоянието на човечеството

Компютърните специалисти в България отбелязват професионалния си празник

Снимка: Pixabay

Денят на българския програмист е днес, на 4 октомври. Празник е на специалистите по компютърна техника, информационни технологии и автоматика. Отбелязва се на рождената дата на Джон Атанасов - "бащата на компютъра". Той е роден на 4 октомври 1903 г. в американския град Хамилтън, а баща му - Иван Атанасов, е български емигрант от ямболското село Бояджик. Значимите събития около рождения ден на Джон Атанасов и обявяването на 4 октомври за професионален празник на програмистите и компютърните специалисти е признание за тяхната работа. 

През 2007 година правителството обявява 4 октомври за професионален празник на компютърните специалисти като стимул за работата им и признание за постиженията им. Славата на българските програмисти е известна в цял свят. Българските отбори по програмиране постигат множество успехи, печелят награди от олимпиадите по информатика и информационни технологии.

Редом с този празник, всеки български специалист по компютри може да празнува още два пъти годишно - на Деня на системния администратор - последния петък на юли и на Деня на програмиста - 256-тия ден на годината.

"С оглед на това, че имаме много добре развит IT сектор в България, мисля че българските софтуерни специалисти се представят на високо ниво", коментира Александър Миланов, който е възпитаник на ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин, а сега вече е софтуерен инженер и програмист.

"... Джон Атанасов е с голям принос в развитието на компютърната техника. Повод е за гордост, разбира се. Той е допринесъл много за това, което имаме в момента... Софтуерът е една технология, която е вездесъща за днешния ден и всеки един от нас го използва в ежедневието си... Бъдещето е в развитието на технологиите и ще продължи да се развива. То е допринесло за това човечеството да е в това добро благосъстояние и съм оптимист за бъдещето на програмирането...", обясни Александър Миланов.

Надежда Стоева започва работа като програмист през далечната 1970 година. Вече пенсионерка, тя отдава 34 години от трудовият си стаж на програмирането:

"Тогава беше много модерно математиците да работят с компютри. Наш любим преподавател във факултета беше акад. Благовест Сендов и той ни запали... Започнах работа на "Минск 32". Голямо удоволствие. Сигурно съм от малкото хора, които са ходили с любов на работа и са си обичали работата... Работехме с различни компютърни езици - Fortran, Lisp и Cobol... Преминах обучение на IBM. Идваха преподаватели от цял свят... От големите машини минахме вече на компютрите. Програмирала съм и на "Olivetti", и на "Правец". Накрая работехме предимно на "IBM"... Търсехме проблемите и с програмиране решавахме задачите...", разказа Надежда Стоева.

Един от девизите на програмистите е: "Има повече от един начин да го направиш, но понякога и последователността не е нещо лошо".

Честит празник!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14