Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват църквата на Гушовския манастир край Чипровци

Снимка: Исторически музей Чипровци

Останките на църква, разрушена при потушаването на Чипровското въстание, се проучват за първи път от археолози. Православният храм е част от емблематичния за Чипровци Гушовски манастир. Задачата на археологическия екип е да проучи наличието на следи от по-ранни периоди, както и материали, които датират цялата архитектура на църквата, обясни научният ръководител на разкопките и главен уредник в Исторически музей - Чипровци Мирослав Марков

"Касае са за една малка църква от манастирския комплекс. Запазената част, която е останала от черквата, е само вкопаната нейна долна половина и съответно няма много информация, освен историческа, за нейното построяване и преустроявания през вековете. Това, което се знае най-общо, че се датира около 17-и век и е опустошен целият манастир при потушаването на Чипровското въстание през 1688 година. Предмет на проучванията и научните цели и задачи, които сме си поставили, е стратиграфски наблюдения чрез сондажни проучвания около черквата. Вече има податки, че зидовете са били и от външната страна с хубаво, равно лице. Множество мазилки се откриват, които от деструкциите са рухнали настрани. Вече основната ни цел е да видим в дълбочина в сондажите за по-ранни периоди, касаещи по-ранното Средновековие и да намерим материали, които да датират цялата архитектура на църквата."

В района на старинната църква археолозите са се натъкнали и на следи от иманярска дейност.

"Няколко сериозни изкопа има около църквата, те са с размери по 8-10 квадрата, доста стари са. В района също има доста сериозна иманярска инвазия. Това, което не са могли и не са унищожили, е архитектурата, която е запазена и затова си поставихме за цел да започнем от този емблематичен за чипровчани манастир и църквата."
 
Проучването на останките на православния храм е финансирано от Министерството на културата. Подкрепено е от  Общината и Историческия музей в Чипровци. Работата на археолозите ще продължи до началото на ноември. 

Това е третият обект в района на Чипровци, който се проучва. През 60-70-те години на миналия век е проучвана католическата катедрала на историческия хълм в града. През 2009 - 2010 година разкопки са проведени в малка църква в местността Буковец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16