Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват църквата на Гушовския манастир край Чипровци

Снимка: Исторически музей Чипровци

Останките на църква, разрушена при потушаването на Чипровското въстание, се проучват за първи път от археолози. Православният храм е част от емблематичния за Чипровци Гушовски манастир. Задачата на археологическия екип е да проучи наличието на следи от по-ранни периоди, както и материали, които датират цялата архитектура на църквата, обясни научният ръководител на разкопките и главен уредник в Исторически музей - Чипровци Мирослав Марков

"Касае са за една малка църква от манастирския комплекс. Запазената част, която е останала от черквата, е само вкопаната нейна долна половина и съответно няма много информация, освен историческа, за нейното построяване и преустроявания през вековете. Това, което се знае най-общо, че се датира около 17-и век и е опустошен целият манастир при потушаването на Чипровското въстание през 1688 година. Предмет на проучванията и научните цели и задачи, които сме си поставили, е стратиграфски наблюдения чрез сондажни проучвания около черквата. Вече има податки, че зидовете са били и от външната страна с хубаво, равно лице. Множество мазилки се откриват, които от деструкциите са рухнали настрани. Вече основната ни цел е да видим в дълбочина в сондажите за по-ранни периоди, касаещи по-ранното Средновековие и да намерим материали, които да датират цялата архитектура на църквата."

В района на старинната църква археолозите са се натъкнали и на следи от иманярска дейност.

"Няколко сериозни изкопа има около църквата, те са с размери по 8-10 квадрата, доста стари са. В района също има доста сериозна иманярска инвазия. Това, което не са могли и не са унищожили, е архитектурата, която е запазена и затова си поставихме за цел да започнем от този емблематичен за чипровчани манастир и църквата."
 
Проучването на останките на православния храм е финансирано от Министерството на културата. Подкрепено е от  Общината и Историческия музей в Чипровци. Работата на археолозите ще продължи до началото на ноември. 

Това е третият обект в района на Чипровци, който се проучва. През 60-70-те години на миналия век е проучвана католическата катедрала на историческия хълм в града. През 2009 - 2010 година разкопки са проведени в малка църква в местността Буковец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10