Кръст-енколпион на 1100 години откриха при археологически проучвания на античната крепост Алмус в Лом. Ръководителят на теренното проучване гл. ас. д-р Владислав Живков от Секцията по антична археология при Националния археологически институт с музей при БАН, съобщи за намерен бронзов нагръден кръст – енколпион, свързан с духовния живот на Лом през Средновековието.
"Към момента най-впечатляващата находка, свързана със съществуването на средновековното българско селище, е един кръст – енколпион. Кръстовете – енколпиони през Средновековието възникват още през късната античност през 5 век сл.Хр.Те са кухи и вътре се съдържали мощи на светци или парчета от светия кръст.
Находката е затворена, в горял пласт, тоест изгубена. Предстои реставрацията й в лаборатория като се надяваме, че тя още пази част от мощи. Ако бъдат открити такива, те ще бъдат предоставени на някоя от църквите в Лом за съхранение" - каза Владислав Живков.
Според специалиста находката е на около 1100 години и е от края на 9 и началото на 10 век сл.Хр. Това съвпада с периода на управление на цар Симеон Велики (893 - 927 година).
Сходни находки са откривани при разкопки край село Якимово, както и в тогавашната столица – Велики Преслав. Старата столица е и вероятното място, където са изработени двата кръста-енколпиони от Лом и Якимово. Проучванията тази година са финансирани от бюджета на музея в Лом, със съдействието на местната общинска управа.
Има и спечелен проект от Министерството на културата. В момента се приключва първият етап с местно финансиране. С финансирането от спечеления проект на Министерството на културата се очаква работата да продължат още един месец, а самите проучвания между месец и половина и два месеца, допълни Владислав Живков.
Античната крепост "Алмус" се намира в квартал "Калето". Представлява римски кастел с обща дължина на крепостната стена от около 200 м. и площ от 4 хектара.
Според исторически източници укреплението датира от началото на 2 век. Смята се, че е имало речно пристанище, обслужващо военния флот и търговските кораби.
От досегашните проучвания на кастела, започнали през 80-те години на миналия век, е известно, че античната крепост е загинала през втората половина или края на 6 век сл.Хр., но по време на Първата българска държава тя отново е заселена.
Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..
Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..
В козефермата в берковското село Ягодово подготвят традиционния Фестивал "Празник на село". Идеята на празника е да се популяризират продукти, които се произвеждат в региона от малки местни производители и ферми. За фестивала са предвидени фермерски пазар, селско кабаре, музика на живо и танци. Главната идея на събитието е да запознаем..
Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг" . В плановете за развитие на парка са заложени създаване на условия за осъществяване на производствени дейности с висока добавена стойност, икономическа ефективност и качествени условия за труд, които биха допринесли за подобряване на социалното и..
Нова чешма изградиха в село Киреево, община Макреш. Идеята е на Димо Пантев и Мирослав Петров. Още на първия ден след пускането на новата чешма първите туристи, се възползваха от новата придобивка. Това е била и основната цел, каза Светлана Недкова секретар на читалището в селото: "Нашето село е на кръстопът, през който минават много..
Децата в лятната школа в Ослен Криводол практикуваха едно от любимити си занимания днес - приготвянето на храна. Малките готвачи бяха разделени в 3 станции: на първа станция се приготвяше салата "Снежанка", на втора - дюнери с питки лавашки, а третата станция - сладък салам. Всички се отнасяха към задълженията си отговорно и приготвяха храната с..
Деветото издание на традиционния симпозиум по скулптура, организиран от Община Мездра приключи успешно, съобщават от местната управа. Тази година той беше посветен на 125-годишнината от рождението на големия български скулптор проф. Иван Фунев (1900-1983 г.), който е роден в мездренското село Горна Бешовица. Със свои проекти заявки за участие в..