Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все още ли има недостиг на квалифицирани кадри във Видин

Снимка: Радио ВИДИН Архив

Има ли във Видин квалифицирана работна ръка, която да отговаря на нуждите на инвеститори, които биха започнали бизнес в региона? Едва ли има видинчанин, който да не иска децата му да останат в родния си град, да има работни места, включително откриване на нови и инвеститори, които биха започнали някакъв бизнес. Според бизнес и експерти квалифицирани кадри няма, а в "Бюро по труда"- Видин има достатъчно регистрирани безработни. 

"В момента подавам документи за курс за маникюрист и педикюрист. Ще има първо интервю, защото има много кандидати, след това ще избира кой да бъде и кой не. Аз съм работила много неща, но нямам нещо определено, завършила съм селскостопански техникум. В този град просто нямаме много голям избор... Регистрирана съм, защото сме и двамата безработни със съпруга ми. Той е в момента болен с тумор в главата. Към "Социални помощи" се водим, ходим 10 дена по село да работим по улиците, та ни заплащат. Разчитам да ни намерят работа, обаче няма още програми. В града има работа, но няма превоз с какво да пътуваме. Нямам специалност...  Да, регистрирана съм. Участвам в курсове, записана съм и се надявам след края на курса да успея да си намеря подходяща за мен работа... Нямам специалност или висше, за мен това е един огромен плюс... Очаквам да ми съдействат за търсене на работа в град Видин. И най-вече като самотен родител всеки един човек трябва да има доходи. Средно специално образование имам - радио и телевизионна техника. Всяка една работа е добре дошла...", казаха безработни.

В дирекция "Бюро по труда" - Видин са регистрирани 220 души с висше образование. Безработните със специалност или квалификация са: продавач-консултант - 283-ма, работник строителство - 81, сервитьори - 77, технически сътрудници - 57, бармани - 54, готвачи - 50, касиери - 41, шивачи -16 и шофьори на тежкотоварен автомобил също 16 души. Търсят се и висшисти.

"Има такива наемани през годината специалисти. Но най-голям е броят на търсените с висше педагогическо образование. През последния месец има търсене на 42 лица с висше образование като от тях са 21 лица в сферата на образованието, 6 лица в сферата на здравеопазването, 12 лица в сферата на икономиката и правото и три лица в сферата на техническото образование. Най-търсените специалисти са инженерите при нас", каза Иван Иванов, директор на дирекция "Бюро по труда"- Видин.

В момента има свободни работни места за шофьори на тежкотоварни автомобили, които са предимно за фирмите, които строят магистралата, заварчици за работа в Естония, готвачи, помощник готвачи, общи работници, монтажници на климатични инсталации, шивачи, електромонтьори. Към момента се провеждат курсове за обучение по професии - оператор на компютър, еколог, работник в горското стопанство, строител за бояджийски работи, продавач - консултант, офис секретар, маникюрист. Общо 229 души ще бъдат включени в обученията. Най-търсени работници остават тези, които са обявени в момента, допълни Иван Иванов.

Тенденцията бизнесът да не може да намери квалифицирани кадри остава и продължава да се задълбочава, смята Красимир Кирилов - председател на Търговско-промишлена палата във Видин.

"Общо взето работната ръка, която се търси по принцип е разнообразна, защото има различни фирми в региона, но истината е, че от повече от 10-15-20 години повечето училища, които бяха профилирани и специализирани не са закрити, но са с променени профили. Сега почти всяко училище предлага икономисти, мениджъри, брокери и т.н. Пък такава работна ръка по принцип на пазара се търси много малко... Най- вероятно в момента в "Бюрото по труда" има обявени свободни работни места, но има и безработни. Някъде се прекъсва тази връзка между едното и другото. Всички са виновни, тук не мога да кажа, че е виновен конкретно един. Просто системата полека-лека започва да боксува. То отдавна се случи, но продължава. Няма я тази стратегия, която трябва да дойде и да каже "стоп, хайде да променим това колело да не се върти вече насам, а натам и да започнем да намираме решение на проблемите". Това трябва да започне от образованието според мен", каза Красимир Кирилов.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32