Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ставри Попов: Стопанинът на "дяволчетата"

Снимка: Радио Видин

В предишото издание на рубриката "Памет нашенска" ви запознахме с преиздадената книга на Ставри Попов, описваща самозащитата на Чипровци срещу сръбско-румънското нашествие от 1913 година. Разказахме ви за нея, но какво се знае за нейния автор Ставри Попов?

Той е роден в Чипровци на 22 май 1861 година в семейството на наследствени свещеници. Баща му бил поп Иван, а дядо му - поп Лило. И двамата са били хора с авторитет сред местните. Семейството му имало кафене в старата им къща, на днешната улица "Павлето" и там той като дете работи и помага на баща си. В това кафене през 1876 година отсядат войводите Панайот Хитов и Филип Тотю и лично 15-годишният Ставри им сервира. 

Ставри Попов построява на мястото на старата къща нова, в съвсем различен стил, която с двата си етажа се откроява от останалите постройки в селото, разказа за Радио ВИДИН директорът на Регионалния исторически музей в Монтана доц. д-р Ваня Иванова:

"Неговата къща, която е построена през същата 1914 година, когато довършва и книгата си, е една от малкото европейско изглеждащи къщи в днешния Чипровци, а тогава, когато е построена, е била и единствената. Неговата идея е била тя да функционира като търговско седалище, което да подпомага неговата търговия. Жалко е, че къщата на Ставри Попов към настоящия момент не се поддържа. Тя е на два етажа, разпределена е много удачно, като идеята е била съответно на първия етаж да са търговските площи, а на втория етаж, където е живяло и семейството, да бъдат устройвани приеми. Там е и търговската кантора, в която Ставри Попов е сключвал и сделките си. Той е имал магазин за килими и в София и може би това е била и единствената къща в Чипровци, която освен с вътрешно стълбище е разполагала и с вътрешна тоалетна..."

След Освобождението Попов участва активно в обществено-политическия живот на града, избран е за кмет през 1899 година, а след това за общински съветник и за член на църковното настоятелство, допълва Ваня Иванова:

"Той е син на свещеник - едно от малкото интелигентни семейства в Чипровци. Освен с търговия на килими, което му е осигурявало и препитание, основното му препитание било това, са запазени сведения, които го показват като читалищен настоятел, бил е и църковен настоятел. Завършил е за учител, но е бил такъв за много кратък период от време. Поддържал е доста оживени контакти и с други търговци и с представители на управляващия елит..."

Ако попитате по-възрастните хора в Чипровци, дали познават Ставри Попов, те ще ви кажат: "Да, това е човекът с гяволчетата". Куфарът с изработените от него малки фигурки, които се задвижвали с ръчка, го прославили далеч извън Чипровския регион, обясни още директорът на музея в Монтана:

"Има една много интересна снимка, която е позната на всички чипровчани. Ставри Попов е заснет със своите така наречени "дяволчета". Това са едни кукли на конци, които той си направил сам и вече като възрастен е показвал на децата срещу минимална сума или в повечето случаи е предпочитал по едно дърво, т.е. по една цепеница и така си осигурявал дърва за зимата... Като марионетки са и той ги разигравал. Моят баща също си спомня, че ги е виждал, за съжаление, след смъртта му са загубени..."

През 1883 година Старви Попов създава семейство с Петкана Николова. Нямат свои деца, но осиновяват момче и момиче - Павел и Йордана. 

Много може да се говори за този виден чипровчанин и за приноса му. Най-много заслуги има обаче за историята на града, защото през 30-те и 40-те години на 20 век той написва няколко книги, които и до днес запазват своето значение като основни исторически източници за този край. За съжаление, голяма част от неговото наследство - книги, лични вещи, писма, дори и куфарът с "дяволчетата" са изгубени завинаги след неговата смърт през 1951 година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10