Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови попълнения във Видинския театър

5
Снимка: Радио ВИДИН

Млади актьори попълниха трупата на Видинския драматичен театър. Десислава Цветкова и Ивайло Петков правят първите си професионални стъпки на театралната сцена. Кирил Кирилов пък се завръща в Храма на Мелпомена.

"Това са двама млади колеги, които са току-що завършили и ще направят при нас първите си стъпки на професионална сцена. Много съм щастлив, че тези млади хора успяхме да ги привлечем в нашия екип. Не по-малко щастлив съм, че успяхме да върнем в театъра Кирил Кирилов, който е един прекрасен актьор - мислещ, можещ и талантлив. Освен че е актьор, той е и режисьор. Поставял е на наша сцена пиеси и тези постановки имаха изключително добър както художествен, така и финансов резултат. Той беше част от от нашия екип преди години и беше доста безотговорно "изпуснат" да напусне театъра поради финансови причини", обясни изпълняващият длъжността директор на Общински драматичен театър "Владимир Трандафилов" Николай Янев.

Тримата актьори вече репетират в постановките на Видинския театър.

"Родена съм във Видин, живяла съм 10 години тук, след което заживях в София - цели 16 години, където и завърших НАТФИЗ. Реших да се върна в родния ми град, тъй като много го обичам. Виждам, че има промяна в града, виждам, че хората са жадни за култура и заради това реших тук да се развивам. Реших и да дам шанс на младите, да намеря следващата звезда, която ще тръгне по пътя на славата и така създадох моя актьорска школа за деца и тийнейджъри. Скоро предстои втори кастинг", разказа Десислава Цветкова.


"Изучавал съм актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ, след това и в Нов български университет, където се дипломирах успешно тази година. Не за пръв път ще кажа, че, за да се върне един млад човек във Видин, трябва или да е луд, или страшно много да обича града си. Здрав съм и остава втората възможност - много да обичам града си. Още като ученик, на 14-годишна възраст, започнах участието си в една младежка театрална студиа, започнаха да ме взимат в постановките на големите актьори. Първите актьори, на които съм ръкопляскал разплакан на крака, седят от двете ми страни в момента - Кирил и Николай Янев. Затова се чувствам много уютно тук - в този театър и в този любим за мен град", каза Ивайло Петков.


След 5-годишно прекъсване в трупата се завърна Кирил Кирилов, който бе част от екипа на Радио ВИДИН:

"Вероятно театралната публика във Видин ме познава. През 2014 година започна моята кариера в Драматичния театър във Видин, до 2018 година. Доста спектакли направихме, доста представления изиграхме. Завършил съм актьорско майсторство, режисура в драматичен театър и журналистика. По някакво много приятно стечение на обстоятелствата съм се занимавал и с трите професии. От този сезон можете да ме гледате в ролята на Езоп. Обновеният спектакъл вече е готов, очаква среща със своята публика."


"Благодарение на Десислава Цветкова, Ивайло Петков и завърналия се в театъра Кирил Кирилов ще можем да функционираме отново нормално", допълни Николай Янев:

"Лятото на тази година ние изпаднахме в една много неприятна и кадрова, и репертоарна ситуация, защото напуснаха двама колеги, преди това загубихме двама колеги, лека им пръст. През лятото напусна нашият водещ млад актьор Иван Рангелов, който замина за САЩ. Останахме двама души мъже актьори във Видинския театър, което тотално ни слагаше в ситуация нито да можем да започнем нещо, нито да можем да играем това, което имаме готово. Щастлив съм, че успях да привлека тези хора, които попълниха "дупките" в състава и в момента се занимаваме с това да възстановим готовите представления. Ивчо вече влезе в движение в "Торба с хитрости", това вече е готово. Второто нещо, което трябваше много бързо да възстановим, е пиесата "Езоп", която е по проект на Национален фонд "Култура" и ако не го изпълним, ще трябва да връщаме парите, но не това би било най-лошото, а петното, което ще се лепне, върху името на Видинския театър, върху името на Общината, защото тя е мажоритарен собственик на театъра, и въобще върху името на целия град."

След броени дни пиесата "Торба с хитрости" на Видинския театър, с Ивайло Петков в главната роля и под режисурата на Кирил Кирилов, тръгва на мини турне в населени места в региона. Предстои в репертоара на театъра да бъде възстановена и пиесата "Езоп". Тя ще бъде представена в Грамада, Кула, Ново село и Брегово. По проекта към Национален фонд "Култура" е закупен камион декоровоз и пътнически бус. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видин се преклони пред народните будители

С празнично шествие и поднасяна на венци Видин се преклони пред паметта на народните будители . Тържественото шествие започна в 10:45 часа от площад "Бдинци" и продължи до паметника на "Софроний Врачански". В него се включиха общински служители, учители, ученици и граждани. "Прекланяйки глава пред делото на нашите велики предци, нека бъдем..

публикувано на 01.11.25 в 12:10

Млад творец представя своя проект "Лицата на Чипровци"

Фотографска изложба "Лицата на Чипровци" ще бъде открита днес в Исторически музей Чипровци. Авторът на изложбата е младият творец Йоана Иванова Димитрова .  Изложбата е плод на няколкомесечен труд, казва Йоана :  " Срещнах се с 25 личности от Чипровци като те са от различни поколения и от различни професии. Това, което ги обединява е, че с..

публикувано на 01.11.25 в 10:00

Стартира коледната кампания на "Операция: Плюшено мече"

От днес стартира коледната кампания на сдружение "Операция: Плюшено мече" за сбъдване на мечтите на деца и младежи в неравностойно положение. Над 250 доброволци работят за кампанията в страната. Партньор за област Видин е фондация "Подкрепа за реализация". 690 деца от социални заведения и семейства в затруднения от областта са включени в кампанията,..

публикувано на 01.11.25 в 09:00

Почитаме днес Свети безсребърници Козма и Дамян

На първи юли и първи ноември православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян - в България се почита сред народа като Свети Врач. Много чудни изцеления преписват преданията на двамата братя лечители, разказва архимандрит Самуил: " Те били братя от Асирия, Мала Азия.   Техният баща бил езичник, той бил грък,..

публикувано на 01.11.25 в 08:05

Днес е Архангелова Задушница

Днес е Архангелова Задушница. Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите. Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден.  С вяра във възкресението на мъртвите и в безсмъртието на душата, в храмовете на Задушница се извършват заупокойни служби за починалите...

публикувано на 01.11.25 в 07:43

Видин ще отдаде почит към народните будители с шествие и поднасяне на венци

България отбелязва днес Деня на народните будители. Официален празник, посветен на книжовниците, просветителите и борците за национално самосъзнание, като Паисий Хилендарски, Васил Левски, Иван Вазов и много други.   Началото на празника е поставено още през 1909 г. в Пловдив, а през 1922 г. Народното събрание го обявява за официален ден на "всички..

публикувано на 01.11.25 в 07:30

Нападнаха фелдшер в криводолското село Краводер

Фелдшер на 66 години е нападнат и удрян от роднини на пациент при посещение на адрес в криводолското село Краводер. Медикът работи към филиала  на Центъра за спешна медицинска помощ в Криводол. По първоначална информация роднини на пациента, за който е подаден сигнал за стомашно неразположение, са нанесли удари по главата на фелдшера, защото той им е..

публикувано на 31.10.25 в 20:05