Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са най-честите онлайн измами и как да се предпазим

Снимка: архив

През октомври, който е обявен за месец на киберсигурността, Европейският потребителски център (ЕПЦ) в България обръща внимание върху най-честите онлайн измами, за които периодично получават въпроси от потребителите.

Една част от измамите са свързани с покупката на коли втора употреба, каза директорът на Центъра Соня Спасова:

"През годините сме имали оплаквания, свързани с трактори, селскостопанска техника, лодки, скъпи велосипеди, но най-често с автомобили втора употреба. И когато потребителите си харесат една такава кола, в най-честия случай, платят я и то на висока стойност, впоследствие тази кола не пристига при тях."

Соня Спасова съветва при подобни случаи на покупка за по-голяма стойност да се направи проверка на продавача и ако става въпрос за кола или друг вид превозно средство, да направим всичко възможно да изпратим доверен човек в съответната държава да я провери на място.

Това може да струва пари, но пък може да спести много нерви впоследствие.

Други от най-често получаваните сигнали са свързани с покупка на един продукт и получаване на съвсем друг. 

"През годините и в последно време получаваме по отношение на поръчани дрехи, обувки, електрически тротинетки, когато потребителят плаща и впоследствие да кажем получава една малка вещ, например очила или пръстенче и на тях обикновено има етикет, на който пише едно евро или един долар и така всъщност се установява, че има злоупотреба с неговите пари и съответно очаквания", каза още Соня Спасова.

Гражданите могат да подават сигнали в ЕПЦ, когато става въпрос за проблеми с реално съществуващ търговец в Европейския съюз, Исландия и Обединеното кралство. Когато става дума за измама, трябва да подадат сигнал в полицията, каза директорът на Центъра:

"Когато ние проверим и установим, че не съществува такъв търговец или този търговец по някакъв начин е неоткриваем, тогава ние ще ги насочим към полицията, просто защото ние можем да водим преговори с реално съществуващи търговци."

Винаги, когато се прави поръчка онлайн, е добре да се провери търговецът, т.е. продавачът - каква е неговата репутация, какви са оставените отзиви от други клиенти. Според законодателството на ЕС всички онлайн търговци трябва да обявят данни за контакт и така по-лесно потребителите да могат да се свържат с тях. 

От Европейския потребителски център съветват още да не се предоставят на продавача лични данни, извън необходимите за поръчката - име, адрес и телефон. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50