Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуваме с машини на втория тур?

Снимка: Радио ВИДИН

На петчасово заседание Върховният административен съд отмени решението на ЦИК за забрана на машинния вот, взето в навечерието на местните избори. Така на втория тур в неделя хората ще могат да упражнят правото си на глас и на машина. 
До гласуването само с хартиени бюлетини се стигна, след като депутати разпространиха информация на ДАНС, че зам.-министър на електронното управление нерегламентирано е заснел и прехвърлил на флаш памет процеса по генерирането на код, с който се подписва софтуерът на машините. 
В мотивите си върховните съдии записаха, че решението на избирателната комисия в частта за балотажа е незаконосъобразно. Гласуването на първия тур обаче няма да бъде касирано. 
“За да има машинно гласуване на втория тур, трябва да бъде завършена процедурата по сертифициране намашините за гласуване и софтуера. Чакаме министъра на електронното управление.”, заяви пред БНР председателят на ЦИК Камелия Нейкова.
Същевременно мистърът на електронното управление Александър Йоловски обяви, че започва работа по удостоверяване на машините за втория тур на местните избори.
Екипите по сертифициране ще работят извънредно и ще повторят вече извършени процедури по удостоверяване, които бяха подписани преди първия тур от зам.-министъра Михаил Стойнов.
В края на новата процедура, за да се избегнат всякакви рискове от повторна отмяна на машинния вот, подписа си ще положи министър Йоловски, като всяка стъпка от новата процедура ще бъде документирана.
Готова ли е Общинската избирателна комисия във Видин за машинно гласуване? Това попитахме председателя ѝ Даниел Цветанов:

"ОИК - Видин има пълна готовност за машинно гласуване. Ние бяхме готови и предишният път. Машините дойдоха до Видин, но ги върнахме. Ролките за машините бяха готови, но се наложи да не ги раздаваме и ги прибрахме обратно в помещението за съхраняване... Имаме готовност когато пристигнат машините да бъдат доставени до секции. Ще бъдат доставени и ролките с хартията защото те са със статут на бюлетини... Не очаквам забавяне при обработка на резултатите. Малко повече ще се бави протокола, но няма да има драстично забавяне... Напълно сме готови с оглед решението, което се вземе да обезпечим машинното гласуване...".

Министерството на електронното управление ще поиска днес от Централната избирателна комисия разрешение за пълна публичност и прозрачност на всички стъпки от процеса по удостоверяване. Министърът на електронното управление покани представители на ДАНС, на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани за участие в изборите, на неправителствените организации, регистрирани наблюдатели на съответния вид избор, както и на БАН да наблюдават всяка стъпка от процеса. Те ще получат достъп до цялата информация по реда, определен от ЦИК.

Какво мислят видинчани относно машинното гласуване попитахме в анкета:

"Ние сме си свикнали на хартия. така ни е по-лесно... Аз съм за машините. това което се случи може би розколеба малко хората. По-добре е с машини... За машинното гласуване съм. Там няма манипулации... Не вярвам да затрудни хората. Ще им се обясни... Аз съм против машинното гласуване. Холандците защо се отказаха? Да вземем пример от тях. Хартията е по надеждна. С машините вота се манипулира..."

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 29 юли 2025 година

Сцената за фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик е готова и очаква зрителите за началото на 10-ото издание на музикалното събитие на 1 август. Янислав Енчев, който отговаря за техническата част на фестивала, обясни за Радио ВИДИН, че сцената е една от най-големите в България. Музикалната магия започва на 1 август, от 20:00 часа, в подножието..

публикувано на 29.07.25 в 18:05

Две села на воден режим в Монтанско

Две села в община Чипровци от днес са на воден режим. В Горна Лука и Митровци ще се подава вода през ден. Заради сушата към момента в четири села в област Монтана е нарушено водоподаването. Вода към селата Горна Лука и Митровци се подава от един източник. След проведена среща с жителите им е решено от днес да се мине на режим, каза кметът на община..

публикувано на 29.07.25 в 18:04

Пътната агенция отговори за забавения ремонт между Дреновец и Костичовци

Високите температури са забавили ремонта на участък от пътя  Дреновец – Воднянци – Костичовци , съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" след сигнал от Радио ВИДИН . Слушател алармира преди дни за лошото състояние на пътната настилка и спрените дейности по обновяването на трасето. Ремонтните дейности по шосето са възобновени, като се предвижда те..

публикувано на 29.07.25 в 15:36

Фолклорна група от Зли дол завоюва медали на международен фестивал

Смесената фолклорна група „Искър“ към Народно читалище „Искър 2004“ от село Зли дол, едно от най-малките села в община Мездра, постигна впечатляващ успех на Международния фолклорен фестивал „Folk Nuance“ в Несебър. Под ръководството на художествения ръководител Кръстьо Стефанов, талантливите изпълнители се представиха на сцената на древния..

публикувано на 29.07.25 в 15:26
Снимката е илюстративна

Движението край Гъмзово е възстановено

Възстановено е движението по пътя  Видин - Брегово в района на с. Гъмзово , съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).  Трафикът край селото беше ограничен в едната лента заради катастрофа. 

публикувано на 29.07.25 в 11:46
РЗИ-Враца

10 са случаите на сифилис от началото на 2025 г. във Враца

Нов случай на сифилис е регистриран във Враца, съобщиха в седмичния си бюлетин от Регионалната здравна инспекция. От началото на годината това е 10-ия случай на заразен с венерическото заболяване. Здравните власти напомнят, че през цялата изминала 2024-а е имало общо 16 болни. Сифилисът е инфекциозно заболяване, предавано основно по полов път...

публикувано на 29.07.25 в 11:30

Санирането на жилища остава безплатно

Санирането на жилища остава безплатно за гражданите от домакинствата, това става ясно от прессъобщение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството . До края на годината предстои да стартира втори етап на Националната програма за енергийна ефективност, по която от бюджета до 2029 г. ще бъдат отпуснати 2,5 млрд. лв., информира..

публикувано на 29.07.25 в 11:11