Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователна игра за изменението на климата ще се проведе във Видин

| Интервю
Снимка: фейсбук



Работилница под формата на образователна игра, наречена "Климатична фреска" се организира тази събота, 11 ноември, във Видин. Това е настолна игра с 42 карти, всяка от които представлява фактор за изменението на климата. Благодарение на нея участниците преминават през увлекателен процес, който им помага да открият връзката между причините и последствията, свързани с изменението на климата и да потърсят възможни решения за излизане от кризата.

Само за четири години играта "Климатична фреска" е преведена на около 35 езика и вече се провежда от доброволци в повече от 50 държави. От няколко месеца настолната образователна игра вече е и в България по идея на Тома Заимов и благодарение на дружеството Wind of Change. Целта е научното познание да бъде поднесено на повече хора по интересен и занимателен начин.

Продължителността на играта е три часа, като основната цел на "Климатичната фреска" е да се обучат 2 млн. души в целия свят, което през април тази година е станало факт, като за България определената бройка е 10 хил. души. Само с проекта, с който идват и при нас във Видин, са заложени 51 събития из цялата страна, а участниците до които трябва да достигнат са 1400.

"Климатична фреска" се провежда от 2018 година. Организаторите си поставят още една цел - да подготвят 1 милион обучителя, чиято задача е да намерят участниците за играта, това каза за Радио Видин Вихрен Митев, посланик на климатичния пакт към Европейската комисия и основател на фондацията ManEco:

"Играта се състои от четири основни части, като във всяка от частите участниците имат различна възможност да проявят своите знания по темата за климатичните промени. В първата част се играе игра с карти, които обясняват връзката между човешките дейности и промените в различни сфери на природата и след това всички последици за човечеството, като цяло, които са финалният резултат от човешката дейност. Това са: климатични бежанци, проблеми със здравето, наводнения, спад на земеделски добиви. Във втората част на уоркшопа се прави презентация, която обяснява в дълбочина вече това, което участниците са разбрали. Когато се играе играта с карти, към всяка група от 7-8 човека има фасилитатор. Неговата роля не е да обясни или да предаде лекция и да издаде урок на участниците, а по-скоро да ги води спрямо картите и информацията, която е заложена в тях."

Участниците имат интерес към настолната игра, посочи Вихрен Митев:

"Тук сме изцяло благодарни на създателите на играта, защото той е помислен във всеки един от неговите аспекти. Може да отговори на нуждите на абсолютно всеки участник. Не сме имали случай, в който участник да си тръгне разочарован, дори да са били започвали да играят играта предубедени и скептични, само след първите няколко уточнения и условия, през които се редят картите, те се раздават на пет пъти, всеки път се сменят условията на игра и веднага интересът на участниците е прикован към играта и три часа минават неусетно, няма нужда от почивка."

"Климатичната фреска" идва във Видин със съдействието на платформата за събития "Sтетика" и е подходящо за млади и възрастни, с вход свободен. Записванията стават на този линк. Датата е 11 ноември, мястото - Конферентната зала на Областна администрация - Видин. Началото на играта е в 10:30 часа и продължава до 13:30 ч.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18