Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образователна игра за изменението на климата ще се проведе във Видин

| Интервю
Снимка: фейсбук



Работилница под формата на образователна игра, наречена "Климатична фреска" се организира тази събота, 11 ноември, във Видин. Това е настолна игра с 42 карти, всяка от които представлява фактор за изменението на климата. Благодарение на нея участниците преминават през увлекателен процес, който им помага да открият връзката между причините и последствията, свързани с изменението на климата и да потърсят възможни решения за излизане от кризата.

Само за четири години играта "Климатична фреска" е преведена на около 35 езика и вече се провежда от доброволци в повече от 50 държави. От няколко месеца настолната образователна игра вече е и в България по идея на Тома Заимов и благодарение на дружеството Wind of Change. Целта е научното познание да бъде поднесено на повече хора по интересен и занимателен начин.

Продължителността на играта е три часа, като основната цел на "Климатичната фреска" е да се обучат 2 млн. души в целия свят, което през април тази година е станало факт, като за България определената бройка е 10 хил. души. Само с проекта, с който идват и при нас във Видин, са заложени 51 събития из цялата страна, а участниците до които трябва да достигнат са 1400.

"Климатична фреска" се провежда от 2018 година. Организаторите си поставят още една цел - да подготвят 1 милион обучителя, чиято задача е да намерят участниците за играта, това каза за Радио Видин Вихрен Митев, посланик на климатичния пакт към Европейската комисия и основател на фондацията ManEco:

"Играта се състои от четири основни части, като във всяка от частите участниците имат различна възможност да проявят своите знания по темата за климатичните промени. В първата част се играе игра с карти, които обясняват връзката между човешките дейности и промените в различни сфери на природата и след това всички последици за човечеството, като цяло, които са финалният резултат от човешката дейност. Това са: климатични бежанци, проблеми със здравето, наводнения, спад на земеделски добиви. Във втората част на уоркшопа се прави презентация, която обяснява в дълбочина вече това, което участниците са разбрали. Когато се играе играта с карти, към всяка група от 7-8 човека има фасилитатор. Неговата роля не е да обясни или да предаде лекция и да издаде урок на участниците, а по-скоро да ги води спрямо картите и информацията, която е заложена в тях."

Участниците имат интерес към настолната игра, посочи Вихрен Митев:

"Тук сме изцяло благодарни на създателите на играта, защото той е помислен във всеки един от неговите аспекти. Може да отговори на нуждите на абсолютно всеки участник. Не сме имали случай, в който участник да си тръгне разочарован, дори да са били започвали да играят играта предубедени и скептични, само след първите няколко уточнения и условия, през които се редят картите, те се раздават на пет пъти, всеки път се сменят условията на игра и веднага интересът на участниците е прикован към играта и три часа минават неусетно, няма нужда от почивка."

"Климатичната фреска" идва във Видин със съдействието на платформата за събития "Sтетика" и е подходящо за млади и възрастни, с вход свободен. Записванията стават на този линк. Датата е 11 ноември, мястото - Конферентната зала на Областна администрация - Видин. Началото на играта е в 10:30 часа и продължава до 13:30 ч.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова книга за село Ракитница

Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов ,  който дълго време е бил кмет на село..

публикувано на 22.04.25 в 16:00

Обходен път решава проблема с трафика в Оряхово

Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..

публикувано на 22.04.25 в 15:51

Фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" ще се проведе в Бяла Слатина

Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле"  организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" .  В 23- ото издание на конкурса участниците са  59  от различни краища на България, каза  Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището:   "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..

публикувано на 22.04.25 в 15:10

Видинската студентка с престижна стипендия

Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен  получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения.  Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..

публикувано на 22.04.25 в 13:20

Ученичка от Враца с отличие в Национален литературен конкурс

13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев".  Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15