Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът за аварийно укрепване на крепостта "Баба Вида" чака одобрение

Снимка: Светослав Цветанов

От днес средновековната крепост "Баба Вида" във Видин отново е отворена за посещения. Достъпът се възстановява със заповед на временно изпълняващия длъжността кмет на общината с алтернативен маршрут за посетителите. Преди дни посещенията в обекта бяха забранени заради опасност от срутвания.

"Баба Вида" е недвижима архитектурно-културна ценност с национално значение и единствената крепост, запазена в своята цялост в автентичен вид. 

Видинският художник Веселин Маринов Нацин, който е рисувал безброй платна с емблемата на града, изрази болката и възмущението си от затварянето на "Баба Вида", "лицето на Видин", както той се изрази:

"Всеки видинлия ще ви каже, това е лицето на Видин. Стана ми много болно, че с лека ръка сложихме преграда: "Забранено влизането". Тя, горката, няма да се срути, след като хилядолетия не се е срутила... Но може да се намери начин за възстановяването на падащите елементи и не всичко да се срути. Това е най-запазената автентична крепост в България, видял съм различни бутафории... Едва ли има видинлия, който безобидно ще приеме едно такова затваряне, сигурен съм, че може да се реконструира и да не се ограничава достъпът на туристи."

Толкова ли е сериозен проблемът, за да се затвори изцяло средновековният замък, попитахме директора на Регионалния исторически музей във Видин, Христина Кирилова:

"За съжаление, проблемите в "Баба Вида" са от години наред... Поредната докладна е от Калин Виденов, уредник на крепостта "Баба Вида". При обход във вътрешния двор е забелязал как има падане на хоросан, което и преди сме го забелязвали, но вече опасността е по-голяма, защото точно над прага на свода на вътрешния двор има един огромен камък, който се вижда как е отцепен, т.е. липсва вече хоросанът, който го държи и това става изключително опасно, защото тук минава основният поток на посетителите. От входната кула са паднали керемиди... Грижата ни е да опазим нашето културно наследство. Уведомих кмета, областния управител, писах до Инспектората за опазване на културното наследство..."



В края на август и началото на септември имаше две срутвания от западния бастион на крепостта. Община Видин обяви обществена поръчка за проектно решение. Проектът е за аварийно укрепване на бастиона, където е констатирано срутването и е изготвен за 7 дни от фирмата на видинския архитект Галя Антова, която обясни: 

"Проектът предвижда тази каменна зидария, която е паднала..., тези камъни да се съберат и да се върнат на мястото си, където са били... Проектът включва архитектурно заснемане с дрон от всички страни на кулата и сме изследвали в дълбочина разрушенията до 70 см в дълбочина. Имаме конструктивно решение - ще се наложи да се положи армировка поради голяма дълбочина на разрушенията и със специални разтвори за каменна зидария ще се извърши зазиждането и импрегнирането. Предвиждаме да се фугира и цялата кула, тъй като се е измил изцяло разтворът на някои места и може да последват такива разрушавания... От горната страна на бастиона, покривът, в момента има земен насип, който е затревен. Преди време, 1956 година, е направена една глинена замазка. Тогава не са имали други начини да хидроизолират, и сега вода прониква през помещенията под покрива... Предвиждаме да се премахне земята, да се проучи от археолозите, да се огледа какво е състоянието, да се заздрави и да се изпълни нова изолация, като за покрив да се положат хидроизолационни слоеве, геотекстил и вече да се върне земният насип, и да се извърши затревяването. Същото в каменната зидария, ще се направи в тухлените надзиди. И ще трябва да се префугират..."

В момента проектът е внесен в Министерство на културата и оттам е необходимо да се съгласува. Може да бъдат наложени промени в проекта и да бъдат дадени други предложения. 

Ако ведомството излезе с положително становище, ще се издаде разрешение за строеж, след доклад от надзорна фирма. Следващата стъпка е да се възложи обществена поръчка за изпълнение в зависимост от оценката на строителните дейности, добави архитект Антова. 

Повече по темата - в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00