Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полярните сияния - как възникват и могат ли да се прогнозират?

2
Снимка: Красимир Кисимов Фейсбук групата Meteo Balkans

Полярно сияние озари небето у нас преди дни. Изключително рядкото и красиво явление беше наблюдавано от различни краища на страната. Причината за оцветения в червено небосклон е силна магнитна буря, обясни за Радио Видин Пенчо Маркишки, физик от Института по астрономия при Българската академия на науките:

"Това се получава, когато имаме изхвърляне от Слънцето на тъй наречената "коронарна маса" - това е йонизирано вещество, разбирайте плазма, което пропътува разстоянието от Слънцето до Земята за няколко дни време. След това влиза във взаимодействие със земната магнитосфера, която всъщност е магнитно поле, един вид щит, който ни пази от външните въздействия... И когато тези заредени частици, влязат в съприкосновение със земната магнитосфера, те се ускоряват в някаква посока, съсредоточават се около полюсите... и правят това светене, което всъщност са полярните сияния... Някой път се случва обаче, едно изригване да е по интензивно, с повече изхвърлена коронарна маса и посоката на изригването е точно към Земята ... Може този поток да удари пряко и тогава вече интензитета на тези магнитни бури е много по-голям, като полярните сияния могат да се видят от по-ниски географски ширини. Такъв случай имахме преди дни... Самото явление е рядко за България. Мисля, че 2002 г. или 2005 г. забравих точно, от България пак се наблюдаваше полярно сияние, пак беше червено, то всъщност на такова голямо разстояние от полюса, не можем да видим друго полярно сияние, освен червено на цвят..."

Пенчо Маркишки допълни, че освен красиви подобни явления носят и определени опасности свързани с аварии в електричеството и смущения с радиовръзките, които биха могли да причинят:

"Опасни са. То даже е сигурно това твърдение- че ще ни удари силна буря. Въпросът не е дали, а кога. Тъй като в историята има много случаи, когато имаме поражения. Примерно, когато са се използвали телеграфи. Имаме случаи когато се индуцира напрежение в проводниците, в телеграфните линии, съответно те излизат от строя. Като такива случаи са ставали, както в Америка, така и в Европа.. Също през 1989 г. в Квебек, 6 млн. души остават без ток, съответно без отопление и осветление, пак заради силна магнитна буря, която изкарва от строя електропреносната мрежа ... Друго, което може да се случи е смущения в радиовръзките, това е много често наблюдавано явление. Нещо също неприятно, могат да бъдат повредени сателити в орбита ... Ние в нашето време разчитаме много на комуникации, буквално за всичко. И ако стане някоя подобна авария - да излязат примерно всички телефони или интернет за няколко дни, представяте ли си какъв срив ще бъде във всяка една сфера на нашия живот... Тази буря приключи, но прогнозирането не е много точно. Даже прогнозирането беше грешно определено. Има опити за такива предвиждания, даже ако влезете в сайта на Националния институт по геофизика, там също има 6 часова прогноза напред, тя е по-приемлива ... Пикът на слънчевата активност е догодина, така че има вероятност от подобни събития, видими не само от България, разбира се това е било наблюдавано в цяла Европа ... Относно влиянието на подобни бури върху здравето на хората - там нещата опират вече не само до медицина, а и до малко проучени процеси, как точно магнитното поле влияе върху хората, така че не може да се твърди подобно нещо, но определено много хора изпитва дискомфорт при такива явления." 

Пенчо Маркишки обясни, че препоръките при подобни магнитни бури са хората да стоят в затворени помещения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00