Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на село Градец ще почетат Свети Мина

Снимка: Радио ВИДИН

На курбан за здраве жителите на видинското село Градец ще се съберат при параклиса "Св.Мина", който се намира по пътя за селото. Той е изграден преди 10 години, а причината са множество пътнотранспортни произшествия на отсечката, каза кметът Илия Томов.

"Свети Мина честваме от 2013 година, когато направихме параклиса. Кметство Градец построи параклиса с дарение от родителите на злополучно загиналите млади хора в катастрофи. Тогава се дава и курбанът от семейство Константин и Мариана Георгиеви, те са и най-големите дарители. Обикновено честваме празника на 11 ноември, тогава е Св. Мина, който е закрилник на семействата, на жените и на войните. В 11:30 ще бъде курбанът, ще има и молитва за здраве.  Баба Ванга е казала, че отсреща е имало женски манастир "Св. Мина" и по времето на турско робство са го счупили, за да направят път и трябва да направим параклис, за да спрат жертвите. Откакто направихме параклиса е имало 4 катастрофи и нито една жертва."

Организиран транспорт за всички желаещи ще тръгне от центъра на село Градец в 11:00 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 28 август 2025 година

Първите шест електрически  автобусa  пристигнаха в Монтана, съобщават от общинската управа.  Te са предназначени за градския транспорт и са една от мерките по проект „Мобилност и зелен транспорт в общините Враца и Монтана", изпълняван по Националния план за възстановяване и устойчивост. Стабилизиране на подкрепата за присъединяване към еврозоната..

публикувано на 28.08.25 в 18:10

Започва ремонт на 2 км от пътя Лом – Козлодуй

От 29 август започва ремонт на 2 км от пътя Лом – Козлодуй в района на с. Горни Цибър, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Движението ще се осъществява двупосочно в една лента, като ще се пропускат автомобили до 12 тона, автобуси и превозни средства със специален режим.  Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол -..

публикувано на 28.08.25 в 15:45

Над 2000 участници се включват в шестото издание на „Синия Дунав“ във Видин

За шеста поредна година Видин посреща самодейци от всички краища на България и гости от чужбина за участие в Международния фолклорен фестивал "Синия Дунав“. Той ще се проведе на 5, 6 и 7 септември на сцената на Художествената галерия "Никола Петров" в Крайдунавския парк на града. Програмата ще е разнообразна, каза Борислава Борисова, заместник-кмет..

публикувано на 28.08.25 в 15:15

Първите електрически автобуси вече са в Монтана

Първите шест електрически автобусa пристигнаха в Монтана, съобщават от общинската управа. Te са предназначени за градския транспорт и са една от мерките по проект „Мобилност и зелен транспорт в общините Враца и Монтана", изпълняван по Националния план за възстановяване и устойчивост. Електробуси ще превозват пътниците в Монтана „Целта е да..

публикувано на 28.08.25 в 14:34

Съветниците в Лом ще разгледат бюджета и списъка на средищните училища

Общинският съвет в Лом ще заседава в последния работен ден на август Сред точките в дневния ред е докладната записка на кмета Цветан Петров за текущото изпълнение на бюджета на Общината за първото шестмесечие на 2025 г. по приходната и разходната му част.  Парламентаристите ще разгледат и предложение за приемане на списък на средищните училища в..

публикувано на 28.08.25 в 13:00

Общинският съвет във Враца одобри търг за продажба на стари печки

Общинските съветници във Враца одобриха на последното си заседание провеждането на процедура за продажба на метални отпадъци чрез публичен търг с явно наддаване. Това са около 3 500 стари уреди за отопление, които са събрани след изпълнение на първите етапи от проекта „Зелена Враца – мисията възможна".  Приблизително 80 процента от старите печки са във..

публикувано на 28.08.25 в 12:00

Жител на Берковица е задържан заради заплахи за убийство

46-годишен мъж от Берковица е задържан в Районното управление на полицията в Монтана, след като отправил закани с убийство към 45-годишна жена от града, с която живее на семейни начала. Случаят е докладван на дежурен прокурор при Районна прокуратура – Монтана. По него е образувано досъдебно производство

публикувано на 28.08.25 в 10:45