Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна подготовката за отбелязването на 175 години от въстанието в Северозападна България

В организацията се включват родолюбци, които искат да се даде повече гласност за събитията от 1850 година

| обновено на 20.11.23 в 14:02
Снимка: Иванка Петрова

Група ентусиасти от Северозапада се събират, за да организират отбелязването на 175 години от въстанието срещу османската власт в Северозападна България, известно като Видинското въстание или още - Белоградчишкото въстание.

Първата среща вече се е провела, като предстои втора на 20 ноември в читалището в монтанското село Василовци. На нея са поканени да присъстват директори на училища, учители по история, представители на читалища. Предвижда се те да разпространяват информацията за въстанието от 1850 година във вид на презентации, материали, изложби и филми. 

Как възниква инициативата разказва Иван Божинов от село Дондуково: 

"Решихме да възобновим спомена за въстанието, малко се говори за него, да направим по-сериозно честване. Предвиждаме да обиколим училищата.. .На 20 ноември се събираме в читалището в село Василовци от 14:00 часа. Каним учителите по история всеки да си каже мнението и да започнем по-сериозно работа... Кои сме ние -  Бисерка Ангелова от Динково, Йорданка Велева от Василовци и Маша Викторова от Расово, и аз..."

Въстанието е най-масовото и организирано въстание, което се организира не от най-богатите българи, а от официалната българска власт, от кнезовете, които са избрани от османците. 



Маша Викторова е преподавател по история. Според нея в съвременните учебници за въстанието не се пише и учениците не знаят нищо за него: 

"Това е един от сериозните ми доводи да смятам, че въстанието е подценено и представено много малко в историческата памет и в учебниците като цяло... Честването е начална стъпка към възстановяването на паметта, да сме отговорни към миналото... Това въстание има високо място в нашата история... Достигнахме до идеята да запознаем обществеността чрез читалищната дейност и да достигнем до учениците чрез презентация и изложба на оръжия... Срещата ни на 20 ноември има за цел да направим график за посещенията в училищата и да представим въстанието до месец април 2024 година. Защо искаме честването да е масово? Да се знае какво са направили тези хора за българите... Искаме то да присъства на всички тържествени възпоменания, посветени на загиналите за свободата на България... Имаме идея да засадим 175 дръвчета или 175 рози."

Организаторите разчитат на собствените си сили, ще поискат помощ от регионалните управления на образованието в областните градове, за да бъдат организирани ученически конкурси за популяризиране на въстанието. 

Повече може да чуете в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18