Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на четенето: Как видинчани избират какво да четат

Снимка: РАДИО ВИДИН


През днешния ден в страната за пръв път се отбелязва Денят на четенетоИнициативата насочва вниманието към значението на четенето за развитието на грамотността, трупането на знания и усвояването на умения.

"Книгата, която трябва да прочетеш не е тази, която мисли вместо теб, а тази, която те учи да мислиш", ни завещава Харпър Ли, авторката на "Да убиеш присмехулник".

Как видинчани избират на кое четиво да се спрат и закупиха ли книга в Деня на четенето, това проверихме в анкета: 

"Такива станаха времената с тези телефони, това е бич, а второ - и работа, хората са постоянно заети, намират си други занимания, така че може би сега не се чете толкова. Аз съм от това поколение обаче, което четеше много... Хубаво е да се чете, има огромен достъп до хубави романи, до нови издателства, де факто изборът е голям, за разлика отпреди... Много книги се появиха на пазара, постоянно се появяват нови, аз лично ходя на книжарницата и търся авторите, които са ми интересни, докато гледам съдържанието на книгата, рецензията, за да разбера дали да я взема. Питам и приятелите за някоя интересна книга, която са прочели... Аз обичам Стефан Цанев, препрочитам го редовно, Хайтов... Напоследък не чета много, признавам си, преди го правех доста редовно, интересувах се от всичко ново... Чета, да. Книгите си ги избирам по автор. Може би от възрастта, но напоследък се спирам повече на философските книги."

"Днешният читател е утрешният лидер", според думите на Маргарет Фулър.

Днешният ден е удачен момент да се ограмотим, да протегнем ръце към някога книга, била тя нова или старо любимо четиво, но книгите сами по себе си заслужават специално отношение във всеки един ден.

Защото "съвършенството е достигнато, не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне".

На официална пресконференция по случай първия Ден на четенето в България организаторите обявиха създаването на "Национален пакт за четенето", с който призовават гражданите, синдикатите, националната и местната власт да работят заедно в името на четенето. Мисията на обединението е четенето да бъде осъзнато като основен приоритет, от който зависи развитието на индивидите, здравето и социалното благополучие. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17