Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония.
Данните за живота му преди неговата дейност в България са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: "Пространното житие на Климент Охридски" от Теофилакт Охридски (1084-1107) и в "Краткото житие на Климент Охридски" или т. нар. "Охридска легенда" от друг охридски архиепископ и също грък — Димитрий Хоматиан (1216-1234). Хоматиан пише, че първите гръцки преводи Климент е направил на "тукашния български диалект". Теофилакт е този, който го нарича "пръв епископ, който проповядвал на български език" и "най-учен мъж", а Димитрий Хоматиан пише за Климент: "Пръв той заедно с божествения Наум, Ангеларий и Горазд усърдно изучил Свещеното писание, преведено с божествено съдействие на тукашния български диалект от Кирил, истински богомъдър и равноапостолен отец, и отначало още бил заедно с Методий, известния учител на благочестие и православна вяра на мизийския народ.
Предполага се, че Климент е участвал на млади години още в хазарската и аланската мисии на Кирил и Методий през 859-861 г. Безспорно Климент участва и в мисията на Кирил и Методий във Великоморавия като техен ученик. В някои по-късни славянски жития се казва, че презвитер Климент е бил ръкоположен заедно с Наум в свещенически сан от папата в Рим в 868 г., преди смъртта на св. Кирил.
След смъртта на Кирил в Рим през 869 година той се връща с Методий в Панония и Великоморавия, а след като Методий почива (пролетта на 885 г.), Климент, заедно с избрания от Методий за негов наследник Горазд, оглавяват продължаващите спорове с германския клир и новия моравски княз във Великоморавия. Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. В "Краткото житие" се казва, че той "измислил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил". Затова обикновено се смята, че той въвежда и кирилицата, макар че е по-вероятно тя да се развива постепенно под силно византийско влияние в Преславската книжовна школа в началото на 10 век.
Изображения на св. Климент се срещат от началото на XIV век на икони и стенописи (Охрид, ц. Св. Климент). Йеромонахът Атанасий от манастира Св. Йоан Кръстител на о. Парос превежда на новогръцки "Пространното житие", написано от Теофилакт, и го издава през 1784 и 1805 г. След това то се печата в нови издания. Съществуват много народни легенди за Климент Охридски и многобройни научни публикации.
На 25 ноември Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва и своя патронен празник с академично тържество. Най-старото висше учебно заведение празнува 134 години.
14-годишно момче от село Стубел пострада при пътен инцидент в град Монтана. Произшествието е станало на 8 май около 14:30 ч. на бул. „Александър Стамболийски“, срещу изхода на бензиностанция. Детето внезапно изскочило на пътното платно и било блъснато от лек автомобил „Мицубиши Колт“, управляван от 68-годишен мъж от Берковица. Момчето е настанено..
16-годишна пешеходка е блъсната от лек автомобил на пешеходна пътека на ул. „Антон Страшимиров“ във Видин на 8 май вечерта . Зад волана на колата е бил 18-годишен шофьор - правоспособен водач с 5 месеца стаж. Момичето е настанено в болница с фрактури, без опасност за живота. Пробите на шофьора за алкохол и наркотици са отрицателни. По случая е..
Днес от 10:30 часа Дирекция "Бюро по труда" Берковица организира Обща трудова борса. Поканени са всички заинтересовани работодатели, социални партньори и търсещи работа лица за участие, обясни за Радио Видин Лина Маринова, директор на Дирекция БТ Берковица. Госит на събитието ще бъдат кметът Радослав Найденов и директорът на Дирекция "Социално..
Днес православната църква чества летния Никулден. Празникът е възпоменание за пренасянето на мощите на св. Николай Чудотворец в италианския град Бари. Там се пазят и до сега и събират поклоници от целия християнски свят. Св. Николай живял през четвърти век и бил епископ на град Мира в Мала Азия. Векове по-късно градът бил завладян от турците..
В Мизия откриха строително-ремонтните дейности за благоустрояване на централната пешеходна зона, централния парк и площад „Свобода". Първата копка бе направена от кмета на общината Валя Берчева в присъствието на представители на фирмата изпълнител, проектанти, общински съветници и граждани. В инвестиционната програма за общините в Закона за..
Трябва да има строг регламент за използването на електрически тротинетки. Проблемът трябва да се реши от Народното събрание, заяви вътрешният министър Димитър Митов при посещението си в Монтана. Използването на електрически тротинетки се превръща във все по-голям проблем. Непрекъснато стават инциденти с деца, каза министърът на вътрешните работи..
Видин посреща мощите на свети Николай Мирликийски Чудотворец . Светинята е дарение от град Катания, Италия и ще остане за постоянно във видинския митрополитски храм "Свети Николай". Правителството прие програма за упражняване правата върху държавни имоти на днешното си пленарно заседание. „Неизползваеми активи, които генерират разход, но към..