Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истинското детство е без технологии

| Интервю
11
Снимка: личен архив



Днес ще ви запознаем с едно много симпатично и сплотено семейство от Видин. Марияна и Генчо нямат сключен брак, но живеят на семейни начала от много време. Те са заедно от 23 години и имат две прекрасни дъщерички - близначки. За имената им се разбират с половин дума, на една вечеря, без да им отнема много време, на коя баба или дядо да бъдат кръстени, просто единият предлага София, другият Виктория и се стига до консенсус веднага. Близначките са на 7 години и половина. Това, което можем да кажем за Вики и Софи е, че те са много добри деца и са големи помощнички у дома - обичат да подреждат, да чистят, дори помагат в готвенето - режат картофи, моркови, правят пица понякога. Те много обичат и да рисуват. Участват в най-различни конкурси с рисунките си, печелят и награди. 

Може да се каже, че Софи и Вики растат в отлични условия. Получават винаги вниманието на техните родители, най-вече това на баща им, тъй като Генади има по-свободна професия от мама Мариана и затова и той е човекът, който прекарва по-голямата част деня с тях. Измисля им всякакви занимания и забавления, свързани с най-различни спортове, тъй като той самият обича да спортува - ролкови кънки, лонгборд, скейтборд, сноуборд, колело, кайт, катерене на стена... И да, може тези спортове да ви се струват малко екстремни за деца, но както се казва юнак без рана не може. 





Но едно от най-важните неща за родителите е техните две момичета да растат далеч от технологиите. Срещам ви с това семейство, защото те са един много хубав пример за всички нас. Толкова са шарени, забавни, различни и сплотени, това прави най-голямо впечатление, тази връзка, която имат помежду си. Това отношение и внимание, което получават децата от техните родители, сякаш е нещо все по-рядко срещано напоследък в семействата. 

"Да се отглеждат в семейство, в което да са и двамата родители, да са щастливи и също така да няма тайни. Да си казваме всичко, да няма лъжи и да ни е забавно, трябва да ни е забавно, както на родителите, така и на децата", казва Марияна. 



Да нямат тайни, да са искрени и да споделят всичко, да има разговори с децата като с големи хора - това са ключовите моменти, които са важни за Мариана и Генади за възпитанието на техните момичета Вики и Софи. Наказанията, разбира се в леки форми, са задължителни, когато детето е направило нещо нередно, за да си знае кое е добре и кое не. Не е правилно да им се прощава всичко, за да не се разглезват, това казват още Марияна и Генчо. 

"Трябва да има наказания, за да могат да разберат, че не всичко е позволено и не всичко може да получат, когато те са пожелали и искат. Последното наказание беше индивидуално само за Софи. Беше направила една беля, която не каза първоначално, но това бяха първите 5 минути, после си сподели, каза си всичко, защото те не могат да пазят тайни и веднага всичко си казват, дали на единия, или на другия, признават си какво са направили. По-скоро не е това дали ще им забраняваш нещо, или няма да им забраняваш, защото всички сме гледали докато сме навън - това се тръшка, онова се тръшка, там стават едни недоразбории и 99% го има. Никога не се е случвало на нас това. Може би, защото аз както си говоря с теб и с Марианка, аз така си говоря и с тях, още когато са били бебета... И сме се разбрали с тях", допълват родителите."

Но както знаем трябва да има баланс в едно семейство. Трябва да има и доброто, и лошото "ченге". Генчо се определи като лошото ченге, казва, че Софи и Вики се респектират от него. 


Модата на технологиите е толкова силна и агресивна, и естествено насочена към най-малките и най-младите, че този процес не може да бъде спрян от само себе си. Именно тук основната роля е на семейството, защото децата имат нужда от директния контакт. 

"Нашите деца телефони не ползват, таблет от време на време - рядко и то гледат "You tube kids", което ние сме го сложили за деца. Опитахме се с игри да им сложим и те така и нямаха този интерес, и бързо се отказаха от игрите. Те знаят, че на мама и на тати телефоните са забранени, защото ние работим с тях и няма как те да ги ползват, все още им е рано. По-добре да се наслаждават на игрите. Могат винаги да си измислят някакви неща да правят... Те сега са деца - това ще мине много бързо и ти после и да се сещаш, то ще е минало и никой няма да го интересува, а ще им е супер яко, докато са деца да им е готино на макс. На доста деца детството им го няма. Аз имам чувството, че на повечето тия деца са им "служебни", просто защото е трябвало да родят, поне като ги гледам по площадките. Те не знаят къде е детето, те не знаят детето какво иска, просто трябва да е яло и да спи."



От срещата ни с това младо семейство стана ясно, че ако човек има деца, трябва да ги гледа, да им обръща внимание, да участва в техните игри, да им помага да ги измислят. Да ги оставят да се забавляват искрено, да не им се забранява да скачат в локвите, да ходят боси, да тичат, да си играят на воля. Трябва да им се създават спомени, които ще помнят цял живот, защото те са деца сега, само сега и никога повече няма да бъдат.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори,..

публикувано на 14.05.25 в 17:40

Фестивал във Видин представя кухнята на три епохи

Каква е кулинарната история на Видин? Отговорът ще даде в края на седмицата третото издание на фестивала "Видин - градът на трите крепости" . Посетителите ще имат възможност не само да научат какво е било менюто през Античността, Средновековието и Османския период, но и да дегустират най-характерните за тези три епохи ястия. Това обясни директорът на..

публикувано на 14.05.25 в 15:23

Автентичните носии на Северозапада оживяват в Лом

Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...

публикувано на 14.05.25 в 12:00

Видинската библиотека: Традиции и технологии

155 години библиотечно дело отбелязва Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. Първите сведения за обществена библиотека са още от 1863 година, когато вестник "Българска пчела" съобщава с кратка бележка, че местното турско началство е прибрало книгите на видинското читалище, което поради тази причина прекратява своята дейност. За..

публикувано на 14.05.25 в 09:51

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00