Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще намалеят ли старите коли, ако се оскъпят с нова такса от 500 лева

Снимка: Любо Андреев

България има най- остарелия автомобилен парк в Европа и води класациите за най- висока смъртност, свързана със замърсяването на въздуха, по данни на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в Българи. Като член на ЕС в страната се прилагат мерки, свързани с отделяните въглеродни емисии, както и постепенно ограничаване на старите превозни средства на бензин и дизел. Броят на регистрираните автомобили е около 4 милиона, като от тях 12 хиляди са електромобилите. Годишно в страната се внасят около 300 хил. автомобила, повечето от които са на възраст над 15 години. 

Нова мярка за ограничаване на старите коли по пътищата и подпомагане на гражданите за закупуване на електромобили предлага Министерството на транспорта. Това е такса от 500 лева на внесена кола втора ръка.

"Колата ми е 2004 година. Откъде имам възможност за нова, ние сме пенсионери с 600 лева пенсия... Това са глупости и още повече да се финансира закупуването на електромобили. Да, но само някои могат да си го позволят... Аз съм за. Предпочитам, аз съм пенсионер човек, да дишам чист въздух... Не е нормално, ние сме държава на абсурдите и не го казвам само аз. Има много стари коли, които са втора употреба по- добри от новите...", смятат граждани.

В КАТ, където се регистрират внесените в България автомобили, семейство Николови от Видин регистрират новата си кола, втора употреба, внесена от Англия. Смятат, че ако бъде приет новият налог това ще се отрази зле и на купувачите, и на продавачите:

"Има бедни хора, къде не могат да си позволят примерно чисто нова кола и плащат лизинги. То, ако имам работа и аз ще си вземем. Няма да ходим в Англия... 10 процента са чисто новите коли..."

Ще бъде натоварен крайният потребител, защото нито една фирма няма да направи загуба от печалбата си с 500 лева, тя ще калкулира тази такса в цената на автомобила, заяви изпълнителният директор на Асоциацията на вносителите на автомобили Цветелина Цанева:

"Това, което искаме да кажем е, че и в момента има такса, еко такса, така наречената еко такса, знаем продуктовата такса, която никой не знае какво се случва с парите, които се събират от организациите по оползотворяване. Съответно, би трябвало много добре да се помисли какво ще се събира и как ще се подпомагат гражданите за закупувана електромобили, тъй като и тяхната цена никак не е ниска. Отново ще имат възможност да купуват по- платежоспособните граждани, а това, което се случва в провинцията, знаем като доходи, никак не е цветущо. Това е нашата позиция."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04