На 9 декември православната църква почита свещеното зачатие на Света Анна – майката на Света Богородица. Денят е известен още и като Анино/Янино зачатие, защото това е денят, в който е зачената Дева Мария. Светицата е считана за покровителка на бременните жени, на майките, вдовиците, девиците и на брака.
Дълго време Йоаким и Анна нямали деца. Освен личната си мъка трябвало да понасят и обществения укор, тъй като бездетството, считано за Божие наказание, не се посрещало със съчувствие. С молитва и надежда дошла вестта за дългоочакваната рожба, която ще бъде наречена Мария. Анна обещава да посвети детето си на служба на Бог и на тригодишна възраст Мария е отведена във Втория храм.
Вярва се, че в зимния ден на Света Анна молитвите за рожба имат голяма сила, затова всички жени, страдащи от безплодие, се молят пред иконата на светицата, за да ги дари с дете. А жените, които вече очакват наследник, спазват строги забрани, за да бъде леко раждането им.
Освен това жените не работят нищо, не бива да пипат вълна и да докосват остри предмети, за да не се разболеят децата и добитъкът. Забранено е и боядисването на дрехи, тъй като според поверието, на 9 декември започват родилните мъки на Света Богородица. Мъжете не бива да излизат от селото, защото по поляните играят самодивите и видят ли мъж, отвличат го.
На трапезата задължително трябва да присъстват жито или царевица, от които се раздава на близки, на съседите – за да бъдат посевите богати. Вярва се, че нощта преди празника е най-дългата в годината, а денят вече расте колкото скока на тригодишен елен.
Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Ани, Янко, Янка.
Със света литургия отслужена от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия в кулското село Цар Петрово отпразнуваха 103 години от освещаването на църква "Св. св. Кирил и Методий" . "Благодаря на Бога, че този достолепен храм във вашето село Цар Петрово носи името на светите равноапостоли Кирил и Методий. Каква по-голяма радост..
Управителният съвет на Общински фонд "Култура" към общинския съвет във Враца обяви конкурс за финансова подкрепа на проекти в областта на културата, културни прояви и любителско изкуство на творци и организации, живеещи и осъществяващи дейност на територията на Община Враца и други такива, чието творчество е свързано с историята, бита и културата на..
Близо 3 000 човека са гласували досега в анкетата на Община Враца, която беше обявена в търсене на име за новия парк в ж.к. "Сениче". Врачани могат да избират между 18 направени предложения. На този етап най-много събрани гласове – 1 400 са новоизграденият обект да носи името "Триъгълникът". На второ място засега се е наредило предложението мястото за..
Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец отбелязва днес своя храмов празник. Видинският митрополит Пахомий ще отслужи тържествена света литургия. Манастирът е ч етвърти по големина в България. Разположен е в подножието на северните склонове на връх "Тодорини кукли" в Западна Стара планина. Манастирът е многократно опожаряван,..
Кулското село Цар Петрово ще чества храмовия празник на местната църква "Св. св. Кирил и Методий" днес,11 май. Света литургия ще бъде отслужена от 09:00 часа от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия. Около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула - Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една..
Паметникът на Христо Ботев в Козлодуй ще бъде реставриран. Това става възможно, след като в края на миналата година Община Козлодуй сключи договор с Министерството на културата за финансиране на дейности по изпълнение на консервация и реставрация на Паметника на Христо Ботев и неговата чета в Козлодуй – историческа недвижима културна ценност с..
Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" ще отбележи 155 години библиотечно дело във Видин. Честването на годишнината съвпада с деня, в който църквата почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, а българските библиотекари имат професионален празник - 11 май. По случай празника видинската библиотека ще зарадва с подаръци свои читатели,..