Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на цигулката

Добромира Димчева, цигуларка: Музиката спасява

Снимка: Анелия Гешева



В Световния ден на цигулката ви срещам с цигуларката във видинския симфоничен оркестър Добромира Димчева. Тя е музикант в Симфониета - Видин повече от 10 години. Родом е от Пловдив, учи в музикалното училище цигулка, но започва да свири от много малка, още от 6-годишна. 

"Пътят на един музикант и по-специално на един цигулар, започва в много ранна детска възраст. Обикновено, когато установят, че едно дете има качествата да се занимава с музика и родителите са избрали цигулката както инструмент, неговият творчески път започва от най-ранна детска възраст, почти всички от нас започват тогава", посочва цигуларката.

Как може да се задържи в днешно време интересът на едно дете към музикалния инструмент? Защото знаем, че днешните деца боравят с много повече информация, има много повече неща, които ги разсейват.

"Истината е, че да, много мои колеги казват, че са били лишени от удоволствието да играят и да се забавляват със своите връстници, но аз не съм от това поколение. Тъй като през 80-те години, когато растях, беше наложена една практика - едно дете може да спортува, може да си учи уроците, може да свири на музикален инструмент, да пее, да танцува, по всякакъв начин да развива всеки един талант, който притежава и разбира се там, където му е най-хубаво и най-уютно, да продължи да се развива. Затова не мога да кажа, че съм била лишена от удоволствието да си играя със своите връстници, просто всичко беше разпределено в едни нормални, здравословни граници."



Интересното е, че Добромира е имала период в живота си, в който се отказва от цигулката.

"Завърших музикалното, хвърлих цигулката и се занимавах с други неща - университет и т.н., но един слънчев ден, професията ме доведе в симфоничния оркестър във Видин и ароматът на сцената, звукът на цигулката, на целия симфоничен оркестър (...) все едно се връщаш в едно друго измерение, което аз бях загърбила, бях решила, че не искам да се занимавам повече с музиката и като ме лъхна една меланхолия, тъга как можах да го зарежа това и реших, че трябва да се върна в лоното на музиката. И буквално започнах от първи клас, да си наваксвам всичко пропуснато и имах възможността и съм благодарна на Мирослав Кръстев, че ми даде шанса да съм си у дома пак."

Последните няколко години Симфониета - Видин, след ковид кризата, беше изправена пред нови предизвикателства. Сега те реализират участия в цялата страна. Беше ми интересно да попитам Добромира, дали публиката в градовете е различна от тази във Видин. И тя беше категорична в отговора си. Да, публиката е различна навсякъде. Казва, че винаги се разбира кога една публика има отношение към музиката. За видинската Добромира казва, че винаги е имала отношение към изкуството и към музиката. Според нея Видин обича естетиката. Лом - също. Там е била една от най-старите български оперети, която е имала международна слава и в Лом все още пазят спомена за това. Публиката има изисквания какво ще се представи пред нея. Има места, където хората приемат всичко радушно, защото са зажаднели за музика и въобще за култура. Обикновено от аплаузите, от това как се променят лицата на хората в хода на един концерт, винаги може да се разбере дали им е допаднало, или не. Има и места, където публиката е по-претенциозна, пример за което е Монтана. Там оркестърът трябва да се представи в изключително добра форма, добавя цигуларката.

Макар и през годините да е имала различни професии, смятаме че Добромира е открила своето призвание и тъй, като това не е лесна задача, можем да кажем, че тя е истинска късметлийка.

"Много мои приятели ми казват, че пътят на един човек е благословия или наказание. Всички ми казват: "В твоя случай Господ те е погалил, защото ти е дал този шанс да имаш музиката!". Тя спасява, повярвайте!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Републикански път III-1142

Сигнал до Радио ВИДИН раздвижи ремонта на пътен участък

Слушател на Радио Видин алармира за лошото състояние на третокласен път в участъка от разклона за Арчар до Дреновец. Според Цветан Петров, през средата на юни са извършени дейности по почистване на банкета около шосето, след което машините са подравнили настилката. Въпреки това, участъкът остава в лошо състояние - с компрометирано асфалтово..

публикувано на 28.07.25 в 15:30
Димитър Велков

Димитър Велков: Целенасочено всяка голяма реконструкция във Видин се бави

Крайдунавският парк във Видин ще бъде с нова визия . Модернизацията на една от емблемите на старопрестолния град трябва да завърши до октомври 2026 година, обяви зам.-кметът Десислава Тодорова по време на символичната първа копка, с която се даде начало на реализацията на мащабния проект. Визията на местната власт е паркът да се..

публикувано на 28.07.25 в 13:19

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30